زبان سندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سندی
سنڌي
زبان بومی درپاکستان, هندوستان. همچنین هنگ کنگ، عمان، فیلیپین، اندونزی، سنگاپور، امارات متحده عربی، پادشاهی متحده، ایالات متحده آمریکا، افغانستان، سری‌لانکا
منطقهآسیای جنوبی
گویش‌ها
الفبای عربی، دیواناگری، الفبای خداآبادی، لندا، گورومکهی[۲]
وضعیت رسمی
زبان رسمی در
 پاکستان (استان سند)
 هند
تنظیم‌شده توسطمرجع زبان سندی (پاکستان)،
انستیتوی سندشناسی هند (هندوستان)
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۱sd
ایزو ۶۳۹-۲snd
ایزو ۶۳۹-۳در زمان‌های گوناگون:
snd – Sindhi
kfr – Kachchi
lss – Lasi
sbn – Sindhi Bhil
این نوشتار شامل نمادهای آوایی آی‌پی‌ای است. بدون پشتیبانی مناسب تفسیر، ممکن است علامت‌های سوال، جعبه یا دیگر نمادها را جای نویسه‌های یونی‌کد ببینید.

زبان سندی (به سندی: سنڌي) زبان تاریخی استان سند و مردمان سندی است. ۵۳٬۴۱۰٬۹۱۰ تن در پاکستان و ۵٬۸۲۰٬۴۸۵ تن در هند بدین زبان سخن‌می‌رانند. این زبان یک زبان هندوآریایی است. سندی تاثیرهایی را از زبان بلوچی پذیرفته است.

ابوریحان بیرونی در مال‌الهند از این زبان یاد می‌کند و واژگانی را از آن برمی‌شمرد. در این زمان هنوز سندیان به اسلام نگرویده بودند. از سدهٔ نوزدهم برای نگارش این زبان از الفبای فارسی بهره می‌برند، این الفبا ۵۲ حرف دارد:

جھ ڄ ج پ ث ٺ ٽ ٿ ت ڀ ٻ ب ا
ɟʱ ʄ ɟ p s ʈʰ ʈ t ɓ b ɑ: ʔ
ڙ ر ذ ڍ ڊ ڏ ڌ د خ ح ڇ چ ڃ
ɽ r z ɖʱ ɖ ɗ d x h c ɲ
ڪ ق ڦ ف غ ع ظ ط ض ص ش س ز
k q f ɣ ɑ: o: e: ʔ ʕ z t z s ʃ s z
ي ء ھ و ڻ ن م ل ڱ گھ ڳ گ ک
j i: h ʋ ʊ o: ɔ: u: ɳ n m l ŋ ɡʱ ɠ ɡ

همچنین در هندوستان برای نگارش این زبان از خط دیواناگری نیز بهره می‌برند. سندی وام واژگان بسیاری را از زبان‌های فارسی و عربی در خود دارد. زبان انگلیسی هم واژگانی را بدین زبان وام داده است. در پاکستان زبان اردو به طور شدیدی بر سندی اثر گذاشته است.

پانویس[ویرایش]

  1. Ethnologue: Languages of the World (unknown ed.). SIL International.[This citation is dated, and should be substituted with a specific edition of Ethnologue]
  2. "Script". Sindhilanguage.com. Archived from the original on 5 October 2015. Retrieved 2012-08-03.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Sindhi language," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sindhi_language&oldid=517738859 (accessed October 21, 2012).