لهوف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب لُهوف که مَلهوف علی قَتلی الطُفوف هم گفته شده یکی از منابع مهم و کهن واقعهٔ عاشورا و تاریخ زندگانی حسین بن علی علیه السلام ، امام سوم شیعیان نوشته ابوالقاسم رضی الدین علی بن موسی معروف به سید بن طاووس به زبان عربی است.

این کتاب برای مسافرت‌ها و هنگام زیارت بر اختصار نوشته شده و به همین خاطر، سلسله اسناد روایات حذف شده و تنها آخرین راوی یا کتاب مرجعی که روایت از آن نقل شده آمده‌است.

انگیزه نگارش[ویرایش]

سید در صفحه ۱۱ کتاب، انگیزهٔ خود را چنین بیان می‌کند که:

از مهمترین مسائلی که باعث شد دست به تألیف این کتاب بزنم آن است که پس از تألیف کتاب مصباح الزائر و جناح المسافر دیدم کتابی شده شامل معرفی بهترین مکانهای زیارتی و بهترین زیارات موجود برای آنها و کسی که این کتاب را همراه داشته باشد نیاز به هیچ کتاب زیارتی دیگری ندارد، من که دوست داشتم چیزی همراه آن کنم که زائر ابا عبد الله علیه‌السلام هم نیاز به همراه داشتن کتاب مقتل دیگری نداشته باشد، این کتاب را ضمیمه مصباح قرار دادم.

محتوا[ویرایش]

کتاب در چند بخش گرد آمده است:

  • مقدمه: شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام حسین بن علی علیه السلام و ارزش گریه و عزاداری بر او و انگیزه نگارش کتاب .
  • مسلک اول: پیرامون مسائل قبل از شروع واقعه عاشورا، که از ولادت امام حسین علیه السلام تا وقایع روز عاشورا را شامل می‌شود.
  • مسلک دوم: شامل وقایع روز عاشورا است تا کشته شدن امام حسین علیه السلام .
  • مسلک سوم: شامل وقایع بعد از کشته شدن امام حسین علیه السلام است که از فرستادن سر کشته شدگان به کوفه شروع شده و اسارت خاندان امام حسین علیه السلام را بیان کرده و با مراجعت اسرا به مدینه به اتمام می‌رسد .
  • پس از آن نیز حالات امام سجاد علیه السلام را در گریه بر پدرش بیان نموده‌است .

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]