نبرد کربلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English


نبرد کربلا
Brooklyn Museum - Battle of Karbala - Abbas Al-Musavi - overall.jpg
نگاره‌ای از نبرد کربلا که توسط عباس الموسوی کشیده شده‌است.
تاریخ ۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری برابر ۲۰ مهر ۵۹ و ۱۰ اکتبر ۶۸۰ میلادی
مکان کربلا
نتیجه پیروزی بنی‌امیه، آغاز قیام‌های هواخواهان اهل‌بیت
طرفهای درگیر
بنی‌امیه حسین بن علی و پیروانش
فرماندهان
*عمر بن سعد
*شمر بن ذی‌الجوشن
*عبیدالله بن زیاد
*حسین بن علی
*عباس بن علی
*حبیب بن مظاهر
*زهیر بن قین
*حر بن یزید ریاحی(در میان نبرد به سپاه حسین بن علی پیوست و در این جناح کشته شد.)
توان
۳۰٫۰۰۰~۲۰٫۰۰۰ بین ۷۲ تا ۱۴۵ تن

نبرد کربلا جنگی بود که در دهم محرم ۶۱ هجری قمری (۲۰ مهر ۵۹ خورشیدی[۱] برابر ۱۰ اکتبر ۶۸۰ میلادی[۲]) اتفاق افتاد. روز نبرد به عاشورا نیز معروف است. این نبرد میان سپاه کم تعداد حسین بن علی (نوه دختری پیامبر اسلام) و سپاه اعزامی از سوی یزید بن معاویه (دومین پادشاه دودمان اموی) در نزدیکی محلی به نام کربلا (در عراق کنونی) در گرفت. دلیل یزید بن معاویه برای جنگ، بیعت نکردن حسین بن علی با او بود. حسین بن علی (امام سوم شیعیان) نیز حکومت و زمامداری یزید بن معاویه را غیر شرعی و غیرقانونی می دانست که بر خلاف پیمان صلح حسن بن علی و معاویه پسر ابوسفیان به شکلی مورثی به یزید اول رسیده بود.

حسین بن علی روز دوم محرم به کربلا رسید و روز سوم عمر بن سعد با ۴۰۰۰ نفر در کربلا اردو زد. در روز هفتم محرم آب را بر حسین بن علی و همراهانش بستند و در نهم محرم، شمر با ۴۰۰۰ نفر و نامه‌ای از طرف عبیدالله بن زیاد وارد کربلا شد، او در این نامه به عمر بن سعد دستور داده بود با حسین بن علی بجنگند و او را بکشد و اگر این کار از دست او برنمی‌آید، فرماندهی را به شمر واگذارد.

روز دهم محرم سپاهیان حسین بن علی و عمر سعد در مقابل هم قرار گرفتند. به روایت ابومخنف تعداد سپاه حسین ۳۲ سواره نظام و ۴۰ پیاده[۳] و به روایت محمد باقر چهل و پنج سوار و صد نفر پیاده[۴] بود. در مقابل او سپاه عمر بن سعد با حدود ۳۰۰۰۰ نفر قرار داشت.[۵] جنگ آغاز شد و حسین و یارانش کشته شدند. پس از جان باختن حسین، سپاه عمر بن سعد سر ۷۲ تن از لشکریان حسین به علاوه سر علی اصغر فرزند ۶ ماهه او را جدا کرده و بر بالای نیزه‌ها گذاشتند و بر اجساد کشته شدگان اسب تاختند.[۶]

خیمه‌ها تاراج و در نهایت آتش زده شد، ساربان شترهای کاروان حسین بن علی به‌نام بجدل بن سلیم برای بدست‌آوردن انگشتر حسین بن علی، انگشت وی را برید تا انگشتر را بدست آورد و در نهایت سپاه عمر بن سعد اجساد کشته‌شدگان کربلا را در بیابان رها کرد و این اجساد پس از سه روز توسط قوم بنی‌اسد دفن شدند.[۷]

پس از رویداد کربلا تعدادی از زنان و کودکان وابسته به سپاه حسین بن علی، اسیر و زندانی شده و آنان را به شام محل زمامداری یزید بن معاویه فرستادند. از دیدگاه مسلمانان کشته شدگان در نبرد کربلا شهید تلقی می‌گردند. پس از این نبرد حسین بن علی ملقب به لقب سیدالشهداء (سرور و آقای همه شهیدان) گردید.

هر ساله شیعیان، علویان و بسیاری از سنیان در ۱۰ روز نخست ماه محرم هر سال با برگزاری مراسم‌های سوگواری از آن واقعه یاد می‌کنند. عزاداری‌ها با رسیدن روز دهم (عاشورا) به اوج خود می‌رسد.

هر چند به لحاظ نظامی ابعاد این نبرد بزرگ نبوده‌است اما اثر اعتقادی و سیاسی بزرگی داشته‌است. نبرد کربلا یک واقعه تاریخی و اساسی در سنت و رسم شیعیان و تاریخ این مذهب محسوب می‌گردد. این درگیری هر ساله و به تناوب با برگزاری یادمان‌ها و عزاداری‌ها روایت و حکایت می‌شود. این رویداد از یک سو سبب تضعیف مشروعت سیاسی حکومت بنی امیه شده‌است. به طوری که پس از آن قیام‌های فراوانی با شعار خونخواهی حسین بر ضد آن حکومت رخ داد و در نهایت منجر به سقوط آن شد. از سوی دیگر نقشی چشمگیر بر هویت اجتماعی و اعتقادی شیعیان طی سده‌های بعد تا به امروز داشته‌است.

شیعیان معتقد هستند فداکاری حسین بن علی و رسالت نبرد کربلا به فرمان الهی بوده است و این رخداد تاریخی را لازمه بیدار شدن و آگاه شدن امت اسلامی و توقف غصب خلافت مسلمین به وسیله یزید می‌دانند.

پیش‌زمینه[ویرایش]

حسین بن علی هنگام زمام‌داری پدرش، او را در جنگ‌های جمل و صفین و نهروان همراهی کرد. سال ۵۰ هجری قمری هنگام کشته‌شدن برادرش حسن بن علی، معاویه حدود ۱۰ سال به‌عنوان خلیفه باقی بود. بر پایه قرارداد صلح با حسن، طبق بند دوم صلح‌نامه معاویه نمی‌بایست برای خود جانشینی انتخاب کند.[۸]

به روایت سلیم پسر قیس یک سال پیش از مرگ معاویه در حج سال ۵۹ هجری قمری حسین بنی هاشم، دویست نفر از اصحاب پیامبر و پانصد نفر از تابعان را در مِنی در خیمه خود گرد آورد. احادیث پیامبر مشتمل بر نصب علی به خلافت در غدیر خم و شأن و جایگاه اهل بیت را به یادشان آورد و آنان بر آن اقرار کردند و نیز از معاویه و ستمش انتقاد کرد. سپس با آنان پیمان بست که این مطالب را به خاندان و قبایل خود برسانند. [۹]

معاویه در نیمه رجب سال ۶۰ هجری قمری مرد و پسرش یزید را به جانشینی برگزید. حسین بن علی از همان نخست بیعت وی را نپذیرفت. یزید نامه‌ای به حاکم ولید پسر عتبه حاکم مدینه نوشت و به او دستور داد که از حسین بن علی، عبدالله پسر عمر و عبدالله پسر زبیر برای یزید بیعت بگیرد و اگر حاضر به بیعت نشدند آنها را بکشد. حاکم مدینه در اجرای فرمان سستی کرد و یزید عمرو پسر سعید پسر عاص را به جایش گماشت.[۱۰] حسین که حاضر به بیعت با یزید نبود با خانواده خود شب بیست و هشت رجب از مدینه به مکه رفتند.

در این هنگام مردم کوفه که از مرگ معاویه با خبر شده‌بودند نامه‌های زیادی برای حسین بن علی نوشتند و از او خواستند تا به عراق و کوفه بیاید. حسین بن علی نیز مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد. ابتدا هزاران نفر از مردم کوفه با مسلم بن عقیل همراه شدند. اما با ورود عبیداللّه پسر زیاد که از سوی یزید به حکومت کوفه گمارده شده‌بود و مردم کوفه را تهدید کرده‌بود، مسلم را تنها گذاشتند.[نیازمند منبع] عبیداللّه، مسلم بن عقیل را دستگیر کرد و کشت. حسین با خانواده و یاران خود به‌سمت کوفه حرکت کرد و در نزدیکی کوفه بود که خبر پیمان‌شکنی مردم کوفه و کشته‌شدن مسلم را آوردند.

عبیداللّه که بر اوضاع کوفه مسلط شده‌بود حر پسر یزید ریاحی را برای دستگیرکردن حسین بن علی و همراهانش فرستاد و سپس عمر بن سعد را با ۳۰٬۰۰۰ نفر[۱۱] به کربلا فرستاد. این امر موجب شد تا شمار زیادی از افرادی که با حسین بودند او را رها کنند و تنها نزدیک به ۷۰ تن با او باقی بمانند. عبیداللّه به عمر بن سعد وعده داده‌بود که اگر حسین بن علی را بکشد، او را فرمانده ری خواهد کرد؛ اما پس از این ماجرا این کار را نکرد.

سپاه یزید[ویرایش]

تعداد سپاهیانی که ابن زیاد برای جنگ با حسین گسیل کرد در منابع مختلف گزارش شده‌است. این تعداد دست کم ۴۰۰۰ نفر و در برخی گزارش‌ها تا ۸۰۰۰۰ نفر برآورد است. اما مشهورترین تخمین حدود ۳۰۰۰۰ نفر است. طبق تحقیق سیدمجید پورطباطبایی[۱۲] ترکیب سپاه به شرح ذیل بوده‌است:

۱ـ ۴٬۰۰۰ نفر به فرماندهی عمر بن سعد

۲ـ ۴٬۰۰۰ نفر به فرماندهی شمر بن ذی الجوشن

۳ـ ۱٬۰۰۰ نفر به فرماندهی حربن یزید ریاحی

۴ـ ۲٬۰۰۰ نفر به فرماندهی یزید بن رکاب کلبی

۵ـ ۴٬۰۰۰ نفر به فرماندهی حصین بن نمیر تمیمی

۶ـ ۳٬۰۰۰ نفر به فرماندهی مغایر بن رهینه مازنی

۷ـ ۲٬۰۰۰ نفر به فرماندهی نصر بن حرشه

۸ـ ۳٬۰۰۰ نفر به فرماندهی کعب بن طلعه

۹ـ ۱٬۰۰۰ نفر به فرماندهی شبث بن ربعی

۱۰ـ ۱٬۰۰۰ نفر به فرماندهی حجّار بن ابجر

۱۱ـ ۴٬۰۰۰ نفر به فرماندهی عمر و بن حجاج زبیدی

۱۲ـ ۱٬۰۰۰ نفر به فرماندهی یزید بن الحرث بن رویم

۱۳ـ ۵۰۰ تیراندازان همراه حصین

۱۴ـ ۵۰۰ نفر به فرماندهی عزرة بن قیس

جمع کل: ۳۱٬۰۰۰ نفر


سپاه حسین بن علی[ویرایش]

به روایت ابومخنف تعداد سپاه حسین ۳۲ سواره نظام و ۴۰ پیاده[۱۳] و به روایت محمد باقر چهل و پنج سوار و صد نفر پیاده[۱۴] بود.

حسین زهیر بن قین را به فرماندهی جناح راست و حبیب بن مظاهر را به فرماندهی جناح چپ گماشت. میانه سپاه را نیز به برادرش عباس سپرد.

روز نبرد[ویرایش]

بنا بر نقل سید بن طاووس، در کتاب لهوف، صبح عاشورا ابتدا حسین بریر پسر خضیر از زاهدان نامدار کوفه را جهت موعظه جانب لشکر عمر سعد فرستاد، ولی آنان اعتنا نکردند. سپس خود به نزد آنان رفت تا اتمام حجت کند. او گفت مرا بین دو چیز مخیر کرده اند. یا بجنگم و یا ذلت پذیرم و با یزید بیعت کنم، ولی ذلت از ما دور است. لذا با شما می جنگم. [۱۵]

سپس سپاه عمر سعد جنگ را آغاز کرد. این حمله با تیراندازی عمر سعد به طرف اردوگاه حسین بن علی آغاز شد.[۱۶] شمر هم به نیروهای خود دستور داد که حمله‌ای گروهی بکنند و سپاه حسین را نابود کنند. همه گردان‌های سپاه کوفه در این حمله شرکت داشتند. یاران حسین هم در مقابل این هجوم تلاش کردند که از خود دفاع کنند[نیازمند منبع] و نیمی از یاران او (غیر از بنی هاشم) در این حمله نخست کشته شدند. شمار کشته‌شدگان این حمله را ۴۱ تن گفته‌اند. شماری از آنان (غیر از ۱۰ نفر از غلامان حسین و دودمانش و ۲ تن از غلامان علی)، عبارت‌اند از:

نعیم بن عجلان، عمران بن کعب، حنظله، قاسط، کنانه، عمرو بن مشیعه، ضرغامه، عامربن مسلم، سیف بن مالک، عبدالرحمان درجی، مجمع عائذی، حباب بن حارث، عمرو جندعی، حلاس بن عمرو، سوار بن ابی عمیر، عمار بن ابی سلامه، نعمان بن عمر، زاهر بن‌عمر، جبلة بن علی، مسعود بن حجاج، عبدالله بن عروه، زهیر بن سلیم، عبدالله و عبیدالله پسران زید بصری.

جنگ گروهی و تن به تن تا نماز ظهر ادامه یافت. هنگام نماز حسین به زهیر بن قین و سعید بن عبدالله حنفی دستور داد با نیمی از یاران در مقابل او صف بکشند تا بتواند به نماز بایستد. دشمن در هنگام نماز آنها را تیرباران کرد. سعید بدن خود را سپر قرار داد و به شهادت رسید. [۱۷]

صبح روز دهم محرم، حسین لشکریانش را که ۳۰ اسب سوار و ۴۲ پیاده بودند را آماده کرد. سمت چپ سپاه را به حبیب بن مظاهر، سمت راست را به زهیر بن قین و قلب را به عباس سپرد. وی همچنین دستور داد که دور تا دور خیمه‌ها، هیزم جمع آوری کنند و هیزمها را آتش بزنند. خود نیز به خیمه‌ای که قبلاً آماده کرده بود رفت و خود را معطر به مشک نمود و صورتش را اصلاح کرد. سپس در حالی که سوار بر اسب بود و قرآنی به دست داشت، مناجاتی زیبا با خداوند نموده و با مردم کوفه نیز سخن نمود و گفت که خدا ولی اوست و دین را محافظت خواهد کرد. به مردم سخنان محمد که وی و حسن را سرور جوانان بهشت خوانده بود و جایگاه خانواده اش را یادآوری نموده و از آنان خواست تا فکر کنند که آیا کشتن وی، امری مشروع است؟ سپس مردم کوفه را به خاطر اینکه پیشتر از وی خواسته بودند تا پیششان بیاید، سرزنش نمود و درخواست کرد تا اجازه دهند وی به یکی از سرزمینهای اسلامی برود که در آنجا امنیتش تامین باشد. اما دوباره به وی گفته شد که اول از همه باید تسلیم یزید گردد. حسین در پاسخ گفت که هیچگاه خودش را همانند یک برده تسلیم نمی‌کند. حسین از اسب پیاده شد و دستور داد تا مهار اسب را ببندند به نشانهٔ اینکه هرگز از معرکه جنگ فرار نخواهد کرد.[۱۸]حر بن یزید بن ریاحی تحت تاثیر قرار گرفت و به سپاه حسین رفت و کوفیان را به خاطر خیانت به حسین سرزنش کرد که البته تاثیری بر روی آنان به وجود نیامد و سر انجام حر در میدان نبرد کشته شد. حسین به اتکای یارانش تا موقعی که تمامی یارانش کشته نشده بودند، وارد جنگ نشد و نمی‌جنگید.[۱۹]

زهیر بن قین از مردم کوفه خواست که به حرف حسین گوش داده و وی را نکشند. اما آنها با دشنام و تهدید پاسخ وی را دادند و شروع به تیراندازی نمودند. جنگ شروع شد. بال راست سپاه کوفه به فرماندهی عمرو بن حجاج حمله برد اما با مقاومت لشکر حسین مواجه شده و عقب نشست. عمرو دستور داد که لشکرش تن به نبردهای تن به تن درنداده و تنها از دور اقدام به تیر اندازی کنند. بال راست سپاه کوفه به رهبری شمر بن ذی الجوشن حمله و محاصره‌ای بی نتیجه انجام داد و فرمانده سواران سپاه، از ابن سعد خواست که پیاده نظام و کمانداران را به کمک وی بفرستد. شبث بن ربیع که قبلاً از حامیان علی بود، حال در لشکر کوفه و تحت امر پیاده نظام ابن زیاد بود. وقتی به وی فرمان حمله داده شد، آشکارا گفت که هیچ میلی به انجام این کار ندارد و سواره نظام و ۵۰۰ کماندار این کار را انجام دادند. سواران لشکر حسین که پاهای اسبانشان قطع شده بود مجبور به پیاده جنگیدن شدند. حسین و هاشمیان تنها از جلو می‌توانستند پیش روی داشته باشند و ابن سعد دستور داد که لشکریانش از همه جهات به سمت خیمه‌های حسین رفته تا آنها را خلع سلاح کنند. اما برخی از حامیان حسین که در خیمه‌ها خوابیده بودند با آنها سرسختانه جنگیده و مقاومت کردند. ابن سعد دستور داد که خیمه‌ها را آتش بزنند. قبلاً حسین دستور داده بود که دور تا دور خیمه‌ها آتش زده شود تا از ورود سپاهیان عمر بن سعد جلوگیری شود. شمر به سمت خیمه‌های زنان حسین پیش روی نمود و می‌خواست خیمه‌ها را بسوزاند که همراهانش وی را سرزنش نمودند که شرمگین شد و از این کار منصرف گردید.[۱۸] در یک حمله، سپاهیان ابن زیاد، خیمه های حسین را آتش زدند که این آتش مانع از پیش روی سپاهیان ابن زیاد گردید.[۱۹]

در ظهر، حسین و یارانش نماز ظهر را به صورت نماز خوف به جا آوردند. بعد از ظهر، سپاهیان حسین، به شدت تحت محاصره قرار گرفتند. سربازان حسین پیش رویش کشته می‌شدند و کشتار هاشمیان که تا به حال راهشان برای ترک میدان جنگ باز بود نیز شروع گردید. اولین هاشمی ای که کشته شد علی اکبر پسر حسین بود. سپس پسران مسلم بن عقیل، پسران عبدالله بن جعفر، پسران عقیل و قاسم بن حسن کشته شدند. قاسم جوان و زیبا بود و به شدت زخمی شده و از عمویش حسین درخواست یاری کرد. حسین خشمگینانه برجست و با شمشیرش ضارب قاسم را ضربتی زد. آن شخص زیر سم اسبهای سپاهیان ابن زیاد افتاده و لگد مال شد. وقتی گرد و غبار ناشی از سم اسبها کنار رفت، حسین پدیدار شد در حالی که بدن قاسم را در آغوش داشت و به قاتلینش لعنت می‌فرستاد. حسین جسم بی جان قاسم را به خیمه‌هایش برد و در کنار دیگر قربانیان قرار داد.[۱۸]

جزئیات کشته شدن عباس در طبری و بلاذری نیامده‌است. تنها به این اشاره شده که حسین که تشنگی بر وی غالب گردیده بود، از عباس خواست تا به فرات رفته و آب بیاورد. عباس با ممانعت لشکریان ابن زیاد روبرو گردید و از خداوند درخواست کرد که لشکریان ابن زیاد را که مانع از رساندن آب به وی می‌شوند را از تشنگی بمیراند و دعایش مستجاب گردید. عباس از ناحیه دهان و فک ضربت خورد. او خونی که از این دو ناحیه جاری شد را در کف دستانش جمع کرد و به آسمان پاشید و به درگاه خداوند به خاطر مصائبی که بر حسین فرود آمده بود، شکایت کرد. باید روایات دقیقی در مورد کشته شدن عباس در کربلا وجود داشته باشد که شیخ مفید به آنها اشاره کرده و می‌گوید که حسین و عباس در کنار هم در کنار رودخانه فرات پیش روی نموده اما عباس از حسین جدا شده و توسط دشمن محاصره گردیده و شجاعانه جنگید و در مکانی که امروز مزارش در آنجا است کشته شد.[۱۸]

در این هنگام سپاهیان ابن زیاد به حسین بسیار نزدیک شده بودند اما کسی جرات نمی‌کرد به سوی حسین دست دراز کند. تا اینکه مالک بن نسیر کندی ضربتی به سر حسین زد و کلاه‌خودش از خون سرش پر گردید. حسین کلاه خودش را عوض نموده و سرش را با عمامه بست. مرد کندی کلاه دریده را غارت نمود. اما این سودی به حالش نکرد. چرا که بعد از آن پیوسته فقیر بود و با خواری زندگی می‌کرد. بخش حزن انگیز دیگر این لحظات، کشته شدن طفلی است که حسین وی را بر زانوانش قرار داده بود. بر طبق یعقوبی، این طفل، نوزاد بود. تیری گردن طفل را درید و حسین خون طفل را در کف دستانش جمع نمود و به آسمان پاشید و خشم خدا را از قوم پیرو شیطان خواستار گردید.[۱۸]

شمر با سپاهی به سمت حسین رفت، اما جرات ننمود به وی حمله کند و تنها درگیری لفظی بین آن دو شکل گرفت. حسین آماده جنگ شد. باید توجه داشت که حسین در آن زمان ۵۵ سال سن داشت و به اقتضای سنش نمی‌توانست مداوم بجنگد. به نقل از بسیاری از روایات ، عبدالله بن حسن بن علی (برادر زاده حسین) خود را سر راه حسین قرار داد و هر چه حسین و زینب به وی می‌گفتند که به خیمه‌ها برگردد، گوش نمی‌کرد. عاقبت دست عبدالله بر اثر ضربت شمشیر قطع شد و حسین به وی وعده بهشت داد و سعی در تسکین درد برادرزاده اش داشت. از یاران حسین، ۳ یا ۴ تن بیشتر نمانده بودند و حسین به سپاهیان ابن زیاد حمله برد. حسین چون بیم داشت که پس از مرگش عریان در صحرا رها شود، چندین جامه پوشیده بود. اما بعد از کشته شدنش تمامی آن لباس‌ها را غارت نموده و بدنش عریان در صحرای کربلا رها شد. ابن سعد ظاهر گردید و زینب به او گفت: حسین دارد کشته می‌شود و تو تنها تماشا می‌کنی. ابن سعد اشکهایش با شنیدن این سخن جاری گشت. حسین شجاعانه می‌جنگید و یعقوبی و چند منبع شیعی دیگر می‌گویند که دهها تن را کشت.حسین وقتی به طرف فرات می رفت تا آب بیارد، تیری به چانه اش یا گلویش خورد.[۱۹] سرانجام حسین از ناحیه سر و بازو آسیب دیده و بر صورت به زمین افتاد. به خولی بن یزید اصبحی دستور داده شد که سر حسین را از بدن جدا کند، اما وی متزلزل شد و نتوانست این کار را بکند. از همین رو، سنان بن انس عمرو نخعی بعد از اینکه ضربتی دیگر به حسین زد، سر وی را از بدن جدا نمود. سنان سر حسین را به خولی داده و خولی سر را پیش ابن زیاد برد.[۱۸]

