راهنما:جعبه اطلاعات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جعبه اطلاعات (به انگلیسی: Infobox) به الگوهایی گفته می‌شود که معمولاً در بالای مقاله قرار می‌گیرند و نقش ارائهٔ اطلاعات به صورت مختصر را دارند.

بیشتر جعبه‌های اطلاعات دارای فراداده (اطلاعات تکمیلی که توسط نرم‌افزار مدیاویکی ذخیره می‌شوند) هستند که از بانک‌های اطلاعاتی ویکی‌پدیا استفاده می‌کنند. استفاده از جعبه اطلاعات نه ممنوعیتی دارد و نه اجباری است.

چه مطالبی می‌تواند در جعبه بیایند؟[ویرایش]

به‌طور کلی، داده‌ها در الگوهای جعبه اطلاعات باید:

  • قابل مقایسه: اگر بسیاری از افراد مختلف یک ویژگی مشترک دارند (برای مثال، همه افراد یک اسم و یک تاریخ تولد دارند)، پس مفید است که این موارد را در صفحات مختلف مقایسه کنیم. این امر همچنین نشان می‌دهد که در صورت امکان ماده باید در قالب استاندارد ارائه شود.
  • اختصار: الگوهای جعبه اطلاعات مختصر و مفید هستند و برای بررسی سریع واقعیت‌ها به کار می‌روند.
  • مربوط به موضوع مقاله است.
  • ذکر شده در جای دیگر مقاله:در مقاله ذکر شده‌باشد و باید در درجه اول حاوی مطالبی باشد که به وسیله یادکردها به منابع معتبر دیگر در هر جای دیگر مقاله ذکر شده‌باشد.

پرچم در جعبه اطلاعات[ویرایش]

به صورت کلی از تصویر پرچم نباید در جعبه اطلاعات استفاده شود، به خصوص زمانی که در مورد متغیر نام کشور یا ملیت باشد. افزودن پرچم باعث می‌گردد که مورد خاصی بدون دلیل پررنگ گردد چون پرچم‌های از نظر بصری تمرکز خواننده را برهم می‌زنند.

پرچم زمانی می‌تواند در جعبه اطلاعات به کار برده شود که اطلاعات جدیدی و مورد نیازی را به مقاله بیافزاید؛ مانند جعبهٔ اطلاعات رویدادهای بین‌المللی جام جهانی فوتبال یا بازی‌های المپیک.[۱]

فهرست[ویرایش]

برای مشاهده فهرست الگوهای جعبه اطلاعات به موارد زیر مراجعه نمایید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia:INFOBOXFLAG