نشان ملی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی افغانستان
پذیرفته‌شده۱۳۷۶ه.ش/۱۹۹۷م
نگهدارهادو خوشه گندم و دو شمشیر در حاشیه و محراب که در مرکز نشان قرار دارد زیر آن عبارت لا اله الا الله، محمد رسول‌الله و در مرکز محراب چند پله قرار دارد که نشانه منبر است. بالای محراب کتابی بر روی رحل وجود دارد که در آن نوشته بسم الله الرحمن الرحیم نوشته شده که منظور از قرآن است. در بالا کتاب نصف خورشید به همراه اشعه های اطرافش وجود دارد در پایین محراب قسمتی از چرخ دنده وجود دارد که روی آن (د افغانستان اسلامی امارت) نوشته شده است
شعار(لا اله الا الله محمد رسول‌الله) (بسم الله الرحمن الرحیم)
کاربردنشان رسمی افغانستان، وزارتخانه‌ها و دیگر نهادهای دولتی
نشان رسمی جمهوری اسلامی افغانستان که تا سال ۲۰۲۱ مورد استفاده گرفتاین نشان شامل یک مسجد همراه با محراب و منبر است که در بالای آن شهادتین به زبان عربی نوشته شده‌است.[۱] در دو طرف مسجد نیز دو پرچم شبیه پرچم افغانستان نصب شده‌است. حاشیهٔ نشان دو خوشهٔ گندم است که در زیر آن‌ها نام کشور (افغانستان) به زبان فارسی نوشته شده‌است. عدد ۱۲۹۸ نیز که پائین مسجد قرار دارد به سال استقلال افغانستان (طبق تقویم ام‌القری) از سیطرهٔ بریتانیا اشاره دارد.

نشان ملی امارت اسلامی افغانستان (انگلیسی: Emblem of Islamic Emirate Afghanistan) نشان رسمی کشور افغانستان است که از زمان تشکیل این کشور تا کنون به اشکال مختلفی بر پرچم افغانستان نقش بسته‌است.

البته بعد از سقوط جمهوری اسلامی در ۲۰۲۱ نوشته لا اله الله محمد الرسول الله بر پرچم نقش بست.

پیشینه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «TheConstitution.pdf» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]