فرهنگ انگلیسی آکسفورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Official Oxford English Dictionary (OED2)
Oxford English Dictionary 2nd.jpg
OED2
نویسندهجان سیمپسون و ادموند واینر (سرویراستاران)
عنوان اصلیA New English Dictionary on Historical Principles (NED)
کشوربریتانیا
زبانانگلیسی
موضوعفرهنگ لغت
ناشرانتشارات دانشگاه آکسفورد
تعداد صفحات۲۲٬۰۰۰[۱]
شماره اوسی‌ال‌سی۱۷۶۴۸۷۱۴
۴۲۳ ۱۹
کتابخانهٔ کنگرهPE1625 .O87 1989
پس از'OED1'

فرهنگ انگلیسی آکسفورد یا دیکشنری انگلیسی آکسفورد (به انگلیسی: Oxford English Dictionary) یک فرهنگ لغت زبان انگلیسی است که انتشارات دانشگاه آکسفورد آن را در سال ۱۸۸۴ منتشر کرده‌است.[۲] تاکنون دو نسخهٔ چاپیِ این فرهنگ لغت با این نام و با تجدیدنظر کلی در سال‌ه۱۹۸۹ منتشر شده‌است. تا دسامبر ۲۰۰۸، یک‌چهارم از نسخهٔ سوم این فرهنگ تألیف شده‌است.[۳] فرهنگ انگلیسی آکسفورد بزرگ‌ترین فرهنگ لغت در زبان انگلیسی‌است. نخستین ویراستار این فرهنگ، سِر جیمز آگوستوس هنری موری اسکاتلندی، معروف به سِر جیمز موری (سِر جیمز ماری) بود. او به‌مدت ۳۶ سال (از ۱۸۷۹ تا ۱۹۱۵، یعنی هنگام درگذشت)، به‌صورت مستمر، سرپرستیِ تألیف و تدوین فرهنگ را بر عهده داشت.

نسخهٔ تک‌جلدی ویراست دوّم با چاپ ریز. هر صفحه از این کتاب حاوی تصویر نُه صفحه از نسخهٔ بیست‌جلدی است. این نسخه با ذرّه‌بین خوانده می‌شود.

این کتاب در سا۱۹۸۹ چاپ دومش منتشر شد. همچین اولین نسخه الکترونیک آن در سال ۱۹۸۸ عرضه شد.نسخه آنلاین آن از سال ۲۰۰۰ موجود است.

منابع[ویرایش]

عمومی[ویرایش]

ویژه[ویرایش]

  1. "OED2", [[آمازون.کام]] URL–wikilink conflict (help).
  2. Oxford University Press
  3. OED reaches its quarter mark بایگانی‌شده در ۹ دسامبر ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine from the official OED website

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • The University of Oxford؛ Fiona McPherson (۲۰۱۳). The Oxford English Dictionary: From Victorian venture to the digital age endeavour (MP3 و MP4) (صوت و ویدئو) (به انگلیسی). روی داده در دقیقهٔ ۵۹. دریافت‌شده در ۱۷ فروردین ۱۳۹۷.