کلرفنیرامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Chlorphenamine
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
3-(4-chlorophenyl)-N,N-dimethyl-
3-pyridin-2-yl-propan-1-amine
داده‌های بالینی
نام تجاری Chlor-trimeton
AHFS/Drugs.com monograph
مدلاین پلاس a682543
رده بارداری B(US)
تجویز Oral, IV, IM, SC
داده‌های فارماکوکینتیکی
فراهمی زیستی 25 to 50%
پیوند پروتئینی 72%
متابولیسم Hepatic (CYP2D6)
نیمه‌عمر 21–27 hours
دفع Renal
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 132-22-9 ✔Y
کد ATC R06AB04
پاب‌کم CID 2725
IUPHAR ligand 1210
بانک‌دارو DB01114
کم‌اسپایدر 2624 ✔Y
UNII 3U6IO1965U ✔Y
KEGG D07398 ✔Y
ChEBI CHEBI:52010 ✔Y
ChEMBL CHEMBL505 ✔Y
داده‌های شیمی
فرمول C16H19ClN2 
وزن مولکولی 274.788 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem
Physical data
محلول در آب 0.55 g/100 mL, liquid mg/mL (20 °C)
 ✔Y(what is this?)  (verify)

کلرفنیرامین (به انگلیسی: Chlorphenamine)

رده درمانی: آنتی‌هیستامینها.

اشکال دارویی: قرص، شربت و آمپول

موارد مصرف[ویرایش]

کلرفنیرامین یا کلرفنامین دارویی است که در پزشکی و دامپزشکی کاربرد دارد. کلرفنیرامین یکی از رایج‌ترین داروهای ضد حساسیت است . بیشترین کاربرد کلرفنیرامین در بیماری موسوم به رینیت (التهاب مزمن بینی یا التهاب غشاهای مخاطی بینی ) سرماخوردگی، آلرژی وکهیر است. این دارو در ترکیب بسیاری از داروهای رایج سرماخوردگی مانند قرص سرماخوردگی بزرگسالان وجود دارد.

موارد مصرف در دامپزشکی[ویرایش]

کلرفنیرامین می‌توان جهت کنترل خارش در سگها و گربه‌ها مفید باشد این دارو همچنین می‌تواند تا حدودی در درمان لیس زدن و تمیز کردن بیش از حد گربه‌ها و درماتیت ارزنی مفید باشد.

مکانیسم اثر[ویرایش]

کلرفنیرامین در گروه دارویی آنتی‌هیستامین‌ها قرار دارد و با تأثیر بر عروق خونی، دستگاه گوارش و تنفس از طریق رقابت با هیستامین سبب کاهش پاسخ حساسیت می‌شود.

عوارض جانبی[ویرایش]

شایع‌ترین عوارض جانبی کلرفنیرامین عبارتند از: سرگیجه، خواب‌آلودگی، نامتعادل بودن حرکات، خستگی، اضطراب، سرخوشی، گیجی، خس‌خس سینه، آنمی، خشکی دهان، تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال، حساسیت در برابر نور، احتباس ادرار، سوزش ادرار و تاری دید.متداول‌ترین اثر جانبی این دارو بی‌حالی و خواب الودگی است . همچنین بی اشتهایی، استفراغ و اسهال ممکن است ایجاد شود .در صورت احتباس ادرار، تکرر ادرار یا سوزش ادرار از ادامه مصرف کلرفنیرامین پرهیز کنید. در صورت بروز علایم گوارشی، توصیه می‌شود که کلرفنیرامین به همراه غذا مصرف شود، گرچه ممکن است تأثیر دارو اندکی کاهش یابد.برای درمان خشکی دهان از آب‌نبات، آدامس یا تر کردن مکرر دهان استفاده کنید. مصرف کلرفنیرامین در حمله‌های آسم، بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی و دوران شیردهی ممنوع است.زمان اثر کلرفنیرامین از یک ساعت پس از مصرف آغاز می‌شود و پس از دو ساعت به اوج اثر می‌رسد و بعد از شش ساعت از طریق کلیه دفع می‌شود.

تداخل دارویی[ویرایش]

استفاده همزمان با فنی تویین می‌تواند منجر به افزایش اثرات فارماکولوژیکی فنی تویین شود. مصرف همزمان کلرفنیرامین با الکل و مواد خواب‌آور و آرام‌بخش موجب تضعیف دستگاه عصبی بدن می‌شود.

اشکال دارویی[ویرایش]

محصولات انسانی

  • قرص ۴ میلی گرم
  • قرص ۸ و ۱۲ میلی گرم آهسته رهش
  • شربت خوراکی حاوی ۲ میلی گرم ماده مؤثر در هر میلی گرم
  • اشکال تزریقی حاوی ۱۰ میلی گرم دارو در هر میلی لیتر، در ویالهای ۱ و ۳۰ میلی لیتری و ۱۰۰ میلی گرم دارو در هر میلی لیتر، در ویال‌های ۱۰ میلی لیتری

میزان مصرف کلرفنیرامین در بزرگسالان ۲ تا ۴ میلی‌گرم روزانه سه تا چهار مرتبه در روز است اما در کودکان این میزان ۲ میلی‌گرم سه تا چهار بار در روز است.

منابع[ویرایش]

  • راهنمای جامع داروهای دامپزشکی، دکتر کامین ممقانی، دکتر فرناز خلفی، اذرنگ ، ۱۳۷۶ ،۹۶۴-۶۳۷۴-۰۴-۲