نبرد به پایان رسید و سربازان ابن زیاد رو به غارت آوردند. لباس‌های حسین، شمشیر و اثاثیه اش، کفشها و روپوش یمانی اش همگی غارت گردیدند. همچنین زیورآلات و چادر زنان نیز غارت گردید. زین العابدین علی بن حسین که بیمار بود در یکی از خیمه‌ها بود و شمر می‌خواست او را بکشد. اما ابن سعد مانع شد و اجازه نداد کسی به خیمهٔ وی وارد شود. صفوف عزاداران حسین به خاطر وجود علی بن حسین است و نام «شهدای کربلا و طف» با نام وی عجین شده‌است. ۷۲ تن یاران حسین که ۱۷ تن از آنان هاشمی بودند و بر طبق محسن الامین، از لشکریان ابن زیاد ۸۸ تن کشته شدند. حر بن زیاد ریاحی، ۴۰ نفر و بریر بن خضیر ۳۰ نفر، نافع ۱۲ یا ۱۳ نفر و حسین تعداد زیادی از لشکریان ابن زیاد را کشتند.[۱۸]

کشته‌شدن حسین بن علی[ویرایش]

عمر بن سعد دستور داد تا حسین بن علی و همراهانش را محاصره کنند و آب را به روی آنان ببندند. سرانجام حسین بن علی در روز عاشورا، ۱۰ محرم سال ۶۱ در کربلا کشته شد و همهٔ خیمه‌های خانواده و یارانش رابه آتش کشیدند.سپس بعد از کشته شدن تمامی یاران حسین بن علی تمامی سر های آنان به جز علی اصغر و حر را از بدنشان جدا کردند و بر نیزه کردند و به شام فرستادند زن ها و بچه ها را به اسارت در آمدند و تمامی اجساد را در صحرای کربلا رها کردند تا پس از سه روز توسط قبیله بنی اسد دفن شدند

پس از نبرد[ویرایش]

پس از کشته‌شدن یاران و خانواده حسین بن علی در واقعه کربلا، عمر بن سعد دستور داد تا سرهای آنان را ببرند. پس از آن، سرها را بین قبایل قسمت نمود[نیازمند منبع] تا آنان بدین وسیله به ابن زیاد نزدیک‌تر شوند. قبیله کنده به ریاست قیس بن اشعث کندی ۱۳ سر، قبیله هوازن به ریاست شمر بن ذی الجوشن ۱۲ سر، تمیم ۷ سر و بنی اسد ۱۶ سر بر نیزه کردند و در مجموع با ۷۱ سر بریده وارد کوفه شدند.[نیازمند منبع]

هنگام طلوع آفتاب سرهای کشته‌شدگان و کاروان اسیران از باب‌الساعات وارد مسجد اموی شد. آنگاه به دستور یزید، تمامی سرها تا ۳ روز بر دروازه‌های شهر و مسجد اموی آویزان گردید. علی پسر حسین پس از گذشت چهل روز (در روز اربعین) موافقت یزید را گرفت تا سرها را به بدن‌ها ملحق کند و سر حسین و دیگر کشته‌شدگان را به کربلا برد و به اجسادشان ملحق کرد.

در عین حال چند سر را در باب‌الصغیر به خاک سپردند، که عبارت‌اند از:[نیازمند منبع]

 1. سر ابوالفضل العباس
 2. سر علی‌اکبر
 3. سر حبیب بن مظاهر

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. عاشورا سه‌شنبه بود، ۲۰ مهر ۵۹ هجری شمسی سایت خبرآنلاین| زمان انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۸۹| بازدید: ۱۱ شهریور ۱۳۹۰
 2. 10 October 680 دانشنامه ایرانیکا
 3. قیام جاوید، گردانیده مقتل الحسین ابی مخنف، ترجمه و تصحیح حجت الله جودکی، موسسه فرهنگی انتشاراتی تبیان، ۱۳۷۷، ص ۷۸
 4. سید بن طاووس، ترجه عقیقی بخشایشی. لهوف. دفتر نشر نوید اسلام، ۱۳۷۷. ۱۲۵. شابک ‎۶-۳۱-۶۴۸۵-۹۶۴. 
 5. آینده روشن - تعداد لشکر یزید در مقابل لشکر امام حسین (ع)
 6. قیام جاوید، گردانیده مقتل الحسین ابی مخنف، ترجمه و تصحیح حجت الله جودکی، موسسه فرهنگی انتشاراتی تبیان، ۱۳۷۷، ص ۷۸
 7. وب‌گاه حوزه
 8. مرکز تحقیقات حضرت ولی‌عصر
 9. آوینی، سید مرتضی؛ فتح خون؛ ۱۳۷۹؛ نشر ساقی؛ صص ۸-۱۰
 10. آوینی، سید مرتضی؛ فتح خون؛ ۱۳۷۹؛ نشر ساقی؛ صص ۱۰-۱۲
 11. لهوف سید ابن طاووس[نیازمند یادکرد دقیق]
 12. آينده روشن - تعداد لشکر یزید در مقابل لشکر امام حسین(ع)
 13. قیام جاوید، گردانیده مقتل الحسین ابی مخنف، ترجمه و تصحیح حجت الله جودکی، موسسه فرهنگی انتشاراتی تبیان، ۱۳۷۷، ص ۷۸
 14. سید بن طاووس، ترجه عقیقی بخشایشی. لهوف. دفتر نشر نوید اسلام، ۱۳۷۷. ۱۲۵. شابک ‎۶-۳۱-۶۴۸۵-۹۶۴. 
 15. سید بن طاووس، ترجه عقیقی بخشایشی. لهوف. دفتر نشر نوید اسلام، ۱۳۷۷. ۱۲۳ و ۱۲۵. شابک ‎۶-۳۱-۶۴۸۵-۹۶۴. 
 16. سید بن طاووس، ترجه عقیقی بخشایشی. لهوف. دفتر نشر نوید اسلام، ۱۳۷۷. ۱۲۷. شابک ‎۶-۳۱-۶۴۸۵-۹۶۴. 
 17. سید بن طاووس، ترجه عقیقی بخشایشی. لهوف. دفتر نشر نوید اسلام، ۱۳۷۷. ۱۳۷. شابک ‎۶-۳۱-۶۴۸۵-۹۶۴. 
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ ۱۸٫۲ ۱۸٫۳ ۱۸٫۴ ۱۸٫۵ ۱۸٫۶ Vaglieri، HUSAYN B. 'ALl B. ABl TALIB، ۶۰۷-۶۱۷.
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ ۱۹٫۲ Madelung, Wilfred. “ḤOSAYN B. ʿALI”. In Encyclopædia Iranica. vol. 12, HAREM I – ILLUMINATIONISM. first ed. Bibliotheca Persica Press, 2004. 493-506. ISBN ‎1568590504. Retrieved ۲۸ June ۲۰۱۲. 

منابع[ویرایش]

For the battles in the Iraq War, see Battle of Karbala (2003) and Battle of Karbala (2007).
Battle of Karbala
Brooklyn Museum - Battle of Karbala - Abbas Al-Musavi - overall.jpg
Abbas Al-Musavi's Battle of Karbala, Brooklyn Museum
Date 10 Muharram 61, October 10, 680 AD
Location Karbala
Result

Umayyad military victory

 • Incident is mourned by Shia Muslims to date
Belligerents
The Umayyads Hussain of Banu Hashim
Commanders and leaders
Ubayd Allah ibn Ziyad
Umar ibn Sa'ad
Shimr ibn Thil-Jawshan
Al-Hurr ibn Yazid al Tamimi (left his army and joined Hussein during the battle)  A
Hussein ibn Ali  
Al-Abbas ibn Ali  
Habib ibn Muzahir  
Zuhayr ibn Qayn  
Strength
4,000[1] or 5,000[2] (at least) - 30,000[2] or 100,000[3][4] (at most) 70-150 (general consensus 110; including six-month-old baby).[5][6] The common number '72' comes from the number of heads severed.
Casualties and losses
88 killed, plus some wounded.[7] 72 casualties of Hussain's army
^A Hurr was originally one of the commanders of Ibn Ziyad's army but changed allegiance to Hussein along with his son, slave and brother on 10 Muharram 61 AH, October 10, 680 AD

The Battle of Karbala took place on Muharram 10, in the year 61 AH of the Islamic calendar (October 10, 680 AD) in Karbala, situated in present-day Iraq.[1] The battle was between a small group of supporters and relatives of Muhammad's grandson Hussein ibn Ali, and a much larger military detachment from the forces of Yazid I, the Umayyad caliph, to whom Hussein had refused to give an oath of allegiance. Hussein and all his supporters were killed, including Hussein's six-month-old infant son, Ali al-Asghar ibn Husayn, with the women and children taken as prisoners. The dead are regarded as martyrs by both Sunni[8][9] and Shia Muslims, and the battle has a central place in Shia history and tradition, and has frequently been recounted in Shia Islamic literature.[10]

The Battle of Karbala is commemorated during an annual 10-day period held every Muharram by Shia, and Alevi culminating on its tenth day, known as the Day of Ashura. Shia Muslims commemorate these events by mourning, holding public processions, organizing majlis, striking the chest and in some cases self-flagellation.[10]

Political background

The rule of the third Caliph, Uthman ibn Affan, concluded with a violent uprising. This uprising ended with the assassination of Uthman and for many days rebels seized and occupied the city of Medina. Under the overwhelming pressure of the Ummah, Ali (Ali ibn Abu Talib) was elected as the fourth caliph with massive numbers of people swearing their allegiance to him. His immediate steps were to ensure the unity of Muslims. He issued the orders of not attacking the rebels until order was restored. The governor of Syria, Muawiyah, kinsman to the murdered caliph Uthman, refused allegiance to Ali and revolted against him, using his cousin's unpunished murder as a pretext. This resulted in armed confrontations between the Islamic Caliph Ali ibn Abu Talib and Muawiyah. Practically, the Muslim world became divided. At the death of Ali ibn Abu Talib, his elder son Hasan ibn Ali succeeded him but soon signed a treaty with Muawiyah to avoid further bloodshed.[11]

One of Muawiyah's most controversial and enduring legacies was his decision to designate his son Yazid as his successor.

The appointment of Yazid was unpopular in Medina.

