شهرستان چرداول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان چرداول
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانایلام
مرکز شهرستانسرابله
سایر شهرهاآسمان‌آباد ، شباب ، بلاوه
بخش‌هامرکزی ، شباب،زاگرس
مردم
جمعیت۵۶٬۲۲۵ نفر ۱۳۹۵

شهرستان چَرداوُل یکی از شهرستان‌های استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله است.[۱] شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان، شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این شهرستان دارای ۴ بخش و هفت دهستان است و مرکز شهرستان شهر سرابله است.[۲]

یک دهستان به نام آسمان آباد است که مرکز آن دهستان، شهر آسمان آباد است. نقاط شهری: آسمان آباد، سرابله

دو دهستان به نام‌های ریزوند (به مرکزیت هلسم) و زنجیره (به مرکزیت زنجیره علیا) است. نقاط شهری: شباب

دو دهستان به نام‌های بیجنوند (به مرکزیت بلاوه) و قلعه (به مرکزیت شله کوش) است. نقاط شهری: بلاوه

شهر سرابله[ویرایش]

سرابله مرکز شهرستان چرداول است. به علت وجود چشمه‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند از قطب های کشاورزی استان به شمار می رود. شالیزارهای سرسبز، در فصل تابستان تصویری زیبا به این شهر می بخشد. دو محله‌ی قدیمی سرابله و بدرآباد اکثریت شهر را شامل می شوند. ضمن اینکه برخی از مهاجران از بخش های دیگر استان نیز در سرابله سکونت دارند. مطابق تصمیم هیئت دولت در تیرماه ۱۳۹۲ شباب وبیجنوند از توابع این شهرستان به بخش ارتقاء یافت واسم شهرستان به‌طور رسمی به چرداول تغیر یافت. دهستان ریزوند به مرکزیت هلسم ودهستان زنجیره نیز از جمله این تصمیمات اخیر است.

آسمان‌آباد[ویرایش]

آسمان‌آباد شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان چرداول قرار دارد. آسمان‌آباد از شمال به دهستان گواور از توابع شهرستان گیلان غرب، از غرب به دهستان چله از توابع شهرستان گیلان غرب از جنوب به شهرستان ایوان غرب و از شرق به بخش شباب شهرستان چرداول محدود است.

ب و هوای منطقه معتدل کوهستانی است و متوسط بارش باران در سال‌های پر باران۶۰۰ میلی‌متر است. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا۱۲۰۰ متر است. اطراف منطقه را کوه‌های قلاجه و پیوان از شمال و شمال غرب و کوه‌های کتفیفگ بزرگ و کوچک (گه‌وره و بوچگ) و بانکول از جنوب و جنوب شرق احاطه کرده‌اند.

از آثار باستانی منطقه می‌توان شهر و قلعه گم‌گم واقع در کوه بانکول که متعلق به شهر باستانی مهرگان قذق است و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا را نام برد.

قبرستان تاریخی کل کل در۴ کیلومتری شمال شهر آسمان آباد واقع شده‌است.

چاه نفت بانکول که قبل از انقلاب اسلامی توسط آمریکای‌ها حفر شد؛ و به دلیل آنکه میدان نفتی آن ساکن است تاکنون مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌است، ولی در سال‌های آتی ضمن بهره‌برداری از آن به عنوان مخزن گاز نیز استفاده می‌شود.

بخش شباب[ویرایش]

شباب منطقه‌ای از شهرستان چرداول است. چرداول در دامنه جنوبی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی است. این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاً هموار تشکیل شده‌است. در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه (ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌شود. مراتع بخش شباب هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دامپروری است.

دهستان ریزه‌وند[ویرایش]

دهستان ریزوند از روستای جوبشیرعلی شروع و به روستای علیمرادخانی ختم می‌شود مرکز دهستان ریزوند روستای هله سم است. دهستان ریزوند محل زندگی مردم ایل ریزوند است و به زبان کردی گویش کلهری تکلم می‌کنند.[۳] البته لازم است ذکر شود که که قلمرو ایل ریزوند در زمان تشمال صیدرضا احمدی، طی توافقی بین ایشان و محمدرحیم خان دارابی، چال زغال واقع در روستای بلاوه خشکه رابعنوان مرز بین دو ایل ریزوند و بیجنوند تعیین کردند و همچنین طی توافقاتی با کریم خان جمشیدی و کدخدا آلای خان دارابی، چال زغال واقع در روستای باغله به عنوان مرز بین ایل ریزوند و خزل تعیین گردید و علاوه بر آن قلمرو این ایل در نسار چرداول، از روستای موشکان تا روستای چمچرو واقع در جنب رودخانه سیمره است که این قلمرو نیز در توافقاتی با ایلات خزل و بیژنوند تعیین شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شیروان و چرداول در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۳،۹۷۳ نفر بوده‌است.[۴]

زبان[ویرایش]

مردم شهرستان چرداول به زبان کردی تکلم می‌کنند [۵][۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
 2. http://rdcir.ir/uploads/images/gallery/roosta/roosta1/amar/amar1/amar2/am/komiteh/taghsimat/Eilam.pdf
 3. Wiki (2020). "1". www.fa.m.wikipedia.org (به Va).{{cite web}}: نگهداری یادکرد:زبان ناشناخته (link)
 4. «پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۵ دسامبر ۲۰۰۷.
 5. https://www.chargoshe.ir/fa/iran/city/74
 6. «http://ilam.irib.ir/-/%DA%86%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 7. «https://www.vajehyab.com/wiki/%DA%86%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 8. «http://www.ataland.com/City/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 9. «https://seeiran.ir/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 10. «http://ensani.ir/fa/tag/4988/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86+%DA%86%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 11. «https://www.chargoshe.ir/fa/iran/city/74». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)

جستارهای وابسته[ویرایش]