کاتالوگ ستاره‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک تصویر از پرسئوس در به عنوان برساووش در کاتولوگی در سال ۱۶۹۰

یک کاتالوگ ستاره‌ای، کاتالوگی مربوط به ستاره‌شناسی است که فهرستی از ستارگان را در خود دارد.در ستاره شناسی به تعداد زیادی از ستاره با شمارشان در کاتالوگ های مختلف اشاره می شود .در دوران باستان فهرست‌های زیادی از ستارگان به دلایل و هدف‌های مختلف ایجاد شده‌اند که بابلیان، یونانیان، چینیان، ایرانیان و عرب‌ها از آن دسته بودند. تمام کاتالوگ‌های مدرن قابل دانلود از سایت ناسا هستند.

از کاتالوگ‌های قدیمی، می‌توان به کاتالوگ ابرخس اشاره کرد. وی اولین کسی بود که ستارگان را بر اساس میزان نورشان دسته‌بندی کرد و پایه‌گذار سیستم قدر ظاهری شد.

کاتالوگ های باستانی[ویرایش]

هند باستان[ویرایش]

سوریاسیدانتا یک کتاب اخترشناسی هندی به زبان سانسکریت است که سال ۱۸۶۱ به انگلیسی ترجمه شده است .در این کتاب نام بیست وهشت ستاره معروف آن زمان که هنوز هم در هند برای طالع بینی از آن ها استفاده می شود لیست شده است.این بیست وهشت ستاره در بیست تا از معروف ترین صورت فلکی های امروزی قرار دارند.

مصر و بابل باستان[ویرایش]

در مصر باستان تعدادی از صور فلکی شناخته شده بودند ومصریان باستان ستارگان پیرا قطبی را هم می شناخته اند و به آن ها ستارگانی که نابود(هلاک) نمی شوند می گفتند.

با این حال که اولین کاتالوگ های ستاره ای ثبت شده از کتیبه های سومریان باستان یافت شده، اما بابلیان بیشترین میزان کاتالوگ ها را از ستارگان تهیه کرده اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]