According to Sahih Al Bukhari Volume 6, Book 60, Number 352, narrated by Yusuf bin Mahak:

Marwan had been appointed as the governor of Hijaz by Muawiya. He delivered a sermon and mentioned Yazid bin Muawiya so that the people might take the oath of allegiance to him as the successor of his father (Muawiya). Then 'Abdur Rahman bin Abu Bakr told him something whereupon Marwan ordered that he be arrested. But 'Abdur-Rahman entered 'Aisha's house and they could not arrest him. Marwan said, "It is he ('AbdurRahman) about whom Allah revealed this Verse: 'And the one who says to his parents: 'Fie on you! Do you hold out the promise to me..?'" On that, 'Aisha said from behind a screen, "Allah did not reveal anything from the Qur'an about us except what was connected with the declaration of my innocence (of the slander)."

Ibn Katheer wrote in his book the Al-Bidayah wan-Nihayah [12] that "in the year 56 AH Muawiyah called on the people including those within the outlying territories to pledge allegiance to his son, Yazeed, to be his heir to the Caliphate after him. Almost all the subjects offered their allegiance, with the exception of Abdur Rahman bin Abu Bakr (the son of Abu Bakr), Abdullah ibn Umar (the son of Umar), al-Husain bin Ali (the son of Ali), Abdullah bin Az-Zubair (The grandson of Abu Bakr) and Abdullah ibn Abbas (Ali's cousin). Because of this Muawiyah passed through al-Madinah on his way back from Makkah upon completion of his Umrah Pilgrimage where he summoned each one of the five aforementioned individuals and threatened them. The speaker who addressed Muawiyah sharply with the greatest firmness amongst them was Abdurrahman bin Abu Bakr, while Abdullah bin Umar bin was the most soft spoken amongst them.

Abdur Rahman bin Abu Bakr and Abdullah ibn Umar were mid level Muslim commanders at the Battle of Yarmouk that took Syria. Abdur Rahman bin Abu Bakr's sister Asmā' bint Abu Bakr also fought in the Battle of Yarmouk and was opposed to Yazid.[13] Abdur Rahman bin Abu Bakr had been one of the first to duel in that battle, after taking a sword to hand over to a Qays bin Hubayrah who had lost his sword, while in a duel with the Roman Army's best horseman. Two more Roman horsemen then came forward saying "We see no justice when two of you come against one of us." Abdur Rahman bin Abu Bakr replied: "I only came to give my companion a sword and then return. Were 100 of you to come out against one of us we would not be worried. You are now three men. I am enough to take on all three of you." After which he took down the Roman horsemen on his own.[14] After seeing this, Bannes the Roman general said "Caesar really knew these people best. I now know that a difficult situation is to come on you. If you do not attack them with great numbers, you will have no chance". Abdullah ibn Umar had also been a mid level commander in the Battle of Yarmouk. Some Roman soldiers went to the house of Abu al-Jaid a local Christian in az-Zura ah and after eating all the food, raped his wife and killed his son.[15] His wife complained to the Roman general and he ignored her. Abu al-Jaid then went to the Muslims and told them that he knows the local area and if the Muslims exempt him and his descendants from taxes for ever he will help them defeat the Roman army.[15] He then took horsemen led by Abdullah ibn Umar to the Roman camp at night and attacked them and then ran away. The Romans chased them and in the dark tens of thousands of them fell down a cliff at the an-Naqusah Creek into a river.[16] Abdullah bin Az-Zubair had also been a commander in various battles including in North Africa and was also involved in the siege of Constantinople.

Muawiyah then delivered a sermon, having stood these five men below the pulpit in full view of the people after which the people pledged allegiance to Yazeed as they stood in silence without displaying their disagreement or opposition for fear of being humiliated. Saeed bin Uthman bin Affan, the son of Uthman also criticized Muawiyah for putting forward Yazeed.".[12] They tolerated Muawiyah but did not like Yazeed.

In his written instructions to Yazid, Muawiyah suggested specific strategies for each one of them. Muawiyah warned Yazid specifically about Hussein ibn Ali, since he was the only blood relative of Muhammad.[17] `Abd Allah ibn `Abbas and Abdullah ibn Umar did not want to start another civil war and wanted to wait. Abd Allah ibn al-Zubayr challenged them and went to Mecca with Hussein. Some people claim that Hussein ibn Ali rejected the appointment of Yazid as the heir of the Caliphate as he was a tyrant and would destroy Islam. Therefore, he resolved to confront Yazid.[18]

Muhammad's prophecy

According to the hadith book complied by the Sunni scholar Al-Tabarani, Muhammad told his wife Umm Salama Hind bint Abi Umayya:

Gabriel informed me that my grandson Hussain-ibne-Ali will be killed after me in the land of al-Taff and brought me this Turbah (mud/soil) and informed me that this is the soil of the place he will be martyred.[19]

Another version similar to the above hadith reported by Salmaa: She went to Umm Salama and found her weeping. She asked her what made her weep. She said: I saw Allah's Messenger in my dream. There was dust on his head and beard. I asked him, what is wrong with you, O Messenger of Allah?. He said: I have just witnessed Husain's murder.[8]

Events before the battle

Before the battle near Karbala. Ottoman miniature

Muawiyah I died on Rajab 22, 60 AH (680 AD). In violation of Islamic tradition and his own written agreement with Hasan ibn Ali,[citation needed] Muawiyah I appointed his son Yazid as his successor, converting the caliphate into a dynasty. Few notables of the Islamic community were crucial to lending some legitimacy to this conversion of the caliphate into a dynasty,[20][21] even people like Said ibn Uthman[20] and Ahnaf ibn Qais[21] denounced his caliphate.[17] Hussein ibn Ali was the most significant threat to this dynastic rule, since he was the only living grandson of the Islamic prophet Muhammad. Yazid instructed his Governor Walid in Medina to force Hussein ibn Ali to pledge allegiance to Yazid. Hussein refused it and said that "Anyone akin to me will never accept anyone akin to Yazid as a ruler." Hussein departed Medina on Rajab 28, 60 AH (680 AD), two days after Walid's attempt to force him to submit to Yazid I's rule. He stayed in Mecca from the beginnings of the month of Sha'aban and all of the months of Ramadan, Shawwal, as well as Dhu al-Qi'dah.

It is mainly during his stay in Mecca that he received many letters from Kufa assuring him their support and asking him to come over there and guide them. He answered their calls and sent Muslim ibn Aqeel, his cousin, to Kufa as his representative in an attempt to consider the exact situation and public opinion.

Hussein's representative to Kufa, Muslim ibn Aqeel was welcomed by the people of Kufa, and most of them swore allegiance to him. After this initial observation, Muslim ibn Aqeel wrote to Hussein ibn Ali that the situation in Kufa was favorable. However, after the arrival of the new Governor of Kufa, Ubayd Allah ibn Ziyad, the scenario changed. Muslim ibn Aqeel and his host, Hani ibn Urwa, were executed on Dhu al-Hijjah 9, 60 AH (September 10, 680 AD) without any real resistance of the people. This shifted the loyalties of the people of Kufa, in favor of Yazid and against Hussein ibn Ali.[22] Hussein ibn Ali also discovered that Yazid had appointed `Amr ibn Sa`ad ibn al Aas as the head of an army, ordering him to take charge of the pilgrimage caravans and to kill al Hussein ibn Ali wherever he could find him during Hajj,[23][24] and hence decided to leave Mecca on 8th Dhu al-Hijjah 60 AH (9 September 680 AD), just a day before Hajj and was contented with Umrah, due to his concern about potential violation of the sanctity of the Kaaba.[25][26]

He delivered a sermon at the Kaaba highlighting his reasons to leave, that he didn't want the sanctity of the Kaaba to be violated, since his opponents had crossed any norm of decency and were willing to violate all tenets of Islam.

When Hussein ibn Ali was making up his mind to leave for Kufa, `Abd Allah ibn `Abbas and Abd Allah ibn al-Zubayr held a meeting with him and advised him not to move to Iraq, or, if he was determined to move, not to take women and children with him in this dangerous journey. Hussein ibn Ali, however, had resolved to go ahead with his plan. He gave a speech to people the day before his departure and said:

"... The death is a certainty for mankind, just like the trace of necklace on the neck of young girls. And I am enamored of my ancestors like eagerness of Jacob to Joseph ... Everyone, who is going to devote his blood for our sake and is prepared to meet Allah, must depart with us..."[27]

On their way to Kufa, the small caravan received the news of the execution of Muslim ibn Aqeel and the indifference of the people of Kufa.[28][29][30] Instead of turning back, Hussein decided to continue the journey and sent Qays ibn Musahir Al Saidawi as messenger to talk to the nobles of Kufa. The messenger was captured in the vicinity of Kufa but managed to tear the letter to pieces to hide names of its recipients. Just like Muslim ibn Aqeel, Qays ibn Musahir Al Saidawi was executed.

The events of the battle

Battle of Karbala, Iranian painting, oil on canvas, 19th century from the Tropenmuseum Amsterdam

Hussein and his followers were two days away from Kufa when they were intercepted by the vanguard of Yazid's army; about 1,000 men led by Hurr ibn Riahy. Hussein asked the army, "With us or against us?" They replied: "Of course against you, oh Aba Abd Allah!" Husain ibn Ali said: "If you are different from what I received from your letters and from your messengers then I will return to where I came from." Their leader, Hurr, refused Hussein's request to let him return to Medina. The caravan of Muhammad's family arrived at Karbala on Muharram 2, 61 AH (October 2, 680 AD).[31] They were forced to pitch a camp on the dry, bare land and Hurr stationed his army nearby.

Ubayd Allah ibn Ziyad appointed Umar ibn Sa'ad to command the battle against Hussein ibn Ali. At first Umar ibn Sa'ad rejected the leadership of the army but accepted after Ibn Ziyad threatened to take away the governorship of Rey city and put Shimr ibn Thil-Jawshan in his place.[32] Ibn Ziyad also urged Umar ibn Sa'ad to initiate the battle on the sixth day of Muharram.[33] Umar ibn Sa'ad moved towards the battlefield with an army and arrived at Karbala on Muharram 3, 61 AH (October 3, 680 AD).

Ibn Ziyad sent a brief letter to Umar ibn Sa'd that commanded, "Prevent Husain and his followers from accessing water and do not allow them to drink a drop [of water]. Ibn Sa'ad followed the orders, and 5,000 horsemen blockaded the Euphrates. One of Hussein's followers met Umar ibn Sa'ad and tried to negotiate some sort of access to water, but was denied. The water blockade continued up to the end of the battle on Muharram 10th (October 10, 680 AD).[34]

Umar ibn Sa'ad received an order from Ibn Ziyad to start the battle immediately and not to postpone it further. The army started advancing toward Hussein's camp on the afternoon of Muharram 9th. At this point Hussein sent Al-Abbas ibn Ali to ask Ibn Sa'ad to wait until the next morning, so that he and his men could spend the night praying. Ibn Sa'ad agreed to the respite.[32][35][36]

On the night before the battle, Hussein gathered his men and told them that they were all free to leave the camp in the middle of the night, under cover of darkness, rather than face certain death if they stayed with him. None of Hussein's men defected and they all remained with him. Hussein and his followers held a vigil and prayed all night.[37]

The day of the battle

On Muharram 10th, also called Ashura, Hussein ibn Ali completed the morning prayers with his companions. He appointed Zuhayr ibn Qayn to command the right flank of his army, Habib ibn Muzahir to command the left flank and his half-brother Al-Abbas ibn Ali as the standard bearer. Hussein ibn Ali's companions numbered 32 horsemen and 40 infantrymen.[38] Hussein rode on his horse Zuljanah.

