حماسه حسینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویر جلد اول کتاب حماسه حسینی

حماسهٔ حسینی نام مجموعه کتاب دوجلدی (و سابقاً سه جلدی) است از مرتضی مطهری، مشتمل بر کلیهٔ سخنرانی‌ها و یادداشت‌های او پیرامون واقعهٔ کربلا و تحریفات تاریخی صورت گرفته در نقل آن.

بنابر مقدمهٔ خود کتاب (چاپ سی‌ام)، به قلم «شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری» مجموعهٔ مزبور پس از درگذشت آقای مطهری به چاپ رسید. در مجموعهٔ سه جلدی، جلدهای اول و دوم شامل سخنرانی‌های آقای مطهری و جلد سوم شامل یادداشت‌های او دربارهٔ واقعهٔ کربلا بوده‌است. جلد اول مجموعهٔ دو جلدی شامل سخنرانی‌ها و جلد دوم شامل یادداشت‌های آقای مطهری است.

این کتاب به چندین زبان ترجمه شده و تا کنون بیش از ۵۰ بار در ایران تجدید چاپ شده‌است.[۱][۲]

مرتضی مطهری در بخش تحریفات لفظی واقعه عاشورا، به شدت از محدث نوری و کتاب او در زمینه تحریفات عاشورا، یعنی لؤلؤ و مرجان متأثر است. ایشان مصادیق تحریفات لفظی را بیشتر از این کتاب نقل کرده و صراحت و شجاعت محدث نوری را تحسین می‌کند.[۳] در تحریفات عاشورا صفحه ۱۷۰ به بعد آمده‌است، تحریفات لفظی است یا معنوی. تحریفات لفظی شامل داستان شیر و فضّه، داستان عروسی قاسم، داستان فاطمه صغری، داستان دختر یهودی، حضور لیلا در کربلا و هشتصد هزار نفر بودن لشکر عمر سعد و … اما تحریفات معنوی: نخستین تحریف این بود که این حادثه را یک حادثهٔ استثنایی و ناشی از یک دستور محرمانه و خصوصی دانستند. امام حسین فدای گناهان امت شد !او کشته شد تا گناهان امت بخشیده شود. بدون شک این یک فکر مسیحی است که در میان ما نیز رایج شده‌است. حس استوره سازی و قهرمان سازی خیالی که در بشر وجود دارد؛ و از همه مهمتر فلسفهٔ تذکر و گریه کردن بر امام حسین که توصیه شده این جریان یک مصیبت باشد جلد اول این کتاب شامل۳۶۵صفحه است که شامل ۱۴جلسه از سخنرانی های استاد حول حادثه عاشوراست که در سه بخش شامل تحریفات و حماسه حسین و تبلیغ در اسلام میباشد که به ترتیب شامل ۱معنی تحریف وانواع ان ۲.عوامل تحریف ۳.تحریفات معنوی کربلا ۴.وظیفه ما دربرابر تحریف هاست ۵.دو چهره کربلا ۶.نهضت حسینی حماسه ای مقدس۷.نهضت حسینی عامل شخصیت اسلامی۸.مفهوم تبلیغ۹.وسایل پیام رسانی۱۰.روش تبلیغ ۱۱.روشهای تبلیغ نهضت ۱۲.نقش زن در ساخت حماسه ی حسینی ۱۳.کربلا تجسم عملی اسلام ۱۴.شرایط مبلغ و تاثیر تبلیغ ائمه در اسارت که از تعدادی از سخنرانی های وی در ایام محرم الحرام است

منابع[ویرایش]