کیسان ابوعمره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ابوعمره کیسان، همچنین با شهرت کیسان (؟ -۶۸۶م)، مشاور نظامی مختار ثقفی و انقلابی کوفی ایرانی‌اصل در دورهٔ جنگ داخلی دوم مسلمانان بود.[۱] مذهب شیعی کیسانیه به نام او نام‌گذاری شده‌است.[۲] او پس از حمله اعراب به ایران به اسلام گروید و پس از قیام مختار، در مجازات و به قتل رساندن افراد دخیل در واقعه عاشورا همچون شمر بن ذالجوشن و عمر بن سعد نقش اساسی داشت.[۳]


گفته شده‌است کیسان یکی از غلامان علی بن ابی طالب بود[نیازمند منبع] که پیروانش معتقدند او به همه علوم احاطه داشت و از محمد و علی آن علوم را آموزش دیده و پیروان او را کیسانیه گویند.[۴]

برخی عقیده دارند این لقب مختار بن ابو عبیده ثقفی است و از اول این نام را داشته‌است و گفته‌اند آن هنگامی که پدر او نوزاد خانواده را حضور علی آورد و او دست مهر و محبت بر سر او کشیده و فرمود: «کیس، کیس» زیرک است، باهوش است و از همین زمان او کیسان لقب گرفت؛ و برخی هم گفته‌اند: محمد حنفیه، این لقب کیسان را به مختار داد آنگاه که او را برای گرفتن خون حسین به عراق اعزام کرد و هوشیاری و فراست لازم را در او دید.

در سریال مختارنامه[ویرایش]

ابوعَمره در فیلم مختارنامه به اشتباه «ابوعُمره» نامیده می‌شود. حتی نام «کیسان» نیز به دلیل راحتی تلفظ برای ایرانیان و ملموس بودن به «کیان» (یا کیان ایرانی) از «کیسان» تغییر پیدا کرده‌است. کیسان یکی از نزدیکان مختار و از مقامات بلندپایه حکومتی او بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه‌های کوفه به او سپرده شد. «کیسان» بسیار به مختار وفادار بود و تا پایان کار نیز با وی همراهی می‌کرده‌است؛ هنگام نبرد «مصعب‌بن زبیر» که برای جنگ با مختار آمده بود، با مختار در برابر دشمن ایستاد و در جریان این نبرد همراه با مختار کشته شد.[۵] نقش او را در فیلم‌ مختار نامه رضا رویگری بازی کرده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کیسان کیست؟ پایگاه مجازی حوزه
  2. Suleiman, Yasir (2010). Living Islamic History: Studies in Honour of Professor Carole Hillenbrand. Edinburgh University Press. p. 7. ISBN 978-0-7486-4219-9.
  3. https://www.worldcat.org/oclc/758278456. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  4. اختریان، محمد (۱۳۷۶گنجینه‌های دانش، نشر محمد، ص. ۵۲۳
  5. https://www.mashreghnews.ir/news/42411/آيا-شخصيت-کيان-در-مختارنامه-سنديت-دارد