Hussein ibn Ali called the people around him to join him for the sake of God and to defend Muhammad's family. His speech affected Hurr, the commander of the Tamim and Hamdan tribes who had stopped Hussein from his journey. He abandoned Umar ibn Sa'ad and joined Hussein's small band of followers.[39]

On the other side, Yazid had sent Shimr ibn Thil-Jawshan (his chief commander) to replace Umar ibn Sa'ad as the commander.[39][40][41]

There is controversy regarding the date for the day of Ashura in the Christian calendar. Such discrepancies may arise because a source may be using a date in the tabular Islamic calendar, which is not necessarily the date if the month begins with the first visibility of the crescent. One source may be using the Julian calendar, another the Gregorian calendar. The day of the week may be miscalculated. The dates in this article are all Julian. According to the book Maqtal al-Husayn, Muharram 9th was a Thursday (i.e., October 11, 680); if that source is correct Muharram 10th was Friday October 12, 680 AD.

Husayn's Sermon on this Day

Before the fire of the battle broke out, Husayn mounted his horse, and took the Quran and laid it before him, and, coming up to the people, invited them to the performances of their duty adding, O God, thou are my confidence in every trouble, and my hope in all adversity!… He continued People, indeed Allah, the Most High, created this world and made it the abode of annihilation and vanishing. It changes its inhabitants from state to state, so the conceited one is he whom it deludes, and the miserable one is he whom it charms. So let not this world delude you because it cuts off the hope of him who has confidence in it and despairs the greediness of him who desires for it. I see that you have unanimously agreed on an affair through which you have made Allah angry with you... Satan has wholly engaged you, so he has made you forget the remembrance of Allah, the Almighty. So woe to you and to what you want! To Allah we belong and to Him is our return. These are people who have disbelieved after their belief. So away with the oppressive people! He next reminded them of his excellency, the nobility of his birth, saying Am I not the son of the daughter of your Prophet, of his testamentary trustee and his cousin, the first of the believers in Allah? Was not Hamza, the lord of the martyrs, my uncle? Was not Ja‘far, the one who flies in Heaven, my uncle? Have you not heard the words of the Apostle of God, may God bless him and his family, concerning myself and my brother: ‘These are the two lords of the youths of the inhabitants of heaven’? If you will believe me, what I say is true, for by God, I never told a lie in earnest since I had my understanding; for God hates a lie. If you do not believe me, ask the companions of the apostle of God [here he named them], and they will tell you the same… They asked, What hindered him from being ruled by the rest of his relations. He answered, God forbid that I should set my hand to the resignation of my right after a slavish manner. I have recourse to God from every tyrant that doth not believe in the day of account.[42][43]

The battle begins

The Battle of Karbala

Umar ibn Sa'ad advanced and fired an arrow at Hussein ibn Ali's army, saying: "Give evidence before the governor that I was the first thrower." Ibn Sa'ad's army started showering Hussein's army with arrows.[44][45] Hardly any men from Hussein ibn Ali's army escaped from being shot by an arrow.[45][46] Both sides began fighting. Successive assaults resulted in the death of a group of Hussein ibn Ali's companions.[45][47]

The first skirmish was between the right flank of Hussein's army and the left of the Syrian army. A couple of dozen men under the command of Zuhayr ibn Qayn repulsed the initial infantry attack and destroyed the left flank of the Syrian army which in disarray collided with the middle of the army. The Syrian army retreated and broke the pre-war verbal agreement of not using arrows and lances. This agreement was made in view of the small number of Hussein ibn Ali's companions. Umar ibn Sa'ad on advice of 'Amr ibn al Hajjaj ordered his army not to come out for any duel and to attack Hussein ibn Ali's army together.[48][49]

`Amr ibn al-Hajjaj attacked Hussein ibn Ali's right wing, but the men were able to maintain their ground, kneeling down as they planted their lances. They were thus able to frighten the enemy's horses. When the horsemen came back to charge at them again, Hussein's men met them with their arrows, killing some of them and wounding others.[49][50] `Amr ibn al-Hajjaj kept saying the following to his men, "Fight those who abandoned their creed and who deserted the jam`a!" Hearing him say so, Hussein ibn Ali said to him, "Woe unto you, O `Amr! Are you really instigating people to fight me?! Are we really the ones who abandoned their creed while you yourself uphold it?! As soon as our souls part from our bodies, you will find out who is most worthy of entering the fire![49][51]

In order to prevent random and indiscriminate showering of arrows on Hussein ibn Ali's camp which had women and children in it, Hussein's followers went out to single combats. Men like Burayr ibn Khudhayr,[52] Muslim ibn Awsaja[48][53] and Habib ibn Muzahir[54][55] were slain in the fighting. They were attempting to save Hussein's life by shielding him. Every casualty had a considerable effect on their military strength since they were vastly outnumbered by Yazid I's army. Hussein's companions were coming, one by one, to say goodbye to him, even in the midst of battle. Almost all of Hussein's companions were killed by the onslaught of arrows or lances.

After almost all of Hussein's companions were killed, his relatives asked his permission to fight. The men of Banu Hashim, the clan of Muhammad and Ali, went out one by one. Ali al-Akbar ibn Husayn, the middle son of Hussein ibn Ali, was the first one of the Hashemite who received permission from his father.[54][56][57]

Casualties from Banu Hashim were sons of Ali ibn Abi Talib, sons of Hasan ibn Ali, a son of Hussein ibn Ali, a son of Abdullah ibn Ja'far ibn Abi-Talib and Zaynab bint Ali, sons of Aqeel ibn Abi Talib, as well as a son of Muslim ibn Aqeel. There were seventy-two Hashemites dead in all (including Hussein ibn Ali).[58]

Death of Al-Abbas ibn Ali

The Al Abbas Mosque in Karbala

Al-Abbas ibn Ali advanced towards a branch of the Euphrates along a dyke. Al-Abbas ibn Ali continued his advance into the heart of ibn Sa'ad's army.[59] He was under a heavy shower of arrows but was able to penetrate them and get to the branch leaving heavy casualties from the enemy. He immediately started filling the water skin. In a remarkable and immortal gesture of loyalty to his brother and Muhammad's grandson he did not drink any water despite being extremely thirsty. He put the water skin on his right shoulder and started riding back toward their tents. Umar ibn Sa'ad ordered an outright assault on Al-Abbas ibn Ali saying that if Al-Abbas ibn Ali succeeded in taking water back to his camp, they would not be able to defeat them till the end of time. A massive enemy army blocked his way and surrounded him. He was ambushed from behind a bush and his right arm was cut off. Al-Abbas ibn Ali put the water skin on his left shoulder and continued on his way but his left arm was also cut off. Al-Abbas ibn Ali now held the water skin with his teeth. The army of ibn Sa'ad started shooting arrows at him, one arrow hit the water skin and water poured out of it, now he turned his horse back towards the army and charged towards them but one arrow hit his eyes and someone hit a gurz on his head and he fell off the horse. In his last moments when Al-Abbas ibn Ali was wiping the blood in his eyes to enable him to see Hussein's face,[citation needed] Al-Abbas ibn Ali said not to take his body back to the camps because he had promised to bring back water but could not and so could not face Bibi Sakinah, the daughter of Hussein ibn Ali. Then he called Hussein "brother" for the first time in his life. Before the death of Abbas, Hussein ibn Ali said: "Abbas your death is like the breaking of my back".[citation needed]

Death of Hussein ibn Ali

Shrine to those killed at the battle of Karbala

Hussein ibn Ali told Yazid's army to offer him single battle, and they gave him his request. He killed everybody that fought him in single battles.[60] He frequently forced his enemy into retreat, killing a great number of opponents. Hussein and earlier his son Ali al-Akbar ibn Husayn were the two warriors who penetrated and dispersed the core of ibn Sa'ad's army, a sign of extreme chaos in traditional warfare.

Hussein advanced very deep in the back ranks of the Syrian army. When the enemies stood between him and the tents he shouted:

"Woe betide you oh followers of Abu Sufyan ibn Harb's dynasty! If no religion has ever been accepted by you and you have not been fearing the resurrection day then be noble in your world, that's if you were Arabs as you claim."[61]

Then his enemies invaded back toward him. They continuously attacked each other,[62] until his numerous injuries caused him to stay a moment. At this time he was hit on his forehead with a stone. He was cleaning blood from his face while he was hit on the heart with an arrow and he said: "In the name of Allah, and by Allah, and on the religion of the messenger of Allah." Then he raised his head up and said: "Oh my God! You know that they are killing a man that there is son of daughter of a prophet on the earth except him." He then grasped and pulled the arrow out of his chest, which caused heavy bleeding.[63]

He became very weak and stopped fighting. The soldiers approaching him gave up confrontation, seeing his position. One soldier, however, walked up to Hussein and hit him on his head with his sword.

The enemies hesitated to fight Hussein, but they decided to surround him. At this time Abdullah ibn Hasan, an underage boy, escaped from the tents and ran to Hussein. When a soldier intended to slay Hussein, Abdullah ibn Hasan defended his uncle with his arm, which was cut off. Hussein hugged Abd-Allah, but the boy was already hit by an arrow.[64]

Hussein got on his horse and tried to leave, but Yazid's army continued pursuit. According to Shia tradition, a voice came from the skies stating: "We are satisfied with your deeds and sacrifices."[citation needed] Hussein then sheathed his sword and tried to get down from the horse but was tremendously injured and so the horse let him down. He then sat against a tree.[65]

Umar ibn Sa'ad ordered a man to dismount and to finish the job. Khowali ibn Yazid al-Asbahiy preceded the man but became afraid and did not do it. Then Shimr ibn Dhiljawshan dismounted from his horse and cut Hussein's throat with his sword whilst Hussein was prostrating to God. Just before his throat was about to be cut, Hussein asked Shimr ibn Dhiljawshan, "Have you done your prayers today?" and this shocked Shimr because he did not expect anyone in the position of Hussein to ask such a question. Then Imam Hussain asked for the permission to do Asr prayers (because it was the time of 3rd prayer). Shimir gave the permission to say the prayers and Imam Hussain started prayer and when he went into Sajda. Shimr ibn Dhiljawshan betrayed and said: "I swear by God that I am cutting your head while I know that you are grandson of the messenger of Allah and the best of the people by father and mother." He cut off the head of Hussein ibn Ali with his sword and raised the head.[66] Then ibn Sa'ad's men looted all the valuables from Hussein's body.

Aftermath

Umar ibn Sa'ad sent Hussein's head to ibn Ziyad on Ashura afternoon and ordered the army to sever the heads of his comrades and to send them to Kufa. The heads were distributed to various tribes enabling them to gain the favor of ibn Ziyad. Ibn Sa'ad remained in Karbala until the next noon.[67]

After ibn Sa'ad's army went out of Karbala, some people from Banu Asad tribe came there and buried their dead, but did not mark any of the graves, with the exception of Hussain's which was marked with a simple plant. Later Ali ibn Hussain returned to Karbala to identify the grave sites. Hurr was buried by his tribe a distance away from the battlefield.[68] The prisoners were held in Damascus for a year. During this year, some prisoners died of grief, most notably Sukayna bint Husayn. The people of Damascus began to frequent the prison, and Zaynab and Ali ibn al-Husayn used that as an opportunity to further propagate the message of Hussein and explain to the people the reason for Hussein's uprising. As public opinion against Yazid began to foment in Syria and parts of Iraq, Yazid ordered their release and return to Medina, where they continued to tell the world of Hussein's cause.

