کل آب‌دوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کل آب‌دوست
کل آب‌دوست حلقه‌کفل نر
کل آب‌دوست حلقه‌کفل ماده به همراه بچه
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوسانان
زیرخانواده: نیزارکلیان
سرده: کوبوس
گونه: K. ellipsiprymnus
نام دوبخشی
Kobus ellipsiprymnus
(اوگیلبای، ۱۸۳۳)
زیرگونه‌ها

در متن.

زیستگاه کل آب‌دوست

کَلِ آب‌دوست (نام علمی: Kobus ellipsiprymnus) نوعی کل (بز کوهی) بزرگ‌جثه است که در بسیاری از نقاط آفریقای سیاه زندگی می‌کند.

کل آب‌دوست در مناطق پوشیده شده از درخت، مراتع و دره‌ها و در مجاورت آب زندگی می‌کند. از آنجا که این جانوران معمولاً نزدیک به آب یافت می‌شوند آن‌ها را کل آب‌دوست نامیده‌اند. کل آب‌دوست لبه جنگل و ترکیب جنگل و مرتع را ترجیح می‌دهد.

کل‌های آب‌دوست دو زیرگونه دارند که یکی سفیدکفل defassa و دیگری حلقه‌کفل ellipsen نام دارد. در زیرگونه اول پوست دو سوی کفل به رنگ سفید است و در زیرگونه دوم کفل تیره‌رنگ است اما حلقه‌ای سفید دور کفل را احاطه کرده‌است.[۱]

ویژگی‌ها[ویرایش]

کل آب‌دوست موهای زبر و دراز دارد که به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تا قرمز مایل به قهوه‌ای هستند. پشت و پاچه‌های آن‌ها تیره‌رنگ‌تر است. نرها تیره تر از ماده‌ها هستند. گوش کل آب‌دوست بزرگ و سفید با نوک سیاه است. نوار سفیدی از ابروها در امتداد پوزه تا چشم ادامه می‌یابد. در اطراف پوزه و لب‌ها یک نقطه سفید وجود دارد. پیرامون گلو، تقریباً از گوش تا گوش، طوق سفیدی قرار دارد. فقط کل‌های آب‌دوست نر شاخ دارند که پیچ‌درپیچ است و انحنای کمی به عقب دارد اما در قسمت بالا دوباره به جلو مایل می‌شود. شاخ‌ها ۵۰ تا ۹۹ سانتی‌متر طول دارند.

طول مجموع سر و بدن کل آب‌دوست ۱۷۷ تا ۲۳۵ سانتی‌متر، طول دم ۳۳ تا ۴۰ سانتی‌متر و ارتفاع شانه آن‌ها ۱۲۰ تا ۱۳۶ سانتی‌متر است. نرها سنگین تر از ماده‌ها هستند. نرها ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم، و ماده‌ها ۱۶۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

منابع[ویرایش]

  • Haltenorth, Theodor; Diller, Helmut (1980). Collins Field Guide to Mammals of Africa including Madagascar. HarperCollins Publishers. ISBN 0-00-219778-2.
  • Burnie D and Wilson DE (Eds.), Animal: The Definitive Visual Guide to the World's Wildlife. DK Adult (2005), ISBN 0789477645
  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳.