عمر بن سعد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عمر بن سعد بن ابی‌وقاص
زادهٔ۲۳ قمری
مدینه
درگذشت۶۶ قمری
کوفه
محل زندگیمدینه، کوفه
نژادعرب
کارهای برجستهفرماندهی سپاه یزید در نبرد کربلا
دورهاموی
مخالف(ها)مختار ثقفی
همسر(ها)جاریه (دختر ابوعبید ثقفی)
والدینپدر: سعد بن ابی‌وقاص
مادر: ماریه بنت قیس بن معدیکرب بن ابی‌الکَیسَم الحارث بن السمط بن امرئ‌القیس بن عمرو بن معاویة بن کنده (از قبیله کنده)[۱]
خویشاوندانمختار ثقفی (برادرزن)
عبدالله بن عمر (باجناق)

عمر بن سعد (نام کامل وی: ابوحفص عمر بن سعد بن ابی‌وقاص مالک بن اهیب بن عبدمناف بن زهرة بن کلاب)، (۶۴۴–۶۸۶ میلادی) از تابعین محمد پیامبر اسلام بود که در سال ۲۳ هجری (سال درگذشت عمر بن خطاب) در مدینه متولد شد و بعدها به کوفه، شهری که پدرش بنا کرده بود رفت. او همچنین داماد مختار ثقفی بود و خواهر ناتنی وی به نام جاریه (فرزند ابوعبید ثقفی) همسر او بود.

پدرش سعد بن ابی‌وقاص در نبرد قادسیه فرمانده سپاه اسلام بود. در زمان خلافت یزید بن معاویه، عبیدالله بن زیاد او را به حکومت ری وعده داد.
پیش از نبرد کربلا عمر بن سعد از طرف ابن زیاد مأموریت یافت که حسین بن علی و همراهانش را وادار به بیعت با یزید کند اما مذاکرات با حسین به نتیجه نرسید و وی حاضر به بیعت با عبیدالله بن زیاد نشد. لشکر عمر سعد در ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری به حسین و خانواده‌اش حمله کرد و بیش از هفتاد تن از یاران او را کشت و اهل بیت او را به اسارت گرفتند. وی تا زمان قیام مختار ثقفی خانه‌نشین شد و سرانجام در سال ۶۶ هجری در کوفه به فرمان مختار ثقفی و توسط عبدالله بن کامل شاکری کشته شد.[۲]

«عمر بن سعد» از جمله نام‌هایی است که در زیارت عاشورا مورد لعن قرار گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. محمد بن سعد بن منیع بغدادی (۱۹۹۰). الطبقات الكبرى، به کوشش: محمد عبدالقادر عطا، جلد ۵، ص ۱۲۸، بیروت: دار الكتب العلمية. (عربی)
  2. «The encyclopaedia of Islam. Volume IV, Iran-Kha».

پیوند به بیرون[ویرایش]