ایل میلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میلان نام یکی از ایلهای کرد ایران در کوه های مرزی استان آذربایجان غربی می‌باشد.همچنین در حوزه شهرستان مهاباد انشعاباتی از ایل میلان زندگی می‌کنند.[۱] قلمرو اولیه این ایل بخشی از کوه های مرزی آذربایجان غربی و ترکیه و قسمتی از سوریه را شامل می‌گردد که در جوار ایلات و طوایف وابسته خود به حیات ایلی ادامه می‌ دهد. زبان مرسوم بین مردم ایل میلان کردی کرمانجی است اما در طی چند سال اخیر به علت داشتن تعامل با ترک های آذربایجانی و مهاجرت به شهر های آنها (شهر های استان آذربایجان غربی) زبان ترکی آذربایجانی را نیز آموخته اند.

سرزمین پهناور و پربرکتی، از کناره رودخانه «زنگمار» ماکو تا دهستان قطور شهر خوی، طایفه‌های ایل میلان را از چادرنشین کوچنده و ده‌نشین زراعت دربرگرفته‌است ولی این ایل با گذشت زمان به سمت تحصیل رو آورده و به مرور زمان شاهد حضور بزرگان زیادی از همین ایل در سطوح علمی و دانشگاهی شدیم. ایل میلان دارای ادبیات خاص خود است که تواریخ گذشته را با یک ادبیات خاص غنایی تحت عنوان کلام بیان می‌کند. کسی که کلام را می‌گوید دنگبژ است و مشهورترین دنگبژ کورد که استاد شاکر دنیز ملقب به شاکرو باشند از افراد مورد علاقهٔ این ایل می‌باشد. این ایل در تواریخ گذشته به دلیل قدرت بزرگی که داشته یکی از ایل‌های مهم و خطرناک در حکومت‌های گذشتهٔ ایران به‌شمار می‌آمده‌است و به همین دلیل برخی از شاه‌های ایران برخی از طوایف این ایل را به قسمت‌های مختلف ایران تبعید کرده‌اند به عنوان مثال طایفه دودکانلو در خراسان که از نظر فرهنگ و هنر یکی از سرشناس‌ترین ایلات کشور هستند. لازم است ذکر شود که در زمان تبعید این طایفه چند طایفه از سایر ایلات را نیز همراه آن‌ها تبعید کردند. ایل میلان به هیچ عنوان ایل خرافه پرستی نبوده و هرچند در برخی سایت‌ها جملاتی که همچنین منظوری را می‌رساند وجود دارد اما هر جمله ای واقعیت اصلی را بیان نمی‌کند. . ایل میلان به دو دسته بزرگ به نام «میلان» و «خلکانی» تقسیم می‌شود.ایل میلان

میلان پنج طایفه دارد به نام: «مَمَکانْلو»، «دودکانلو»، «مندولکانلو»، «شیخ کانلو»، سارمانلو».ایل میلان

خلکانی به دو دسته «میلان» و «خلکانی» بخش می‌شود. خلکانی شش طایفه دارد به نام: «کِچلانلو»، «گلی کانلو»، «اموئی»، «مروئی»، «قردوئی»، «خزوئی».ایل میلان

ایل میلان به طوایفی چون اومویی میلان، بروکی میلان، قلیکی میلان، دلائی میلان، شیخ کانلو میلان، مروئی میلان، قردوئی میلان، کچلانلو میلان، و … تقسیم می شود.

منابع[ویرایش]

  1. Walker, James, Mark Sykes (1908). "The kurdish Tribes". The Journal of the Royal Anthropological Institute of Great Brttain and Ireland. London: HANOVER SQUARE (XXXVIII): 470.
  • عدالت اومویی میلان و احمد علی اومویی میلان
  • اسکندری نیا، ابراهیم، ساختار و سازمان ایلات و شیوه معشیت عشایر آذربایجان غربی.
  • تابانی، حبیب‌الله، کردستان.
  • ایل میلان
  • حسن دلائی میلان - روستای تره میش

پیوند به بیرون[ویرایش]

نوشتار ایل میلان، در گاهنامه هنر و مردم