Following the Battle of Karbala, Hussein's second cousin Abd Allah ibn al-Zubayr then confronted Yazid. Abd Allah ibn al-Zubayr was the son of a al-Zubayr ibn al-Awwam a cousin of Ali and Muhammad and the son of Asma bint Abu Bakr, Abu Bakr's daughter.

Asma’s son, Abdullah, and his cousin, Qasim ibn Muhammad ibn Abu Bakr, were both grandsons of Abu Bakr and nephews of Aisha. When Hussein ibn Ali was killed in Karbala, Abdullah, who had been Hussein’s friend, collected the people of Mecca and made the following speech:

“O people! No other people are worse than Iraqis and among the Iraqis, the people of Kufa are the worst. They repeatedly wrote letters and called Imam Hussein to them and took bay’at (allegiance) for his caliphate. But when Ibn Zeyad arrived in Kufa, they rallied around him and killed Imam Hussein who was pious, observed the fast, read the Quran and deserved the caliphate in all respects.”[69]

After his speech, the people of Mecca also joined Abdullah to take on Yazid. When he heard about this, Yazid had a silver chain made and sent to Mecca with the intention of having Walid ibn Utbah arrest Abdullah ibn al-Zubayr with it.[69] In Mecca and Medina Hussein’s family had a strong support base, and the people were willing to stand up for them. Hussein’s remaining family moved back to Madina. Eventually Abdullah consolidated his power by sending a governor to Kufa. Soon Abdullah established his power in Iraq, southern Arabia, the greater part of Syria and parts of Egypt.

Yazid tried to end Abdullah’s rebellion by invading the Hejaz, and he took Medina after the bloody Battle of al-Harrah followed by the siege of Mecca. But his sudden death ended the campaign and threw the Umayyads into disarray, with civil war eventually breaking out. This essentially split the Islamic empire into two spheres. After the Umayyad civil war ended, Abdullah lost Egypt and whatever he had of Syria to Marwan I. This, coupled with the Kharijite rebellions in Iraq, reduced his domain to only the Hejaz.

Following the sudden death of Yazid and his son Mu'awiya II took over and then abdicated and died in 683, Ibn al-Zubayr expelled Yazid's forces from most of Arabia. In Syria Marwan ibn Hakim, a cousin of Mu'awiya I, was then declared caliph. Marwan had a short reign, having died in 685 but he was succeeded by his able son Abd al-Malik. The Kharijite in Iraq weakened Abd Allah ibn al-Zubayr and after a battle with the Umayyads in Syria, he was isolated in the Tihamah and the Hejaz regions.[70] The Kharijite rebels then established an independent state in central Arabia in 684.

Abdullah ibn al-Zubayr was finally defeated by Abd al-Malik ibn Marwan, who sent Al-Hajjaj ibn Yusuf. Hajjaj was from Ta’if, as were those who had killed Hussein. In his last hour, Abdullah asked his mother Asma what he should do. Asma replied to her son:[71]

“You know better in your own self that if you are upon the truth and you are calling towards the truth go forth, for people more honourable than you were killed and have been killed, and if you are not upon the truth, then what an evil son you are, you have destroyed yourself and those who are with you. If you say what you say, that you are upon the truth and you will be killed at the hands of others then you will not truly be free, for this is not the statement of someone who is free. How long will you live in this world, death is more beloved to me than this state you are on, this state of weakness.”

Then Abdullah said to his mother after she had told him to go forth and fight: “I am afraid I will be mutilated by the people of Sham. I am afraid that they will cut up my body after they have killed me.” She said: “After someone has died, it won’t make any difference what they do to you if you have been killed.” Abdullah said to his mother:

“I did not come to you except to increase myself in knowledge. Look and pay attention to this day, for verily, I am a dead man. Your son never drank wine, nor was he fornicator, nor did he wrong any Muslim or non-Muslim, nor was he unjust. I am not saying this with pride or to show how pure I am, but as an honour to you.”

Abdullah then left by himself on his horse to take on Hajjaj. Hajjaj’s army defeated Abdullah on the battlefield in 692. He beheaded him and crucified his body. He said, “No one must take down his body except Asma. She must come to me and ask my permission, and only then will his body be taken down.” Asma refused to go and ask permission to take down her son's body. It was said to her, "If you don’t go, his body will remain like that.” She said, “Then let it be.” Eventually Hajjaj came to her and asked, "What do you say about this matter?” She replied, “Verily, you have destroyed him and you have ruined his life, and with that you have ruined your hereafter.”

The defeat of Abdullah ibn al-Zubayr re-established Umayyad control over the Empire.

A few years later the people of Kufa called Zayd ibn Ali, the grandson of Hussein, over to Kufa. Zaydis believe that in Zayd’s last hour, he was also betrayed by the people of Kufa, who said to him: “May God have mercy on you! What do you have to say on the matter of Abu Bakr and Umar ibn al-Khattab?” Zayd ibn Ali said, “I have not heard anyone in my family renouncing either of them, nor saying anything but good about them... When they were entrusted with government, they behaved justly with the people and acted according to the Qur'an and the Sunnah.”[72][73][74][75]

Sermons during the journey from Karbala to Damascus

During the journey from Karbala to Kufa, and from Kufa to Damascus, Hussein's sister Zaynab bint Ali and Umm Kulthum bint Ali, and son Ali ibn al-Husayn gave various speeches about Yazid and told the Muslim world of the various atrocities committed in Karbala.

Sermon of Zaynab bint Ali in Kufa

On Muharram 11 (October 11, 680 AD), all captives including all women and children were then loaded onto camels with neither saddle nor shade and were moved toward Kufa. As they approached Kufa, its people gathered to see them. Some women of Kufa gathered veils for them after learning that they were relatives of Muhammad. Among the captives were Ali ibn al-Husayn Zayn al-'Abidin, who was gravely ill, as well as Hassan ibn Hassan al-Muthanna, who was seriously injured in the battle of Karbala.[76]

Zaynab bint Ali pointed at the people to be quiet. Then she addressed the people of Kufa:

"The praise is exclusively attributed to Allah. And greetings to my father (grand father), Muhammad, and to his pure and benevolent family. And then, Oh people of Kufa! Oh deceitful and reneger people! Do you weep? So let tears not be dried and let groans not be finished. ... Beware, such a bad preparation you have made for yourself that Allah became furious of you and you will be at punishment forever. Do you weep and cry? Yes, by Allah, do weep numerously and do laugh less! Since you brought its shame and fault on yourself and you will not be able to cleanse it forever. ..."[77]

Sermon of Ali ibn Hossein in Kufa

When the prisoners were brought into Kufa, Ali ibn Hussein delivered a sermon addressing the people of Kufa. He began by praising and glorifying Allah and saluted the Prophet. Thereafter, he said:

“O people! Whoever recognizes me knows me and whoever does not, let me tell him that I'm Ali son of Hussein son of Ali bin Abi Talib. I'm the son of the man whose sanctity was violated, whose wealth was plundered and whose children have been seized. I'm the son of the one who was slaughtered by the Euphrates in worst manner. This suffices me to be proud.

Did you not write to my father to invite to Kufa and then deceive him? Did you not swear an oath of allegiance to him and then fought him? May you be ruined. How will you face the messenger of Allah when he tells you: You killed my progeny, violated my sanctity, so you do not belong to my nation”

The effect of this sermon was such that the people of Kufa began to cry loudly and said to each other, “You are perished yet you are not aware of it.[78]

Sermon of Zaynab bint Ali in Yazid's Court

After being brought to Yazid's court, Zaynab denounced Yazid's claim to the caliphate and eulogized Hussein's uprising. When Yazid recited the poem about his victory, Zaynab rose and after praising God and blaming Yazid for his poem said:

" O Yazid! Do you think that we have become humble and despicable owing to the martyrdom and captivity? Do you think that by killing the godly persons you have become great and respectable and the Almighty looks at you with special grace and kindness? No this is wrong. You have, however, forgotten what Allah says:

The disbelievers must not think that our respite is for their good We only give them time to let them increase their sins. For them there will be a humiliating torment." (Surah Ale Imran, 3: 178)"

Then she addressed Yazid Son of freed in conquest of Mecca and blamed his for desecration women of Ahl al-Bayt. Zaynab continued her speech by cursing Yazid. Then added:

" Not happy for killing Hossein and his fellowships because Allah says: Do not think of those who are slain for the cause of Allah as dead. They are alive with their Lord and receive sustenance from Him. (Surah Ale Imran, 3: 169)

. In the end of her speech she warned Yazid about his fate in hereafter and finally she praised Allah and finished her speech.[79]

Sermon of Ali ibn Hussein in Yazid's Court

When Zaynab's sermon finished and she exchanged words with Yazid, Yazid asked an orator to ascend the pulpit and ordered him to rebuke Husayn ibn Ali and Ali ibn Abli talib and report their tasks in front of the men. After praising Allah, he prolonged praising Mu’awiyah and Yazid. Meanwhile, Ali ibn Husayn interrupted the speech and asked Yazid to let him have a lecture. Although Yazid was not content to let Ali ibn Husayn speak, he gave the permission due to the insistence of the people. He initiated his speech and after due praise and glorification of the Almighty said: “O people! The one who knew me has known. As for the one who did not recognize me I am introducing myself to them. I am Ali, son of Husain, son of Ali, son of Abi Talib (‘a). I am the son of the one who has been slaughtered by river Euphrates though he never asked for blood or inheritance from the killers. I am the son of those honorable ladies of the harem who have been disrespected, whose wealth and bounty has been plundered, and whose children have been arrested. I am the son of the one who was caught and killed and this is enough for me to be proud of.[79][80][81]

Historiography of the battle of Karbala

Primary sources

The first historian to systematically collect the reports of eyewitnesses of this event was Abu Mikhnaf (died in 157 AH/774 AD) in a work titled Kitab Maqtal Al-Husayn.[82] Abi Mikhnaf's original seems to have been lost and that which has reached today has been transmitted through his student Hisham Ibn Al-Kalbi (died in 204 AH) There are four manuscripts of the Maqtal, located at Gotha (No. 1836), Berlin (Sprenger, Nos. 159–160), Leiden (No. 792), and Saint Petersburg (Am No. 78) libraries.[83]

Rasul Jafarian has counted five primary sources that are now available. Among the original works on maqātil (pl. of maqtal or place of death / martyrdom and hence used for books narrating the incident of Karbala) the ones that could be relied upon for reviewing the Karbala happenings are five in number. All these five maqtals belong to the period between the 2nd century AH (8th century AD) and the early 4th century AH (10th century AD). These five sources are the Maqtal al-Husayn of Abu Mikhnaf; the Maqtal al-Husayn of Ibn Sa'd al-Baghdadi, Sunni historian; the Maqtal al-Husayn of Al-Baladhuri, Sunni Historian; the Maqtal al-Husayn of Abū Ḥanīfa Dīnawarī, and the Maqtal al-Husayn of Ahmad ibn A'zham.[84]

However, some other historians have recognized some of these as secondary sources. For example Laura Veccia Vaglieri has found that Al-Baladhuri (died 279 AH/892-893 AD) like Tabari has used Abu Mikhnaf but has not mentioned his name.[85] On the basis of the article of "Abi Mikhnaf" in "Great Islamic Encyclopedia" Ahmad ibn A'zham has mentioned Abu Mikhnaf in "Al-Futuh" thus he should be recognized as a secondary source.[86]

Secondary sources

Then latter Muslim historians have written their histories on the basis of the former ones especially Maqtal Al-Husayn of Abu Mikhnaf. However they have added some narrations through their own sources which were not reported by former historians.

