کل آب‌دوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کل آب‌دوست
Water buck at an english wildlifepark arp.jpg
کل آب‌دوست حلقه‌کفل نر
Waterbok2.jpg
کل آب‌دوست حلقه‌کفل ماده به همراه بچه
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوسانان
زیرخانواده: نیزارکلیان
سرده: کوبوس
گونه: K. ellipsiprymnus
نام دوبخشی
Kobus ellipsiprymnus
(اوگیلبای، ۱۸۳۳)
زیرگونه‌ها

در متن.

Leefgebied waterbok.JPG
زیستگاه کل آب‌دوست

کَلِ آب‌دوست (نام علمی: Kobus ellipsiprymnus) نوعی کل (بز کوهی) بزرگ‌جثه است که در بسیاری از نقاط آفریقای سیاه زندگی می‌کند.

کل آب‌دوست در مناطق پوشیده شده از درخت، مراتع و دره‌ها و در مجاورت آب زندگی می‌کند. از آنجا که این جانوران معمولاً نزدیک به آب یافت می‌شوند آن‌ها را کل آب‌دوست نامیده‌اند. کل آب‌دوست لبه جنگل و ترکیب جنگل و مرتع را ترجیح می‌دهد.

کل‌های آب‌دوست دو زیرگونه دارند که یکی سفیدکفل defassa و دیگری حلقه‌کفل ellipsen نام دارد. در زیرگونه اول پوست دو سوی کفل به رنگ سفید است و در زیرگونه دوم کفل تیره‌رنگ است اما حلقه‌ای سفید دور کفل را احاطه کرده‌است.[۱]

ویژگی‌ها[ویرایش]

کل آب‌دوست موهای زبر و دراز دارد که به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تا قرمز مایل به قهوه‌ای هستند. پشت و پاچه‌های آن‌ها تیره‌رنگ‌تر است. نرها تیره تر از ماده‌ها هستند. گوش کل آب‌دوست بزرگ و سفید با نوک سیاه است. نوار سفیدی از ابروها در امتداد پوزه تا چشم ادامه می‌یابد. در اطراف پوزه و لب‌ها یک نقطه سفید وجود دارد. پیرامون گلو، تقریباً از گوش تا گوش، طوق سفیدی قرار دارد. فقط کل‌های آب‌دوست نر شاخ دارند که پیچ‌درپیچ است و انحنای کمی به عقب دارد اما در قسمت بالا دوباره به جلو مایل می‌شود. شاخ‌ها ۵۰ تا ۹۹ سانتی‌متر طول دارند.

طول مجموع سر و بدن کل آب‌دوست ۱۷۷ تا ۲۳۵ سانتی‌متر، طول دم ۳۳ تا ۴۰ سانتی‌متر و ارتفاع شانه آن‌ها ۱۲۰ تا ۱۳۶ سانتی‌متر است. نرها سنگین تر از ماده‌ها هستند. نرها ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم، و ماده‌ها ۱۶۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

منابع[ویرایش]

  • Haltenorth, Theodor; Diller, Helmut (1980). Collins Field Guide to Mammals of Africa including Madagascar. HarperCollins Publishers. ISBN 0-00-219778-2.
  • Burnie D and Wilson DE (Eds.), Animal: The Definitive Visual Guide to the World's Wildlife. DK Adult (2005), ISBN 0789477645
  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳.