پرچم افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرچم افغانستان
Flag of Afghanistan (2013–2021).svg
کاربردپرچم زمینی و دریایی ملی سمت رویی پرچم بایست به گونه‌ای به میله نصب شود که میله در سمت راست نظاره‌گران قرار گیردپشت و روی پرچم همنهشت هستند پرچم زمینی و دریایی ملی
تناسب۲:۳
پذیرفته‌شده۱۹ اوت ۲۰۱۳؛ ۸ سال پیش (۲۰۱۳-۰۸-۱۹)
طرحسه نوار قرمز، سیاه و سبز با نشان ملی افغانستان به سفید در مرکز و نوار قرمز و سپس نوارهای اندکی همپوشان سیاه و سبز.
Flag of Taliban.svg
گونه دیگر از پرچم افغانستان
کاربردپرچم زمینی و دریایی ملی نسخهٔ عادی یا دوژور پرچم، یا سمت رویی پرچم پرچم زمینی و دریایی ملی
تناسب۲:۳
پذیرفته‌شده۲۷ اکتبر ۱۹۹۷؛ ۲۳ سال پیش (۱۹۹۷-۱۰-27)
۱۵ اوت ۲۰۲۱؛ ۲۷ روز پیش (۲۰۲۱-۰۸-15)[ب]
طرحشهادتین به سیاه بر زمینه سفید

پرچم افغانستان برای اولین بار در ۱۴ جدی/دی ۱۳۸۲ (۰۲۰۰۴−۰۱−۰۴ ۴ ژانویه ۲۰۰۴) به رسمیت شناخته شد و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می‌باشد. بلندترین پرچم افغانستان بر بالای تپه بی‌بی مهرو در منطقه وزیر اکبرخان کابل برافراشته و بالا رفته‌است.[۱]

اجزا پرچم

پرچم کشور افغانستان از عناصر زیر تشکیل شده‌است:

۳ قطعه نوار عمودی به رنگ‌های سیاه، سرخ و سبز که به ترتیب از چپ به راست در کنار هم قرار گرفته‌است در وسط پرچم نشان دولتی افغانستان قرار دارد که متشکل از مسجد، محراب، منبر، کلمه «الله اکبر» و «لا اله الا الله محمد رسول‌الله» است.

رنگ‌های این پرچم سه‌رنگ اولین بار توسط شاه امان‌الله خان در لویه جرگه سال ۱۳۲۸ پیشنهاد داده شد. امان‌الله خان رنگ‌ها را اینگونه تعبیر کرد[نیازمند منبع]:

  • سیاه به معنا دوره‌ای که افغانستان تحت استعمار بوده‌است.
  • سرخ نماد خون شهیدانی است که برای به دست آوردن استقلال افغانستان از جان خود گذشته‌اند.
  • سبز نماد آبادی و پیشرفتی است که در آینده نصیب افغانستان خواهد گردید.

تا قبل از آن تاریخ پرچم‌های افغانستان به رنگ سیاه بود و سابقه پرچم سیاه‌رنگ بر می‌گردد به قیام ابومسلم خراسانی که پرچمی سیاه را برای خود برگزیده بود[نیازمند منبع].

پرچم افغانستان به همراه پرچم اسپانیا و پرچم کامبوج تنها پرچم‌هایی هستند که در آن‌ها طرح ساختمان وجود دارد.

پرچم‌های تاریخی افغانستان

افغانستان در گذشته از پرچم‌های دیگری نیز استفاده کرده‌است. در زیر پرچم‌های به‌کاررفته برای افغانستان از حدود سال ۱۸۸۰ میلادی تا کنون آورده شده‌است:

