سار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سار
Lamprotornis hildebrandti -Tanzania-8-2c.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان[۱]
زیرراسته: مرغان آوازخوان[۲]
تیره: ساران[۳]
رافینسکوئه، ۱۸۱۵
سرده‌ها

حدود ۳۰ سرده.

سار نوعی پرنده است. سار پرنده‌ای است پرسروصدا و خودنما با پروازی سریع و مستقیم. این پرنده گاه بال‌بازرَوی می‌کند.[۴] نام فارسی:سار نام انگلیسی:starling نام علمی:sturnus vulgaris خانواده:ساریان (sturnidae) جمعیت: جمعیت کافی دارد و گاه در دسته‌های بسیار بزرگ دیده می‌شود.

پراکنش: در جهان پراکنش گسترده‌ای دارد و اغلب کشورها و مناطق دیده می‌شود. در ایران در همهٔ کشور پراکنده‌است؛ اما در نیمهٔ شمالی، سراسر سال دیده می‌شود. این در حالی است که در نیمهٔ جنوبی، فقط زمستان‌ها مشاهده می‌گردد.

زیست گاه: سار در جنگل‌ها، روستاها، باغ‌ها، علف زارها و لابه لای درختان و نی زارها زندگی می‌کند. سار ماده در سوراخ درختان یا دیوارهای ساختمان‌ها، ۵ تا ۷ تخم تقریباً آبی رنگ می‌گذارد. هر دو جفت به نوبت ۱۲ تا ۱۵ روز روی تخم‌ها می‌خوابند. جوجه‌ها می‌توانند پس از ۲۰ تا ۲۲ روز پرواز کنند.

اندازه: طول بدن این پرنده ۲۱ سانتی‌متر است.

ریخت‌شناسی: دم و بال‌های کوتاهی دارد که در هنگام پرواز سریع و مستقیم، مثلثی شکل دیده می‌شود. پرندهٔ بالغ هنگام تولید مثل، با پر و بال سیاه شفاف و تعداد فراوانی خال‌های کوچک سفید و سینه و سر شانهٔ بنفش دیده می‌شود.

رژیم غذایی: این پرنده از حشره‌ها، دانه‌ها و هر چیزی که پیدا می‌کند، تغذیه می‌کند.

وضعیت حفاظتی گونه: در حال حاضر به اقدام حفاظتی ویژه ای نیاز ندارد. پرنده‌ای کاملاً اجتماعی است که به صورت گروهی زندگی می‌کند. این پرنده از حشره‌ها، دانه‌ها و هر چیزی که پیدا می‌کند، تغذیه می‌کند.

پرندهٔ اجتماعی: سارها پرندگانی اجتماعی هستند. این پرندگان، که در اغلب نقاط جهان گسترده‌اند، به صورت گروهی یا انفرادی زندگی می‌کنند؛ ولی غالباً زندگیشان به شکل گروهی است. زندگی اجتماعی سبب می‌شود که آن‌ها در مقابل دشمن مصون باشند. اما این نوع زندگی، زیان‌هایی نیز دارد که یکی از آن‌ها، مشکل تقسیم غذاست. از سوی دیگر، با آن که در زندگی انفرادی، مشکل تقسیم غذا وجود ندارد، خطر دشمنان بیش تر است. سارها را گاه می‌توان در دسته‌های چند هزار تایی دید که به سرعت روی زمین راه می‌روند و در حال تغذیه هستند مشاهده کرد. گاهی هنگام پرواز تعداد آن‌ها آن‌قدر زیاد می‌شود که آسمان را سیاه می‌کنند.

پرندگان خال دار!: سارها پرندگان سیاهی هستند که در هر نوع زیست گاهی دیده می‌شوند. این پرندگان، تابستان‌ها و زمستان‌ها تغییر رنگ می‌دهند. در حالت عادی، رنگ زمینهٔ آن‌ها سیاه و دارای خال‌های سفید رنگی است. شناسایی سارها هنگام پرواز بسیار آسان است. زیرا بال‌هایی مثلثی شکل دارند که پیش از نشستن روی زمین با درختان، مسافت کوتاهی با بال باز پرواز می‌کنند که به این حرکت، بال بازروی می‌گویند. این نوع پرواز با شکل خاص بال و سیاهی بدن شناسایی سار را بسیار آسان می‌کند.

دشمنان کشاورز!: کشاورزان با سارها رابطهٔ خوبی ندارند. زیرا آن‌ها غالباً در دسته‌های بزرگ، به باغ‌ها و درختان و مزرعه‌ها هجوم می‌برند. در نتیجه، به روستاییان و کشاورزان زیان بسیاری وارد می‌کنند و سبب شکایت و ناراحتی آنان می‌شوند. البته روستاییان هم بیش تر وقت‌ها، آن‌ها را شکار می‌کنند.

خویشاوندان: از خانواده سار در ایران سه گونه دیده می‌شوند که عبارت اند از: سار، مرغ مینا و سار صورتی.

نقش سار در طبیعت: از آن جا که سارها دسته جمعی زندگی می‌کنند، در کنترل آفت‌ها نقش مهمی دارند. به علاوه، بسیاری از شکارچیان آن‌ها را شکار می‌کنند و منبعی برای تأمین درآمد و گوشت می‌شوند.

مرجع: فرهنگ نامهٔ حیات وحش ایران

منابع[ویرایش]

  1. Passeriformes
  2. Passeri
  3. Sturnidae
  4. پرندگان ایران، بازدید: دسامبر ۲۰۰۸.

نگارخانه[ویرایش]