میان‌راهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میانراهان
مئارئان
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان صحنه
بخش دینور
نام(های) دیگر چوار را
نام(های) قدیمی قعوه خانه
سال شهرشدن ۱۳۷۹[۱]
مردم
جمعیت ۶۹۵ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۳ متر

میانراهان یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است.

این شهر که مرکز بخش دینوَر شهرستان صحنه است. در سال ۱۳۷۵، جمعیتی برابر با ۱۴۶ نفر داشت و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهر بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران برابر ۴۸۹ نفر و در سال ۱۳۹۰ جمعیتی برابر ۵۹۸ نفر بوده است.

میانراهان بر سر راه بیستون به سنقر قرار دارد و از دیدنی‌های آن پل میانراهان است که بر روی رودخانه دینورآب قرار دارد و بنای اصلی آن منسوب به دوره صفوی است. در سال‌های اخیر پل بتونی جدیدی نیز در زیردست پل میانراهان ایجاد شده‌است.[۲]

شاخه چهارم رود دینورآب در میانراهان به این رود می‌پیوندد. پس از گذر از پل میانراهان در دهکده برناج، آب برناج به رود دینورآب اضافه شده و با پیوستن آب نوژی‌وران به آن، دینورآب اصلی را شکل می‌دهد.[۳] مردم این شهر به زبان لکی تکلم میکنند و از طایفه کاکاوند هستند.

در قدیم[ویرایش]

در فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۵ آمده‌است: میانراهان دهی است از دهستان دینور بخش صحنه شهرستان کرمانشاهان، واقع در ۲۲ هزار گزی شمال باختری صحنه با ۳۰۰ تن سکنه. آب آن از رودخانه و راه آن ماشین‌رو است.

منابع[ویرایش]

بختیاری، سعید (۱۳۸۳ خورشیدیاطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، شابک شابک: &#۸۲۰۶;۹۶۴-۳۴۲-۱۶۵-۱&#۸۲۰۷; مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک) تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)

  1. «بانک اطلاعات تقسیمات کشوری». وب‌گاه رسمی وزارت کشور ایران. دریافت‌شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۲.
  2. تبیان، پل‌های استان کرمانشاه، بازدید: اکتبر ۲۰۰۸.
  3. مؤسسهٔ گردشگری استان کرمانشاه، بازدید: اکتبر ۲۰۰۸.