شوکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شوکا
Capreolus capreolus 2 Jojo.jpg
ماده (راست)، نر (چپ)
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سمان
تیره: گوزن‌سانان
سرده: Capreolus
گونه: C. capreolus
نام علمی
Capreolus capreolus
لینه، ۱۷۵۸
محدوده پراکندگی

شوکا (نام علمی: Capreolus capreolus) نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر زندگی می‌کند.

شوکا با ۹۵ تا ۱۳۵ سانتی‌متر طول و ۶۵ تا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاع در ناحیهٔ شانه و ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم وزن، گوزنی نسبتاً کوچک است. نرها شاخ دارند و ماده‌ها بدون شاخ‌اند. شاخ نرها در پاییز می‌افتد. غذای شوکا علف‌ها، برگ‌ها، جوانه‌ها، قارچ‌ها و میوه‌ها است و به‌ویژه به علف‌های لطیف و نورس و مرطوب علاقه دارند.

پلنگ، گرگ، شغال، گربه جنگلی و پرندگان شکاری مهمترین دشمنان طبیعی این حیوان است.

این حیوان جمعیت بسیار خوبی در اروپا دارد و جمعیت آن در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به ۱۵ میلیون رأس رسیده‌است. اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد و در اسرائیل، فلسطین و لبنان منقرض شده‌است. البته طرحی برای احیای نسل آن در اسرائیل در حال اجرا است.

در ایران زیستگاه اصلی این حیوان کرانه‌های دریای خزر است. تعداد بسیار کمی هم در غرب و شمال غرب کشور مشاهده شده‌اند.

منابع[ویرایش]

  • شوکا روزنامهٔ همشهری، ۸ اردیبهشت ۱۳۸۳، شماره ۳۳۶۱
  • Lovari, S. , Herrero, J. , Conroy, J. , Maran, T. , Giannatos, G. , Stübbe, M. , Aulagnier, S. , Jdeidi, T. , Masseti, M, Nader, I. , de Smet, K. & Cuzin, F. 2008. Capreolus capreolus. In: IUCN 2010. IUCN Red List of Threatened Species. Downloaded on 23 April 2010.
  • Wikipedia contributors, "Roe Deer," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Roe_Deer&oldid=191556371 (accessed February 25, 2008).