بنی‌هاشم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بنی هاشم)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


بنوهاشم
خاندان اجدادیقریش
موسسهاشم
سال تأسیس125 پیشاهجری

بنی هاشم فرزندان هاشم بن عبد مناف، جدّ اعلاى رسول خدا بودند. به اهل بيت پيامبر، به همين جهت «بنى هاشم» گفته مى‌شود. هاشم و اجدادش در ميان عرب، مشهور به نجابت و مورد احترام بودند و رسول الله از اين دودمان بود. «بنی هاشم» بر اثر سكونت در مجاورت كعبه از قريش بِطاح محسوب مى‌‌شدند. بنى‌‌عبد شمس بن عبدمناف، بنى مطلب بن عبدمناف و بنى‌‌نوفل بن عبدمناف از تيره‌‌هاى هم‌‌عرض بنى‌‌هاشم‌‌اند.

درباره هاشم پسر عبدمناف[ویرایش]

هاشم از قبیله قریش بود. وی در دوره قبل از ظهور اسلام به نجابت شهرت داشت.

درباره نیاکان هاشم[ویرایش]

نسب طایفه فرزندان هاشم (بنی هاشم) و قبیله قریش به اسماعیل پسر ابراهیم می‌رسد که عرب نبودند(همسر اسماعیل از اعراب بود).

ابراهیم از مردم میان رودان بوده‌است. اجداد قوم قریش مربوط به تمدن کهن بابل بودند که بعدها با توجه به تأثیرپذیری از فرهنگ محیط اطرافشان زبانشان عربی شد و این‌ها به اعراب مستعربه یعنی اعرابی که اصالتاً عرب نیستند معروف شدند.

درباره فرزندان هاشم[ویرایش]

فرزندان هاشم طایفه بنی هاشم را ساختند. افراد این طایفه غالباً ریاست مکه و ریاست دارالندوه که مجلس قریش بود را بر عهده داشتند. هم چون این، آب‌رسانی (سقایت)، رفادت و پرده داری (سدانت) خانه کعبه، که مورد احترام همگان بود، برعهده داشتند.[۱]

درباره بزرگان هاشمی دین اسلام[ویرایش]

محمد بن عبدالله، عبدالمطلب، ابیطالب، عباس بن عبدالمطلب، حمزه بن عبدالمطلب، جعفر بن ابیطالب، علی بن ابی‌طالب و بنی عباس و عباس بن علی، حسن و حسین، عبدالله بن جعفر از بنی هاشم بوده‌اند.

پانویس[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۹ سپتامبر ۲۰۱۶.