کودن (پرنده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غاز
آرایه‌شناسی

غاز پا آبی ، که با نام‌های بوبی و به اشتباه غاز احمق نیز شناخته می‌شود، نام سرده‌ای از پرنده‌های دریایی است که در لاتین سولا (Sula) نامیده می‌شود. این پرنده که به همراه پرنده ای بنام Puffin یا طوطی دریایی که در ایران به اشتباه به “اسکول” معروف شده است. در ایران امبل نیز نامیده میشود که تقریبا سرچشمه این معروفیت در یکی از قسمت های فیلم ایرانی است ،در یکی از فیلم های سینمایی ایران، هنر پیشه ای اشاره کرد که اسکول پرنده ای است که یادش می رود دانه هایی که برای زمستان جمع کرده کجا گذاشته است! با توجه به اینکه تم شوخی در آن مستتر نبود باید یک آفرین به نویسنده و سازنده فیلم گفت که در این قرن خودآگاه یا ناخودآگاه چنین دروغ هایی را تحویل مردم می دهند.شک نکنید موجود زنده ای که امروزه شما می بینید انتخابی است میان میلیاردها موجود زنده ای که نتوانستند در رقابت برای بقا ادامه دهند!

آنهایی که باقی مانده اند دارای توانایی های فوق العاده برای زندگی و تولید مثل هستند و تنها این آدم است که در حال نابودی و انقراض برخی از این موجودات زنده گران بهاست. در سال ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ در یکی از سایت های علمی ایرانی نظرسنجی برپا شد به اینگونه که در این سایت کودن پا آبی را به غاز پا آبی تغییر دهیم.

نام[ویرایش]

دریانوردان اسپانیایی این پرنده را بوبی (bubie) نامیدند که در زبان عامیانه اسپانیایی به معنای کودن و دیرآموز است. این نامگذاری از آنجا ناشی می‌شود که پرنده کودن عادت به نشستن بر روی عرشه کشتی دارد و به راحتی توسط دریانوردان شکار می‌شود.

توصیف[ویرایش]

کودن‌ها شکارچی ماهی هستند و از طریق شیرجه زدن از ارتفاع یک متری به درون آب و تکاپو در زیرآب به دنبال طعمه خود می‌گردند. کیسه‌های هوایی زیر پوستی صورت، در برخورد با آب به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند. کودن‌ها پرندگانی اند که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند. تخم‌های آن‌ها به رنگ آبی خط خط است و اغلب در روی زمین یا آشیانه درختی، گذارده می‌شوند.

گونه‌ها[ویرایش]

سردهٔ بوبی دارای ۶ گونهٔ زنده است که به ترتیب زیر هستند:[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Booby». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱.

  1. BOOBIES: Sulidae, montereybay.com, retrieved 26 April 2014