نخل‌گردانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیین نخل گردانی در مهریز، استان یزد

نخل‌گردانی، حملِ تابوت چوبی عظیمی است و نمادی از مراسم سوگواری محرم در ایران می‌باشد. در دههٔ اول این ماه، تابوت درحالی‌که توسط پارچه‌های مشکی و سبز پوشانده شده، توسط عزاداران پرشماری (به‌دلیل وزن زیادِ آن) حمل می‌شود. این سازه مابقی روزهای سال در حسینیه‌ها و مساجد نگهداری می‌شود.[۱]

قربانی کردن گوسفند، دود کردن اسفند، سینه زنی، نوحه خوانی و... از آیین های جانبی این مراسم بزرگ و سنتی است. نخلها در طول مدت سال در مقابل یا داخل حسینیه ها نگهداری می شوند.در اجرای این مراسم باشکوه تقسیم کار جالبی وجود دارد که در برخی شهرها این سنت هنوز به دقت انجام می شود به گونه ای که بلند کردن هر پایه ی نخل برای طایفه خاصی بوده و کسی حق سرپیچی از آن موازین را ندارد و معمولاً این حق موروثی است.

آیین نخل گردانی در شهرهای یزد ،تفت ،گناباد(نوقاب)، فردوس ، زواره ، کاشان، طالقان و شاهرود انجام می‌شود. این مراسم‌ها از معروف‌ترین نخل‌گردانی های ایران هستند.

نخل گردانی در شهرهای مختلف[ویرایش]

در شهرهای مختلف نحو اجرا و نوع تزئین و تعداد نخل ها فرق می کند. شکل ظاهری نخل ها به صورت یک جناغ قوسی شکل است. برخی نخل ها بیش از یک تن وزن دارد. بستن نخل ها با مهار تمامی چوب های نخل با مهارت خاصی توسط نخل بند انجام می شود. این مراسم های نخل گردانی در اکثر مناطق کشور اجرا می شود.

مراسم نخل گردانی مانند همه مراسم مذهبی که در ایام عاشورا و محرم در سراسر کشور برگزار می شود. ریشه در اعتقادات مذهبی مردم دارد. سبک اجرای هر مراسم مانند نخل گردانی تقریباً در تمامی کشور تا حدودی شبیه به هم می باشد تفاوت در نحوه اجرا، مکان و زمان اجرا و برخی اعتقادات خاص به نخل می باشد. آنچه در نخل گردانی و مراسم اجرایی این رسم قدیمی در محرم مطرح است اجتماع یکپارچه و هماهنگی خاص مردم می باشد.

نخل گردانی در حقیقت یک اجتماع یا همایش بزرگ اجتماعی- فرهنگی و دینی است. بخش زیادی از شهرها و روستاها را در بر می گیرد. نخل گردانی شهرهای ایران به مراسم عزاداری ماه محرم شکوه و جلال خاصی می بخشد از طرفی باعث همدلی و همکاری کلیه مردم اعم از پیر و جوان، و زن و مرد میگردد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. داود نعیمی (۱۳۸۵)، «فصل سوم: دیدنی‌های باستانی و دینی»، افتخارآفرینان استان مرکزی، کومه، ص. ۸۶، شابک ۹۶۴-۲۵۹۸-۰۹-۴

اسدی کله کوچیک(1398)