رود گاماسیاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رود گاماسیاب
Gamasiab River 2020-04-29 20.jpg
ویژگی‌های ظاهری
دهانهدریاچه سد کرخه
طول۱۹۰ کیلومتر
رود گاماسیاب

رود گاماسیاب (به کردی: گاماسیاو) رودی است جاری در غرب ایران. این رودخانه از چشمه‌های آهکی واقع در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نهاوند واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنه‌های شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه می‌گیرد و در استان کرمانشاه با پیوستن در دشت چمچمال جاری گشته سپس در نزدیکی بیستون با پیوستن رودخانه دینور و سراب بیستون امتداد و سپس با پیوستن به رودخانه قره سو رودخانه سیمره تشکیل می‌گردد.[۱]

مشخصات[ویرایش]

گاماسیاب پس از دریافت سایر جریانات سطحی دیگر حوزه‌های مجاور نظیر آب ملایر، تویسرکان به کنگاور در شرق استان کرمانشاه وارد شده و پس از پیوستن خرم رود در کنگاور و سپس رود دینور در جوار کوه بیستون در فرامان کرمانشاه به رود قره‌سو می‌پیوندند. گاماسیاب در طول شهرستان‌های استان لرستان و ایلام به نام سیمره خوانده می‌شود. رودخانه سیمره در نزدیکی گره بان تشکیل می‌گردد. سیمره پس از خروج از استان کرمانشاه به استان ایلام سرازیر شده و در انتهای جنوبی استان ایلام با پیوستن رودخانه کشکان در لرستان رودخانه کرخه تشکیل داده که خود در نهایت به تالاب هورالعظیم منتهی می‌گردد.[۲][۳]دولت در سال ۱۳۹۱ شروع به احداث سد گرین بر روی این رودخانه در نزدیکی نهاوند کرد . کنترل سیلاب‌ها، تأمین آب شرب و کشاورزی، توسعه شیلات، توسعه کشاورزی، توسعه صنعت و زیرساخت‌های آن و ایجاد اشتغال پایدار در نهاوند را از مزایای ساخت این سد است.

منابع[ویرایش]

  1. پیروزی نژاد, نوشین; رضائی مقدم, محمدحسین (2014-05-20). "بررسی تغییرات مجرا و فرسایش کناره ای در رودخانه گاماسیاب از سال 1334 تا 1389". نشریه جغرافیا و برنامه‌ریزی. 18 (47): 109–132. ISSN 2008-8087 Check |issn= value (help).
  2. «شهرستان نهاوند: رودخانه گاماسیاب». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ آوریل ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۱ مه ۲۰۰۹.
  3. «سلام کرمانشاه روزنامه مردم کرمانشاه». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ مارس ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۱ مه ۲۰۰۹.