کشته‌شده در نبرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نماد بکارگرفته شده در محل دفن سربازان آمریکایی کشته‌شده در جنگ جهانی دوم

کشته‌شده در نبرد یا کشته‌شده در جنگ (به انگلیسی KIA مخفف killed in action) اصطلاحی است که غالباً به افرادی گفته می‌شود که در حین عملیات جنگی میان کشورها، درگیری مسلحانه میان اقوام با شلیک نیروهای دشمن کشته شده‌اند. قربانیان می‌توانند از میان نظامیان، و نیز افراد عادی حاضر در میدان جنگ باشند؛ البته از این اصطلاح بیشتر در خصوص نظامیان کشته‌شده در جنگ استفاده می‌شود.

این اصطلاح در مورد کشته‌شدگانی که در مرگ آن‌ها نیروهای دشمن نقش مستقیم نداشته‌اند، به‌کار گرفته نمی‌شود. حوادثی مانند سوانح رانندگی در حین جنگ، سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی، کشته شدن توسط آتش سلاح‌های نیروهای خودی و حوادث تروریستی غیر جنگی.

بسیاری از جوامع از کشته‌شدگان نبرد مرتبط با میهنشان با احترام یاد می‌کنند و برای حفظ خاطره این افراد بناهای یادبود متعددی می‌سازند.

تدفین کشته‌ها در پارک و شهرهای ایران[ویرایش]

در دوران حکومت جمهوری اسلامی ایران این افراد در پارک و در اماکن سطح شهر، میدان‌ها، دانشگاه‌ها، میراث فرهنگی دفن می‌شوند.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مخالفان با دفن شهدای گمنام بدنبال دفن یک جاسوس هستند- اخبار رسانه‌ها تسنیم | Tasnim». web.archive.org. ۲۰۲۱-۰۷-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  2. «شأن شهیدان گمنام را اینگونه نگه می‌دارند؟». ایسنا. ۲۰۱۴-۰۳-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  3. «عده ای برای تدفین شهدای گمنام در باغ ملی رامسر بازی درآوردند - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency». web.archive.org. ۲۰۲۱-۰۷-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  4. «میراث فرهنگی: شهدای گمنام در محدوده حریم پاسارگاد دفن نشدند». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  5. «دفن جنجال‌برانگیز 'شهدای گمنام' در میدان تاریخی امیر چخماق یزد». BBC News فارسی. ۲۰۱۴-۱۲-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  6. «‭BBC ‮فارسی‬ - ‮ایران‬ - ‮"تشنج در دانشگاه امیرکبیر"‬». www.bbc.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  7. «BBCPersian.com». www.bbc.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.
  8. «دیدگاه میراث فرهنگی و حوزه علمیه قزوین پیرامون جلوگیری از دفن شهید در مدرسه شیخ الاسلام - ایرنا». web.archive.org. ۲۰۲۱-۰۷-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۱۰.