بالکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بالکان

بالکان شبه جزیره‌ای است در جنوب شرقی اروپا که از شرق به دریای سیاه و دریای اژه؛ از غرب به دریای یونان و دریای آدریاتیک؛ از جنوب به دریای مدیترانه و از سوی شمال به کوه‌های آلپ دینار و آلپ ترانسیلوانی و جلگه مجارستان مرزبندی می‌شود.

کشورهای که خاک بالکان را پر کرده‌اند عبارتند از:[۱]

پهنه منطقه بالکان ۷۲۸٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۶۰ میلیون نفر است.

ریشه نام[ویرایش]

نام بالکان از رشته‌کوه‌های بالکان گرفته شده که از مرکز بلغارستان تا بخش شرقی صربستان کشیده شده‌است. باور بر این است این رشته کوه نیز نام خود را از زبان ترکی گرفته‌است. در ترکی «بالکان» به معنی رشته کوه‌های پوشیده از درخت است[۲][۳] و باید زمانی که قبایل ترک در قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی به این ناحیه وارد شدند اطلاق شده باشد[۴] این نام هنوز در آسیای مرکزی در رشته کوه‌های بلخان و استان بلخان در ترکمنستان حفظ شده‌است.[۵]

جغرافیای محیطی[ویرایش]

شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی کشور ترکیه و جنوب غربی روسیه است. شبه جزیره بالکان با دریای آدریاتیک در شمال غربی، دریای یونان در جنوب غربی، دریای اژه در جنوب و جنوب شرقی و دریای سیاه در شرق و شمال شرقی احاطه شده‌است. مرز شمالی شبه جزیره به‌طور متفاوت تعریف شده و معمولاً گفته می‌شود که شبه جزیره بالکان در شمال توسط کوه‌های آلپ و جلگه مجارستان مرزبندی شده‌است. بالاترین نقطه بالکان قله مصلی با 2925 متر (۹٬۵۹۶ فوت) ارتفاع در کوه ریلا است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دارای چند کشور دیگر شد. امروزه این شبه جزیره عبارت است از: آلبانی، یونان، بلغارستان، مجارستان، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، صربستان، مونته‌نگرو، رومانی و ترکیه (بخش اروپایی).

زبان[ویرایش]

این شبه جزیره دارای ملت‌هایی با زبان ترکی، مقدونی، روسی و یونانی است.

وسعت و مساحت[ویرایش]

شبه جزیره بالکان دارای وسعتی به اندازه ۷۲۸ هزار کیلومتر مربع است. مساحت هر یک از کشورهای شبه جزیره بالکان عبارتند از:

 1. یونان ۱۳۱ هزار کیلومتر مربع
 2. آلبانی ۲۸ هزار کیلومتر مربع
 3. بلغارستان ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع
 4. بوسنی و هرزگوین ۵۱ هزار کیلومتر مربع
 5. کرواسی ۵۶ هزار کیلومتر مربع
 6. اسلوونی ۲۰ هزار کیلومتر مربع
 7. مقدونیه ۲۸ هزار کیلومتر مربع
 8. صربستان ۸۸ هزار کیلومتر مربع
 9. مونته‌نگرو ۱۳ هزار کیلومتر مربع
 10. مجارستان ۹۳ هزار کیلومتر مربع
 11. رومانی ۲۳۸ هزار کیلومتر مربع بزرگ‌ترین کشور شبه جزیره بالکان

منابع[ویرایش]

 1. Wikipedia contributors, "Balkans," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Balkans&oldid=182668612 (accessed January 9, 2008)
 2. "Balkan". Encarta World English Dictionary. Microsoft Corporation. Archived from the original on 2009-10-31. Retrieved 2008-03-31.
 3. "balkan". Büyük Türkçe Sözlük (به Turkish). http://www.tdkterim.gov.tr/bts/: Türk Dil Kurumu. Sarp ve ormanlık sıradağ
 4. Todorova, Maria N. (1997). Imagining the Balkans. New York: Oxford University Press, Inc. p. 27.
 5. "Balkhan Mountains". World Land Features Database. Land.WorldCityDB.com. Archived from the original on 28 February 2008. Retrieved 2008-03-31.