Muhammad ibn Jarir al-Tabari narrated this story on the basis of Abu Mikhnaf's report through Hisham Ibn Al-Kalbi in his history, History of the Prophets and Kings.[87] Also there is a fabricated version of Abu Mekhnaf's book in Iran and Iraq.[82] Then other Sunni Muslim historians including Al-Baladhuri and Ibn Kathir narrated the events of Karbala from Abu Mikhnaf. Also among Shia Al-Shaykh Al-Mufid used it in Irshad.[88] However, followers of Ali – later to be known as Shia Muslims – attached a much greater importance to the battle and have compiled many accounts known as Maqtal Al-Husayn.

Shia writings

Salwa Al-Amd has classified Shia writings in three groups:[89]

 1. The legendary character of this category associates the chronological history of Hussein ibn Ali with notions relating to the origin of life and the Universe, that have preoccupied the human mind since the beginning of creation, and in which Al-Husayn is eternally present. This category of writing holds that a person's stance toward Hussein ibn Ali and Ahl al- Bayt is a criterion for reward and punishment in the afterlife. It also transforms the historical boundaries of Hussein ibn Ali's birth in 4 AH and his martyrdom in 61 AH to an eternal presence embracing the boundaries of history and legend.
 2. This category comprises the literary works common in rituals and lamentations (poetic and prose) and is characterized by its melodramatic style, which aims to arouse pity and passion for Ahl al- Bayt's misfortunes, and charge feelings during tempestuous political circumstances on the memory of Ashura.
 3. This category is the nearest to Sunni writings because it fully cherishes the historical personality of Hussein ibn Ali and regards the Karbala incident as a revolt against oppression; dismissing the legendary treatment, while using the language of revolt against tyranny and despotic sovereignty. A model writer of this category is Mohamed Mahdi Shams Al-Din.

History distortion

As Jafarian says "The holding of mourning ceremonies for Hussein ibn Ali was very much in vogue in the eastern parts of Iran before the Safavids came to power. Kashefi wrote the "Rawzah al-Shuhada" for the predominantly Sunni regions of Herat and Khurasan at a time when the Safavid state was being established in western Iran and had no sway in the east."[90]

After the conversion of Sunni Iran to the Shia faith, many Iranian authors composed poems and plays commemorating the battle.[91] Most of these compositions are only loosely based upon the known history of the event.[90]

Some 20th-century Shia scholars have protested the conversion of history into mythology. Prominent critics include:

Also several books have been written in the Persian language about political backgrounds and aspects of the battle of Karbala.[97]

Impact on literature

Mourning of Muharram
Events
 • Battle of Karbala
Figures
Places
Times
Customs

The theme of suffering and martyrdom occupies a central role in the history of religion from the earliest time. Sacrifices are a means for reaching higher and loftier stages of life; to give away parts of one's fortune or to sacrifice members of one's family enhances one's religious standing. Taking into account the importance of sacrifice and suffering for the development of man, Shia literature has given a central place to the death on the battlefield of Muhammed's grandson Hussein ibn Ali.[citation needed] The development of the whole genre of marsia poetry and ta'zieh theatre in the Persian and Indo-Persian world, or in the popular Turkish tradition is in this way.[citation needed]

Persian literature

The name of Hussein ibn Ali appears several times in the work of the first great Sufi Persian[98] poet, Sanai. Here, the name of the martyred hero can be found now and then in connection with bravery and selflessness, and Sanai sees him as the prototype of the shahid (martyr), higher and more important than all the other martyrs who are and have been in the world.[99]

The tendency to see Hussein ibn Ali as the model of martyrdom and bravery continues in the poetry written in the Divan of Attar.

When Shiism became the official religion of Iran in the 15th century, Safavid rulers such as Shah Tahmasp I, patronized poets who wrote about the tragedy of Karbala, and the genre of marsia, according to Persian scholar Wheeler Thackston, "was particularly cultivated by the Safavids."[100]

The most well-known 15th-century Persian marsiya writer was Mohtasham Kaashaani,[101] whose works consequently became a source of elegy emulation for Iranians.

Azeri and Turkish literature

Turkish tradition, especially in the later Bektashi Order, is deeply indebted to Shia Islam. But it seems that already in some of the earliest popular Sufi songs in Turkey, those composed by Yunus Emre in the late 13th or early 14th century, Muhammed's grandsons played a special role.[102]

Sindhi literature

As in many other fields of Sindhi poetry, Shah Abdul Latif Bhittai of Bhitshah (1689–1752) is the first to express ideas which were later taken up by other poets. He devoted "Sur Kedaro" in his Shah Jo Risalo to the martyrdom of the grandson of Muhammed, and saw the event of Karbala as embedded in the whole mystical tradition of Islam.

A number of poets in Sindh have also composed elegies on Karbala. The most famous of them is Sayed Sabit Ali Shah (1740–1810), whose specialty was the genre of "suwari". This genre, as well as the more common forms, persists in Sindhi poetry throughout the whole of the 18th and 19th centuries, and even into our own times. Sachal Sarmast, Bedil, Mir Hassan, Shah Naser, Mirza Baddhal Beg, Mirza Kalich Beg their devotion to Hussein ibn Ali is well known and deeply embedded in their Sufi teachings.[99]

Urdu literature

The most famous corpus of Urdu poetry on Karbala was produced by two poets of Lucknow named Mir Babar Ali Anis and Mirza Salaamat Ali Dabeer. Both these poets lived in the 19th century and they were the contemporaries of the Delhi based poet Mirza Ghalib. The genre of poetry that those two poets produced is known as Marsiya. Professor David Matthews of the School of Oriental and African Studies, London, has translated a full length (197 stanzas of six lines each) Marsiya of Anis into English verse.[103] This was published by Rupa and Co., New Delhi, India.

The legacy of Urdu Marsiya has lasted to this day and many poets are still writing that kind of poetry. Both Josh Malihabadi and Muhammad Iqbal followed the genre of six-line stanza and have produced great poetry.

But there was also another way to understand the role of Hussein ibn Ali in the history of the Islamic people, and importantly, the way was shown by Muhammad Iqbal, who was a Sunni poet and philosopher.

The Adil Shahi and Qutb Shahi dynasties of South India (Deccan), predominantly Twelver Shia in religious persuasion, patronized Dakhini (an early South Indian dialect of Urdu) marsia. Although Persian marsia of Muhtasham Kashani were still recited, the Adil Shahi and Qutb Shahi rulers felt the need to render the Karbala tragedy in the language of ordinary Muslims. In the Adil Shahi and Qutb Shahi kingdom of Deccan, marsia flourished, especially under the patronage of Ali Adil Shah and Muhammad Quli Qutb Shah, marsia writers themselves, and poets such as Ashraf Biyabani. Urdu marsia written during this period are still popular in South Indian villages.[104]

Ghalib described the "King of Martyrs", Hussein ibn Ali, by using metaphors, similar to the ones he used in his odes. Ghalib used regal imagery to underscore the virtues of Hussein ibn Ali. The marsia of Mir Taqi Mir and Mirza Rafi Sauda are similar to those of Ghalib in that they perform their panegyric function for the martyrs of Karbala; but these poets also wrote marsia in which the narration of the Karbala tragedy was saturated with cultural and ceremonial imagery of North India.[104]

Josh Malihabadi renowned as "Shair-i inqilab", or the poet of revolution, used the medium of marsia as a means to propagate the view that Karbala is not a pathos-laden event of a bygone era, but a prototype for contemporary revolutionary struggles. Josh's writings during the late 1930s and the early 1940s, when nationalist feelings were running high in South Asia, had a momentous impact upon his generation. Josh attempted to galvanize the youth of his day by intertwining their contemporary struggle of liberation from colonization with Hussein ibn Ali's battle:

"O Josh, call out to the Prince of Karbala [Husain],
cast a glance at this twentieth century,
look at this tumult, chaos, and the earthquake.
At this moment there are numerous Yazids, and yesterday there was only one.
From village to village might has assumed the role of truth,
Once again, Human feet are in chains"[104]

Vahid Akhtar, formerly Professor and Chairman, Dept. of Philosophy at Aligarh Muslim University,[105] has been crucial in keeping the tradition of marsia dynamic in present-day South Asia. His marsia rely on the images, metaphors, and nuances inherited from 19th century masters, and on the values invested in this genre by socio-religious reformers like Josh Malihabadi. On the back cover of his recently[when?] published marsia anthology, for example, is the Arabic saying: "Every place is Karbala; every day is Ashura." By positing a similarity between Hussein ibn Ali's historic battle and the present day struggle of human kind against renewed forms of Yazidian oppression, Akhtar deflects the interpretation of the martyrs of Karbala as mere insignia of Islamic history; they are instead posed as the sinews for the revival of an ideal Islamic state of being.[106]

Bengali literature

Mir Mosharraf Hossain wrote the novel Bishad Shindhu and Kazi Nazrul Islam wrote many poems on this incident. Marsias are still sung on 10th Muharram.[citation needed]

Shia observances

Shia Muslims commemorate the Battle of Karbala every year in the Islamic month of Muharram. The mourning of Muharram begins on the first day of the Islamic calendar and then reaches its climax on Muharram 10, the day of the battle, known as Ashurah. It is a day of Majlis, public processions, and great grief. In the Indian sub-continent Muharram in the context of remembrance of the events of Karbala means the period of two months & eight days i.e., 68 days starting from the evening of 29 Zill-Hijjah and ending on the evening of 8 Rabi-al-Awwal.[107] Men and women chant and weep, mourning Hussein ibn Ali, his family, and his followers. Speeches emphasize the importance of the values the sacrifices Hussein ibn Ali made for Islam. Shia mourners in countries with a significant majority self-flagellate with chains or whips, which in extreme cases may causing bleeding.[108] This mainly takes place in countries such as Iraq, Iran, India, Pakistan, and Afghanistan. Most Shias show grievances, however, through weeping and beating their chests with their hands in a process called Lattum/Matam while one recites a Latmyah/Nauha.[109] Forty days after Ashurah, Shias mourn the death of Hussein ibn Ali in a commemoration called Arba'een.[110]

In South Asia, the Battle of Karbala has inspired a number of literary and non-musical genres, such as the marsia, noha, and soaz. In Indonesia, the Battle of Karbala is remembered in the Tabuik ceremony.

