رشن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رَشْنْ از ایزدان بزرگ مزدیسنا و ایزد دادگری‌است. در روز پسین (آخرت) به عنوان سومین داور پس از مهر و سروش حضور دارد. یشت دوازدهم اوستا «رشن‌یشت» در ستایش اوست. هیجدهمین روز ماه به نام این ایزد است.

ریشه‌شناسی کلمه[ویرایش]

صورت اوستایی رشن رَشْنَوْ است و آن را با گمان پرهیزگاری یا درخشش معنی کرده‌اند.. صورت پهلوی این نام همان رشن است. در فارسی دری به صورت رش هم آمده‌است.

معرفی[ویرایش]

رشن و در اوستا: رَشنو، به معنی پرهیزگاری است و به روایت یشت ۱۷، بند ۱۶، پسر اهوره مزدا است و همراه با بهرام و مهر، پدیدآورندهٔ پیروزی برای سپاهیان است. یشت دوازه، بدین ایزد اختصاص یافته‌است.

رشن، در بسیاری موارد با ایزد ارشتاد یک جا آمده‌است. رشن ایزد عدالت است و همراه مهر و سروش، به داوری روان درگذشتگان می‌پردازد. ترازوی سنجش در این روایت، همواره در دست رشن است و از این جهت همیشه با صفت راستی [دادگری] بیان می‌شود.

روز هیجدهم هر ماه به ایزد رشن، اختصاص دارد و این روز را ایرانیان قدیم، رشن روز می‌نامیدند. رشن روز را در ماه‌های شهریور و مهر، سعد [= خوش یُمن] و در دیگر ماه‌ها میانه می‌دانستند و در این روز، مسافرت، بازرگانی، کشاورزی و فصد و پوشیدن لباس نو را نیکو می‌دانستند.

بنا به برخی روایات، رشن؛ دشمن راهزنان است و در هر جای [برای یاری مؤمنان مزدیسنا] باشنده است و به همین شَوَند):دلیل (پارسایان باید پیوسته از او کمک بگیرند.

گُل ویژهٔ این ایزد در بندهشن، گل نسرین یا گل نسترن است.

پانویس[ویرایش]

  1. ^ بهار ۸۴ دوستخواه ۹۹۲
  2. ^  باجلان ۱۴۲
  3. ^  رضی ۲۲۹

منابع[ویرایش]

  • بهار، مهرداد. پژوهشی در اساطیر ایران. ویراستار کتایون مزداپور. چاپ چهارم. تهران: آگه، ۱۳۸۱. 
  • دوستخواه، جلیل. اوستا: کهن‌ترین سرودهای ایرانیان. چاپ ششم. تهران: مروارید، ۱۳۸۱. 
  • جان. راسل. هینیلز. شناخت اساطیر ایران. ترجمهٔ باجلان فرّخی. چاپ دوم. تهران: انتشارات اساطیر، ۱۳۸۵. شابک ‎۹۶۴-۳۳۱-۲۶۴-X. 
  • رضی هاشم. آیین مغان (پژوهشی درباره دین‌های ایرانی). تهران: انتشارات سخن، ۱۳۸۲.