ایل خزل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ایل خزل یکی از ایل های کرد ایران است که شامل شعب بسیاری است در استان ایلام، استان کرمانشاه، استان لرستان، استان همدان و استان گیلان و نواحی شرقی ایران. گویش آنان کردی محکی و گویش خزلی است. گویش خزلی، گویشی کردی با لهجه خاص خزلی می‌باشد که خزلهای ساکن استان ایلام هم به همین گویش تکلم می‌کنند که در طول زمان با دادوستدهای فراوان با گویش‌های لکی و دیگر گویشهای موجود کردی به صورت فعلی آن در آمده است.

در استان ایلام طایفه‌ خزل ساکن است. مردم این طایفه به گویش کردی فیلی تکلم می‌کنند. در استان کرمانشاه طایفه‌ خزل در دهستان فعله کری در بخش کلیائی ساکن هستند.

در استان لرستان بخش خزل در غرب نهاوند واقع شده است تقریباً همه مردم این بخش به گویش‌ لکی تکلم می‌کنند. بخش خزل به دو دهستان اصلی تقسیم می‌شود. دهستان خزل سلگی در قسمت شرقی و دهستان خزل خزایی در قسمت غربی.

در استان همدان طایفه‌ خزل به گویش‌ لکی تکلم می‌کنند. خزل‌ها عتقاد دارند که خزلهای استان همدان خزلهای مهاجری هستند که از استان ایلام مهاجرت کرده‌اند. این مهاجران در زمان رضاخان از استان ایلام فعلی کوچانده شده‌اند.

در زمان نادر شاه افشار به منظور حفاظت از مرزهای شرقی نیز تعداد زیادی از طوایف خزل از نواحی غربی ایران به شرق ایران کوچانده شده‌اند.

منابع[ویرایش]

  • واژه خزل در لغتنامه دهخدا
  • افشار سیستانی، ایرج، نگاهی به ایلام، تهران: نشر هنر، بهار ۱۳۶۶
  • مراد مرادی مقدم. تاریخ سیاسی اجتماعی کردهای فیلی در عصر والیان پشتکوه ( ایلام ) ۱۳۸۶

پیوند به بیرون[ویرایش]