سال‌های استفاده پرچم تناسب اندازه حکومت توضیح
۱۸۸۰-۱۹۰۱ Flag of Afghanistan pre-1901.svg نامعلوم امارت افغانستان پرچم حکومت عبدالرحمن‌خان.
۱۹۰۱-۱۹۱۹ Flag of Afghanistan 1901.svg ۳:۵ امارت افغانستان پرچم حبیب‌الله خان؛ او نشانی را که شکل آغازین نشان ملی کنونی افغانستان است را بر پرچم پدر افزود.
۱۹۱۹-۱۹۲۸ Flag of Afghanistan (1919-1928).svg ۲:۳ امارت/پادشاهی افغانستان پرچم امان‌الله خان؛ او به نشان پرچم پرتوهایی هشت‌ضلعی را افزود که پیشتر نزد عثمانییان رواج داشت. افغانستان در ۱۹۲۶ به پادشاهی تبدیل‌شد.
۱۹۲۸ Flag of Afghanistan 1928.svg نامعلوم پادشاهی افغانستان پرچم دوم امان‌الله خان؛ او پرتو گرداگرد نشان را برداشت و نشان را بزرگ‌تر نمود.
۱۹۲۸-۱۹۲۹ NF 9 1928 - 1929.jpg ۲:۳ پادشاهی افغانستان سومین پرچم امان‌الله خان؛ پرچم با سه رنگ عمودی و نشانی که خورشیدی را برآمده از میان دو چکاد برف‌گرفته نشان می‌دهد، به معنای آغاز پادشاهی افغانستان است.
۱۹۲۹ Flag of Afghanistan 1929.svg نامعلوم پادشاهی افغانستان پرچم سه‌رنگ سفید، سیاه و سرخ حبیب‌الله کلکانی، این پرچم در سدهٔ سیزدهم میلادی زمانی که مغولها منطقه‌ای را که افغانستان کنونی را می‌سازد در اشغال داشتند استفاده می‌شد.
۱۹۲۹-۱۹۳۰ Flag of Afghanistan 1929 to 1930.svg ۲:۳ پادشاهی افغانستان نخستین پرچم محمد نادر شاه، دوباره از همان پرچم پیشین سه‌رنگ سیاه، سرخ و سبز استفاده شد و نشان پیشین با پرتوهای هشت‌ضلعی هم به پرچم بازگشت.
۱۹۳۰-۱۹۷۳ NF 1931 - 1974.jpg ۲:۳ پادشاهی افغانستان دومین پرچم محمد نادرشاه؛ این پرچم را محمد ظاهر شاه نیز استفاده کرد. پرتوهای دور نشان برداشته و نشان بزرگ‌تر شد. رقم ۱۳۴۸ سال قمری به پادشاهی رسیدن محمد نادر شاه را نشان می‌داد.
۱۹۷۳-۱۹۷۴ ۲:۳ جمهوری افغانستان نخستین پرچم جمهوری افغانستان همان پرچم پیشین بود، جز آنکه رقم ۱۳۴۸ را از روی آن برداشتند.
۱۹۷۴-۱۹۷۸ ۲:۳ جمهوری افغانستان همان پرچم پیشین بود، با این تفاوت که تعابیر از رنگ‌ها تغییر کرد، سیاه گذشتهٔ تاریک، سرخ خونی که در راه استقلال ریخته شده و سبز پیشرفت کشاورزی قلمداد شد.
۱۹۷۸ Flag of Afghanistan (1978).svg ۲:۳ جمهوری دموکراتیک افغانستان پرچم دولت کمونیست افغانستان، رنگ‌ها نگه داشته شد ولی نشان را برداشتند.
۱۹۷۸-۱۹۸۰ NF 1978 - 1980.jpg ۱:۲ جمهوری دموکراتیک افغانستان پرچم با زمینهٔ سرخ (آنگونه که نزد دولت‌های کمونیست معمول بوده‌است) با نشانی زردرنگ در گوشه، در بالای نشان ستاره‌ای پنج‌پر به نشان پنج گروه قومی افغانستان قرارداشت و در میان نشان واژهٔ خلق نوشته شده‌بود. این پرچم همچنین پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود.
۱۹۸۰-۱۹۸۷ Flag of Afghanistan (1979-1987).svg ۱:۲ جمهوری دموکراتیک افغانستان با روی کار آمدن ببرک کارمل پرچم سه رنگی جایگزین پرچم پیشین شد و نشانی برای آن طراحی گردید، شامل یک خورشید، منبر، قرآن، چرخ‌دنده و ستاره‌ای سرخ به نشان کمونیسم بود.
۱۹۸۷-۱۹۹۲ Flag of Afghanistan (1987–1992).svg ۱:۲ جمهوری افغانستان همان پرچم پیشین با تفاوت‌هایی در نشان، چرخ‌دنده به پایین رانده شد و ستارهٔ سرخ و قرآن حذف شد.
۱۹۹۲ Flag of Afghanistan (1992).svg ۱:۲ جمهوری افغانستان عبارات الله اکبر و شهادتین به پرچم افزوده‌شد.
۱۹۹۲-۱۹۹۶ Flag of Afghanistan (1992-2001).png ۱:۲ دولت اسلامی افغانستان پرچم سه‌رنگ، به جای شهادتین یک نشان به پرچم افزوده شد.
۱۹۹۶-۱۹۹۷ Flag of Afghanistan 1996-1997.svg نامعلوم امارت اسلامی افغانستان پرچم سفید یک‌دست طالبان.
۱۹۹۷-۲۰۰۱ Flag of Taliban.svg ۲:۳ امارت اسلامی افغانستان بر روی پرچم سفید شهادتین نوشته شد.
۲۰۰۱ Flag of Afghanistan (2001–2002).svg نامعلوم جنگ چندی از سوی حزب‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گرفت.
۲۰۰۲-۲۰۰۴ Flag of Afghanistan 2001.svg ۱:۲ جمهوری اسلامی افغانستان این پرچم در دو نسخه موجود است، یکی با نشان سفید و دیگری با نشان زرد.
کنون-۲۰۱۳ Flag of Afghanistan.svg ۲:۳ جمهوری اسلامی افغانستان نشان کمی بزرگتر شده و درون رنگ‌های سبز و سرخ شده‌است.

جستارهای وابسته

ملاحظات

  1. حکومت به رسمیت شناخته شده به‌طور بین‌المللی.
  2. در پی سقوط کابل دوباره اختیار شد

منابع

2. پرچم‌های صد سال اخیر افغانستان[پیوند مرده]