See also

Footnotes

 1. ^ a b "Battle of Karbala' (Islamic history)". Encyclopedia Britannica. 
 2. ^ a b "Karbala, the Chain of Events". Al-Islam.org. 
 3. ^ Hamish Tathkirat al Khawass. 
 4. ^ Maqtal al Husain - The Hosts. p. 160. 
 5. ^ Datoo, Mahmood. "At Karbala". Karbala: The Complete Picture. p. 167. 
 6. ^ Karbala: The Complete Picture - Chapter 8.3
 7. ^ Tabari, The History of al-Tabari, volume 19, translated by IKA Howard, pub State University of New York Press, p163.
 8. ^ a b Administrator. "Martyrdom of Imam al-Hussain (R.A)". Ahlus Sunnah. 
 9. ^ fazeela (2013-11-15). "The Excellences of the Imam Husayn in Sunni Hadith Tradition - Islam Guidance". Sibtayn.com. Retrieved 2014-08-21. 
 10. ^ a b "Battle of Karbala". New World Encyclopedia. Retrieved 2014-08-21. 
 11. ^ "Karbala: Chain of events Section - Peace Agreement between Imam Al-Hasan and Mu'awiya". Al-Islam.org. Retrieved 2012-11-20. 
 12. ^ a b The Caliphate of Banu Umayyah the first Phase, Ibn Katheer, Taken from Al-Bidayah wan-Nihayah by Ibn Katheer, Ismail Ibn Omar 775 HISBN 978-603-500-080-2 Translated by Yoosuf Al-Hajj Ahmad p. 82.
 13. ^ Islamic Conquest of Syria A translation of Fatuhusham by al-Imam al-Waqidi Translated by Mawlana Sulayman al-Kindi Page 352-353 [1]
 14. ^ Islamic Conquest of Syria A translation of Fatuhusham by al-Imam al-Waqidi Translated by Mawlana Sulayman al-Kindi Page 313 [2]
 15. ^ a b Islamic Conquest of Syria A translation of Fatuhusham by al-Imam al-Waqidi Translated by Mawlana Sulayman al-Kindi Page 358 [3]
 16. ^ Islamic Conquest of Syria A translation of Fatuhusham by al-Imam al-Waqidi. Translated by Mawlana Sulayman al-Kindi, p. 359 [4]
 17. ^ a b Maqtal al Husain - Al Husain's Uprising. pp. 21–33. 
 18. ^ "Karbala: Chain of events Section - Yazid Becomes Ruler". Al-Islam.org. Retrieved 2012-11-20. 
 19. ^ "Some Traditions on Imam al-Husayn (as)". Al-Islam.org. 
 20. ^ a b ibn Habib, Mohammad. "(the Sixth Letter deals with assassinated personalities)". Nawadir al Makhtutat. p. 165. 
 21. ^ a b "Volume. 1 (1328 A.H./1910 A.D.: Al-Umma Press, Egypt)". Al Imamah wal Siyasah. p. 141. 
 22. ^ The Tragedy of Karbala, pg. 23
 23. ^ al Gulpaygani, Shaykh Lutfullah. Muntakhab al Athar fi Akhbar al Imam al Thani ‘Ashar, Radiyaddin al Qazwini. pp. 304, 10th Night. 
 24. ^ Maqtal al Husain - The Journey to Iraq. p. 130. 
 25. ^ Nama, ibn. Muthir al Ahzan. p. 89. 
 26. ^ Al-Tabari. Tarikh 06. p. 177. 
 27. ^ Lohouf, by Sayyid ibn Tawoos, Tradition No.72
 28. ^ Al-Tabari. Tarikh 6. p. 995. 
 29. ^ Maqtal al Husain - Zarud. p. 141. 
 30. ^ Kathir, Ibn. Al Bidaya 08. p. 168. 
 31. ^ "Karbala: Chain of events Section – On the Way to Karbala". Al-Islam.org. Retrieved 2010-07-07. 
 32. ^ a b "Karbala: Chain of events Section – Karbala". Al-Islam.org. Retrieved 2012-11-20. 
 33. ^ al Qazwini, Radiyaddin ibn Nabi. Tazallum al Zahra. p. 101. 
 34. ^ "Maqtal al Husain - The Watering place". p. 162. 
 35. ^ Tabari, Al. Tarikh 06. p. 337. 
 36. ^ "Maqtal al Husain - Day Nine". p. 169. 
 37. ^ "Maqtal al Husain - Those Whose Conscience is Free". p. 170. 
 38. ^ Lohouf, Tradition No. 140
 39. ^ a b "Maqtal al Husain - Al-Hurr Repents". p. 189. 
 40. ^ Tabari, Al. Tarikh 06. p. 244. 
 41. ^ Book "Martyrdom Of Hussain"
 42. ^ Sharif al-Qarashi, Bāqir (2000). The Life of Imām Zayn al-Abidin (as). Translated by Jāsim al-Rasheed. Iraq: Ansariyan Publications, n.d. Print. 
 43. ^ Ockley, Simon (1894). The History of the Saracens. London. pp. 404–405. 
 44. ^ Maqrizi, Al. Khutat 02. p. 287. 
 45. ^ a b c "Maqtal al Husain - The First Campaign". p. 190. 
 46. ^ al Bahraini, Abdullah Nurallah. Maqtal al Awalim. p. 84. 
 47. ^ Majlisi, Al. Bihar al Anwar. Mohammad ibn Abutalib 
 48. ^ a b Tabari, Al. Tarikh 06. p. 249. 
 49. ^ a b c "Maqtal al Husain - The Right Wing Remains Firm". p. 193. 
 50. ^ al Kathir, Ibn. Al-Kamil 04. p. 27. 
 51. ^ al Kathir, Ibn. Al-Bidaya 08. p. 182. 
 52. ^ "Maqtal al Husain - Burayr ibn Khudayr". p. 201. 
 53. ^ "Maqtal al Husain - Muslim ibn Awsajah". p. 193. 
 54. ^ a b Tabari, Al. Tarikh 06. p. 251. 
 55. ^ "Maqtal al Husain - Habib ibn Mazahir". p. 196. 
 56. ^ al-Tabari, ibn-Tavoos, et al.
 57. ^ "Maqtal al Husain - Ali al Akbar". p. 206. 
 58. ^ "Maqtal al Husain - Martyrdom of Ahl al Bayt". pp. 206–235. 
 59. ^ Lohouf, Tradition 174 and 175.
 60. ^ Lohouf, Tradition No.177
 61. ^ Lohouf, Tradition No.179
 62. ^ Lohouf, Tradition No.181
 63. ^ Lohouf, Tradition No.182
 64. ^ Lohouf, Tradition No.184, 185
 65. ^ Lohouf, Tradition No.188
 66. ^ Lohouf, Tradition No. 192 and 193
 67. ^ Lohouf, Tradition No. 222, 223
 68. ^ Lohouf, Tradition No. 226
 69. ^ a b Najeebabadi, Akbar Shah (2001). The History of Islam vol. 2, p. 110. Riyadh: Darussalam. ISBN 9960892883.
 70. ^ Abū Ḥanīfa Dīnawarī, al-akhbâr al-tiwâl, vol. 1, p. 264
 71. ^ "The Advice of Asmaa bint Abu Bakr (ra) to her son Abdullah Ibn Zubair (ra)". Ummah.com. Retrieved 2014-08-21. 
 72. ^ Islam re-defined: an intelligent man’s guide towards understanding Islam, p. 54 [5]
 73. ^ Rebellion and Violence in Islamic Law. 
 74. ^ Al-Tabari, The waning of the Umayyad Caliphate, Carole Hillenbrand, 1989, pp. 37, 38.
 75. ^ The Encyclopedia of Religion Vol.16, Mircea Eliade, Charles J. Adams, Macmillan, 1987, p243. "They were called "Rafida by the followers of Zayd”
 76. ^ Lohouf, Tradition No. 227, 228, 229, 230
 77. ^ Lohouf, Tradition No. 233 to 241
 78. ^ "Imam Zayn al-Abidin (A.S.), the Courageous". Retrieved 12 January 2015. 
 79. ^ a b Ayati, Ibrahim. "Chapter 32: Sermon of Lady Zaynab in the court of Yazid". A Probe into the History of Ashura'. Islamic Seminary Publications. 
 80. ^ Dungersi, Mohammed Raza (1996). A Brief Biography of Imam Ali ibn Husayn (a.s.): Zayn al-Abidin. Bilal Muslim Mission of Tanzania. ISBN 978-9976-956-98-6. 
 81. ^ Qummi, Shaykh 'Abbas. Nafasul Mahmum, Relating to the heart rending tragedy of Karbala'. Islamic Study Circle. 
 82. ^ a b Kitab Maqtal al-Husayn.doc
 83. ^ Syed Husayn M. Jafri, "The Origins and Early Development of Shi'a Islam", Oxford University Press, USA (April 4, 2002), ISBN 978-0-19-579387-1
 84. ^ A Glance Into The Sources On The Incident Of Āshūrā
 85. ^ In the Istanbul Ms. of the Ansab, Hussein ibn Ali is discussed in Ms. 597, ff. 219a-251b
 86. ^ CGIE.org Great Islamic Encyclopedia, Article of "Abu Mikhnaf" in Persian
 87. ^ Abu Mihnaf: ein Beitrag zur Historiographie der umaiyadischen Zeit by Ursula Sezgin
 88. ^ Syed Husayn M. Jafra, "The Origins and Early Development of Shi'a Islam", Oxford University Press, USA (April 4, 2002), ISBN 978-0-19-579387-1 Al-shia.com
 89. ^ On Difference & Understanding: Al-Husayn: the Shiite Martyr, the Sunni Hero
 90. ^ a b Al-islam.org Jafarian, Rasool, A Glance at Historiography in Shiite Culture, chapter 13
 91. ^ "Table of Contents and Excerpt, Aghaie, The Women of Karbala". utexas.edu. 
 92. ^ "'Ashura - Misrepresentations and Distortions part 1". Al-Islam.org. 
 93. ^ "First Sermon: 'Ashura - History and Popular Legend". Al-Islam.org. 
 94. ^ "'Ashura - Misrepresentations and Distortions". imamalinet.net. 
 95. ^ "Nafasul Mahmum, Relating to the heart rending tragedy of Karbala'". Al-Islam.org. 
 96. ^ "Research ḤUsayn Ibn ʿAlī, Al- - Encyclopedia of Religion". www.BookRags.com. 
 97. ^ Nezam.org, Majlesekhobregan.ir -> Magazines -> Islamic Government
 98. ^ Encyclopædia Britannica. 2008. Encyclopædia Britannica Online. 17 Jul. 2008 Sanāʾī.
 99. ^ a b "Karbala and the Imam Husayn in Persian and Indo-Muslim literature". Al-Islam.org. 
 100. ^ Wheeler Thackston, A Millennium of Classical Persian Poetry (Bethesda: Iranbooks, 1994), p.79.
 101. ^ "Shams Alshoara Mohtasham kashani". tripod.com. 
 102. ^ Yunus Emre Divani, p. 569.
 103. ^ "The Battle of Karbala". Al-Islam.org. 
 104. ^ a b c Utexas.edu
 105. ^ "Aligarh Muslim University". amu.ac.in. 
 106. ^ "Karbala an Enduring Paradigm of Islamic Revivalism". Al-Islam.org. 
 107. ^ The Times of India, Muharram: Mehndi processions to be taken out tomorrow, Times of India, 2 December 2011
 108. ^ "Sulekha.com - For all your Local Needs & Property Details". Sulekha. 
 109. ^ http://definithing.com/latmiyat/ retrieved: Feb 15, 2015
 110. ^ Shiites throng Karbala for Arbaeen despite threats[dead link]

References

Bibliography

External links

Sunni links

Shia links

Coordinates: 32°37′N 44°02′E / 32.617°N 44.033°E / 32.617; 44.033