بخش کاکاوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش کاکاوند
(به کردی) کاکه‌وه‌ند
کشور ایران
استانلرستان
شهرستاندلفان
مردم
جمعیت۱۹۶۰۴ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۹۰۰

بخش کاکاوند به بخش شمالی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران اطلاق می‌شود که دارای ۲۳۰ روستای مسکونی و ۷۲ روستای متروکه می باشد.این بخش با مساحت بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر مربع ظرفیت ارتقای به شهرستان با مرکزیت هفت چشمه و تشکیل بخش جدید اتیوند به مرکزیت وروشت را داراست. بخش کاکاوند به علت وجود ایل کاکاوند به این منطقه نامگذاری شده‌است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:


مردم[ویرایش]

مردم کاکاوند به زبان کردی گویش لکی صحبت می کنند.آنان مذهب جعفری دارند و برخی از طوایف آن یارسان می باشند. ایل کاکاوند به همراه دو ایل عثمان وند و جلالوند جزو کنفدراسیونی هستند که در موج دوم مهاجرت کردهای لک به لرستان به دستور شاه صفوی برای حمایت از والی صفوی لرستان از حدود ماهیدشت به حومه کرمانشاه،شمال لرستان و سیمره وارد شدند.

نیروی رزمی ایل کاکاوند

درخواست جدایی از لرستان[ویرایش]

در ادامه درخواستهای مردمی چند ساله اخیر و با توجه به ضعف زیر ساخت ها و عدم توسعه مطلوب بخش .همچنین دوری از مرکز شهرستان و استان در آذر ماه سال ۹۶ بهمن حیدریان رئیس شورای اسلامی بخش با ارسال نامه ای به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهان انتزاع از لرستان و الحاق به کرمانشاه را با توجه به مسائل فرهنگی اقتصادی و سیاسی شد .که با واکنش تند فرمانداری دلفان و استانداری لرستان و مواجه شد .

موقعیت ارتباطی[ویرایش]

بخش کاکاوند در مسیر جاده شماره 35 خرم آباد_کرمانشاه قرار دارد .حوضه اداری این بخش از کیلومتر ۱۰ نورآباد_هرسین شروع و در ایست و بازرسی گردنه گشور پایان می پذیرد. موقعیت کوهستانی و صعب العبور سبب شده تا برخی مناطق دوردست از امکانات کافی محروم باشند. این منطقه دارای آب و هوای سرد و خشن است که به همین دلیل .همچنین محرومیت بخش باعث مهاجرت گسترده از این منطقه شده است. بخش کاکاوند با شهرستانهای نهاوند از استان همدان.کنگاور،صحنه،هرسین و بخش فیروز آباد از شهرستان کرمانشاه.شهرستان چرداول از استان ایلام و شهرستان دلفان و از استان لرستان هم مرز است.

از جمله جاذبه های گردشگری کاکاوند چشمه آبگرم کاکاوند ،امامزاده بابابزرگ ، باولین ، جنگل های بلوط و منطقه بکر گیزه رود است. مهمترین ارتفاعات . نخودکوه با ارتفاع ۲۵۷۰ متری . چیاوزان و سرکشتی است .

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کاکاوند در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۹۱۲۷ نفر بوده‌ است.این بخش ۵۲۸۴ خانوار دارد. تنها شهر این بخش شهر هفت چشمه (هفت کانی)است.[۱]<بر اساس آخرین اطلاعات فرمانداری نورآباد(دلفان ) بخش کاکاوند شامل چهار (۴) دهستان می‌شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.