بخش کاکاوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش کاکاوند به بخش شمالی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران اطلاق می‌شود. که دارای حدود ۳۰۰روستا می‌باشد.بخش کاکاوند به علت وجود ایل کاکاوند به این منطقه نامگذاری شده‌است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:

مساحت بخش کاکاوند حدود ۱۵۰۰ کیلو متر مربع می‌باشد یعنی به اندازه یک شهرستان کوچک در غرب ایران بخش کاکاوند نزدیک به کرمانشاه می‌باشد ، اما جزو لرستان است (شمالی‌ترین منطقه استان لرستان). بخش کاکاوند به علت وسعت و کوهستانی بودن استعداد شهرستان شدن را با بخش جدیدی به مرکزیت هفت چشمه دارد.

مردم[ویرایش]

مردم کاکاوند به زبان لکی صحبت می‌کنند. شباهت لهجه کاکاوندی‌ها با زبان هورامی رایج در اورامانات مشهود ونزدیک می‌باشد.کاکاوندها شعیهدوازده امامی هستند. مردم کاکاوند نفوذ زیادی در میان طوایف لک ایران کرمانشاه و لرستان دارند.

موقعیت ارتباطی[ویرایش]

بخش کاکاوند در مسیر جاده سراسری کرمانشاه به خرم آباد واقع شده ،در حال حاضر به استثنای برخی مناطق دور دست جنوب غربی این بخش تقریباً تمامی روستاهای این بخش به جاده آسفالته دسترسی دارند .این بخش از شمال شرقی با بخش خزل کنگاور و بخش مرکزی صحنه هم مرز می‌باشد که از طریق جاده چمن جعفر بیگ دستری به شهر صحنه میسر است .از غرب و جنوب غربی با شهرستان هرسین و بخش سر فیروز آباد کرمانشاه و از جنوب با دلفان هم مرز می‌باشد. امامزاده ابراهیم در دهستان ایتوند جنوبی کاکاوند واقع شده به علاوه چشمه آب گرم کاکاوند جزوی از کاکاوند است اما به علت نبود راه دسترسی مناسب سفر به این چشمه از طریق جاده چهر_پاسار در ابتدای محور بیستون به هرسین انجام میگیرد.حوزه اداری این بخش از کیلومتر 9 جاده نورآباد به کرمانشاه شروع و در ایست بازرسی گردنه گشور پایان میابد همچنین آخرین روستای این بخش از شمالشرقی کاهریز کلان و جنوب روستاهای گرمابه و کله هو همجوار با کرمانشاه است

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کاکاوند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۳۶۱۲ نفر بوده‌است که از این میان ۱۲۲۱۷ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این بخش ۴۵۷۹ خانوار دارد. تنها شهر این بخش شهر هفت چشمه (هفت کانی)است.[۱]<بر اساس آخرین اطلاعات فرمانداری نورآباد(دلفان ) بخش کاکاوند شامل چهار (۴) دهستان می‌شد.

درخواست جدایی از لرستان[ویرایش]

در تاریخ 16آذر ماه 1396 طی درخواست مکتوب بهمن حیدریان ریاست شورای اسلامی بخش کاکاوند از هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به دلیل کوتاهی در امر توسعه بخش و همچنین تبعیض‌های در نظر گرفته شده از طرف نورآباد و خرم آباد در زمینه احقاق حقوق مردم کاکاوند و با ذکر پیوند دیرینه با مردم کرمانشاه خواستار الحاق این بخش به کرمانشاه و انفصال از لرستان شد که با واکنش تند فرمانداری دلفان و استانداری لرستان مواجه شد همچنین مقامات لرستان بر یکپارچگی ارضی این استان تأکید کرده و جدایی کاکاوند را مردود اعلام کردند

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.