بخش کاکاوند

مختصات: ۳۴°۲۹′۰۴″شمالی ۴۷°۴۱′۱۴″شرقی / ۳۴٫۴۸۴۴°شمالی ۴۷٫۶۸۷۲°شرقی / 34.4844; 47.6872
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش کاکاوند
کشور ایران
استانلرستان
شهرستاندلفان
مردم
جمعیت۱۹۶۰۴ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۹۰۰
بخش کاکاوند بر ایران واقع شده‌است
بخش کاکاوند
روی نقشه ایران
۳۴°۲۹′۰۴″شمالی ۴۷°۴۱′۱۴″شرقی / ۳۴٫۴۸۴۴°شمالی ۴۷٫۶۸۷۲°شرقی / 34.4844; 47.6872

بخش کاکاوند به بخش شمالی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران اطلاق می‌شود که دارای ۲۳۰ روستای مسکونی و ۷۲ روستای متروکه می باشد.این بخش با مساحت بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر مربع ظرفیت ارتقای به شهرستان با مرکزیت هفت چشمه و تشکیل بخش جدید اتیوند به مرکزیت وروشت را داراست. بخش کاکاوند به علت وجود ایل کاکاوند به این منطقه نامگذاری شده‌است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:


مردم

مردم کاکاوند به گویش لکی صحبت می کنند. آنان مذهب جعفری دارند و برخی از طوایف آن یارسان می باشند.

نیروی رزمی ایل کاکاوند

موقعیت ارتباطی

بخش کاکاوند در مسیر جاده شماره 35 خرم آباد_کرمانشاه قرار دارد .حوضه اداری این بخش از کیلومتر ۱۰ نورآباد_هرسین شروع و در ایست و بازرسی گردنه گشور پایان می پذیرد. موقعیت کوهستانی و صعب العبور سبب شده تا برخی مناطق دوردست از امکانات کافی محروم باشند. این منطقه دارای آب و هوای سرد و خشن است که به همین دلیل .همچنین محرومیت بخش باعث مهاجرت گسترده از این منطقه شده است. بخش کاکاوند با شهرستانهای نهاوند از استان همدان.کنگاور،صحنه،هرسین و بخش فیروز آباد از شهرستان کرمانشاه.شهرستان چرداول از استان ایلام و شهرستان دلفان و از استان لرستان هم مرز است.

از جمله جاذبه های گردشگری کاکاوند چشمه آبگرم کاکاوند ،امامزاده بابابزرگ ، باولین ، جنگل های بلوط و منطقه بکر گیزه رود است. مهمترین ارتفاعات . نخودکوه با ارتفاع ۲۵۷۰ متری . چیاوزان و سرکشتی است .

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کاکاوند در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۹۱۲۷ نفر بوده‌ است.این بخش ۵۲۸۴ خانوار دارد. تنها شهر این بخش شهر هفت چشمه (هفت کانی)است.[۱]<بر اساس آخرین اطلاعات فرمانداری نورآباد(دلفان ) بخش کاکاوند شامل چهار (۴) دهستان می‌شد.

منابع

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.