کلونیدین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلونیدین
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
N-(2,6-dichlorophenyl)-4,5-dihydro-1H-imidazol-2-amine
داده‌های بالینی
نام تجاری Catapres
AHFS/Drugs.com monograph
مدلاین پلاس a682243
رده بارداری C(US)
تجویز oral, transdermal
داده‌های فارماکوکینتیکی
فراهمی زیستی 75-95%
پیوند پروتئینی 20-40%
متابولیسم کبد to inactive metabolites
نیمه‌عمر 12-33 hours
دفع urine (40-50%)
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 4205-90-7 ✔Y
کد ATC C02AC01 N02CX02 (WHO)‎, S01EA04 (WHO)‎
پاب‌کم CID 2803
IUPHAR ligand 516
بانک‌دارو DB00575
کم‌اسپایدر 2701 ✔Y
UNII MN3L5RMN02 ✔Y
KEGG D00281 ✔Y
ChEBI CHEBI:3757 ✔Y
ChEMBL CHEMBL134 ✔Y
داده‌های شیمی
فرمول C9H9Cl2N3 
وزن مولکولی 230.093 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem
 ✔Y(what is this?)  (verify)

کلونیدین (به انگلیسی: Clonidine)

رده درمانی: داروهای کاهنده فشارخون ومواد مخدروتوپ

اشکال دارویی: قرص و کپسول

کلونیدین برای درمان هایپرهیدروزیس نیز بکار برده می‌شود. لذا چنانچه در طی دوره مصرف دارو دچار افزایش حرارت بدن شده و با کمبود تعریق مواجه شدید، در اولین فرصت ممکن با پزشک خود تماس گرفته و این مورد را مطرح نمایید.

موارد مصرف[ویرایش]

کلونیدین برای کنترل زیادی فشار خون، پیشگیری از بروز حملات میگرن، به عنوان داروی کمکی در درمان قاعدگی دردناک و گرگرفتگی ناشی از یائسگی و برای رفع سریع عوارض ناشی از سندرم قطع مصرف شبه تریاک-الکل-بنزودیازپین‌ها و سندرم بیش فعالی-کمبود توجه مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر[ویرایش]

تصور می‌شود که اثر کلونیدین در پایین‌آوردن فشار خون ناشی از تحریک گیرنده‌های آلفا-2 آدرنرژیک مرکزی باشد که منجر به کاهش جریان خروجی سمپاتیک به سمت قلب، کلیه‌ها و بستر عروق محیطی می‌شود. نتیجه آن کاهش مقاومت عروق محیطی، کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و کاهش سرعت ضربان قلب است.

فارماکوکینتیک[ویرایش]

کلونیدین از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شود. پیوند این دارو به پروتئین کم تا متوسط است (40-20 درصد). متابولیسم این دارو کبدی است. نیمه عمر کلونیدین در افراد با کلیه سالم حدود 16-12 ساعت می‌باشد. زمان شروع اثر کاهش فشار خون 60-30 دقیقه پس از 4-2 ساعت ظاهر می‌شود. طول اثر دارو از راه خوراکی تا 8 ساعت(36-24 ساعت در بعضی از بیماران)می باشد. 60-40 درصد دارو از راه کلیه طی 24 ساعت به صورت تغییر نیافته دفع می‌شوند

موارد منع مصرف[ویرایش]

به منظور جلوگیری از بروز بحران فشار خون، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود. 2-این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: سندرم رینود یا سایر بیماری‌های انسدادی عروق محیطی، سابقه افسردگی و پورفیری( در این مورد عدم مصرف دارو ترجیح داده می‌شود). 3-در صورت وجود اختلال در عملکرد کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد. 4-اگر برای جراحی نیاز به قطع درمان باشد، توصیه می‌شود که آخرین دُز حداکثر 6-4 ساعت قبل از جراحی و از داروهای تزریقی پایین‌آورنده فشار خون استفاده شود. 5-اندازه‌گیری فشار خون در فواصل منظم در طول درمان با این دارو ضروری است.

عوارض جانبی[ویرایش]

خواب آلودگی، خشکی دهان، تسکین، افسردگی، احتباس مایعات، برادی کاردی، پدیده رینود، سردرد، سرگیجه، احساس سرخوشی، بی‌قراری شبانه، یبوست و به ندرت کاهش توانایی جنسی با مصرف این دارو گزارش شده‌است.

تداخل دارویی[ویرایش]

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای ممکن است اثرات کاهنده فشار خون کلونیدین را کاهش دهند. در صورت مصرف همزمان کلونیدین با مسدودکننده‌های گیرنده‌های بتا-آدرنرژیک، قطع مصرف کلونیدین ممکن است موجب بحران فشار خون شود.

نکات قابل توصیه[ویرایش]

-مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد. 2-این دارو، افزایش فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. از این رو مصرف دارو ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد. 3-مراجعه به پزشک،قبل از قطع مصرف دارو ضروری است، زیرا ممکن است کاهش تدریجی مقدار مصرف برای جلوگیری از بروز زیادی واجهشی فشار خون لازم باشد. 4-به علت احتمال بروز خواب‌آلودگی، از رانندگی و کار کردن با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارد، باید خودداری شود. 5-از مصرف سایر داروها، به خصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، وداروهای مضعف CNS باید خودداری شود. 6-توصیه می‌شود به منظور اطمینان از کنترل فشار خون در طول شب وکاهش حالت خواب‌آلودگی در روز، آخرین مقدار مصرف روزانه دارو هنگام خواب باشد. 7-در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود. اگر بیش از 2 نوبت مصرف دارو فراموش شد، به دلیل احتمال بروز واکنش شدید، حتماً با پزشک مشورت گردد.

مقدار مصرف[ویرایش]

به عنوان پایین‌آورنده فشار خون، ابتدا 1/0 میلی‌گرم 2 بار در روز مصرف می‌شود. در صورت نیاز به کنترل فشار خون، مقدار مصرف هر هفته 1/0 میلی‌گرم افزایش می‌یابد. به عنوان مقدار نگهدارنده، mg/day0/6 -2/0 در مقادیر منقسم مصرف می‌شود. به منظور کاهش فوری فشار خون (ولی نه در موارد اضطراری)، مقدار حمله‌ای 2/0 میلی‌گرم مصرف شود و سپس 1/0 میلی‌گرم هر یک ساعت تا زمانی که فشار خون دیاستولی کنترل گردد، یا مقدار مصرف تام به 8/0 میلی‌گرم برسد، مصرف می‌گردد. سپس بیمار با مقدار نگهدارنده دارو باید کنترل شود. به عنوان پیشگیری از بروز سردردهای عروقی در بزرگسالان، ابتدا 025/0 میلی‌گرم 4-2 بار در روز مصرف می‌شود که این مقدار می‌تواند تا حداکثر 05/0 میلی‌گرم 3 بار در روز افزایش یابد. در درمان قاعدگی دردناک مقدار 025/0 میلی‌گرم 2 بار در روز به مدت 14 روز قبل از قاعدگی و طی آن مصرف می‌شود. به عنوان داروی کمکی در درمان سندرم یائسگی، مقدار 075/0-025/0 میلی‌گرم 2 بار در روز مصرف می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی، ۱۳۸۷