رود گاماسیاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرچشمه سراب گاماسیاب
ریزشگاه دریاچه سد کرخه
طول ۱۹۰ کیلومتر
رود گاماسیاب

رود گاماسیاب (به لکی: گاماسیاو) رودی است جاری در غرب ایران که یکی از طویل‌ترین رودخانه‌های ایران به‌شمار می‌رود. این رودخانه از چشمه‌های آهکی واقع در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نهاوند واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنه‌های شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه می‌گیرد. دولت در سال ۱۳۹۱ شروع به احداث سد گرین بر روی این رود خانه در نزدیکی نهاوند کرد . کنترل سیلاب‌ها، تأمین آب شرب و کشاورزی، توسعه شیلات، توسعه کشاورزی، توسعه صنعت و زیرساخت‌های آن و ایجاد اشتغال پایدار در نهاوند را از مزایای ساخت این سد است.

وجه تسمیه[ویرایش]

گاماسیاب واژه‌ای لری است که از گا (گاو) + ماسی (ماهی) + آب تشکیل شده‌است، یعنی آبی که دارای گاوماهی (ماهی بزرگ) می‌باشد.

مشخصات[ویرایش]

گاماسیاب پس از دریافت سایر جریانات سطحی دیگر حوزه‌های مجاور نظیر آب ملایر، تویسرکان، اسدآباد به صحنه در شرق استان کرمانشاه وارد شده و در فرامان کرمانشاه رود قره‌سو بدان می‌ریزد. گاماسیاب پس از عبور از استان کرمانشاه وارد استان لرستان می‌گردد. گاماسیاب در شهرستان خرم‌آباد به رود سیمره می‌ریزد و تمام رودخانه‌های لرستان به آن می‌پیوندد. سیمره نیز پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان جاری و در نهایت به رود کرخه می‌ریزد که خود بالاخره به تالاب هورالعظیم منتهی می‌گردد.[۱][۲]

منابع[ویرایش]