اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست «آی‌یوسی‌ان» (IUCN)
IUCN logo.svg
گونه سازمان بین‌المللی
بنیادگذاری اکتبر ۱۹۴۸, فونتنبلو, فرانسه
مکان Rue Mauverney 28, 1196 Gland, سوئیس
تمرکز Nature conservation, biodiversity
ماموریت "Influence, encourage and assist societies throughout the world to conserve the integrity and diversity of nature and to ensure that any use of natural resources is equitable and ecologically sustainable."[۱]
درآمد CHF 114 million / US$ 116 million (2013)
داوطلبان ۱۱٬۰۰۰
کارکنان Over 1,000 (worldwide)
عضوها ۱۲۱۸
وبگاه www.iucn.org

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری «آی‌یوسی‌ان» (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است. این شامل جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل، بررسی، پروژه‌های درست، حمایت، لابی و آموزش و پرورش است. مأموریت آی‌یوسی‌ان تاثیرگزاری، تشویق، و کمک به جوامع سراسر جهان برای حفظ طبیعت و حصول اطمینان به این که هر گونه استفاده از منابع طبیعی و محیط زیست عادلانه پایدار است.

این سازمان در ۱۹۴۸ بنا نهاده شد و مقر آن در شهر ژنو در کشور سوئیس است. ۸۳ کشور، ۱۰۸ نهاد دولتی، ۷۶۶ مؤسسه غیردولتی، ۸۱ سازمان بین‌المللی و در حدود ۱۰٬۰۰۰ کارشناس و دانشمند با این سازمان همکاری دارند.

آی‌یوسی‌ان از سال ۱۹۶۳ هر سال فهرستی از گیاهان و جانوران رو به انقراض را منتشر می‌کند که به سیاهه قرمز آی‌یوسی‌ان مشهور است.

دفتر آی‌یوسی‌ان در ژنو

منابع[ویرایش]

  1. "About IUCN:IUCN's Vision and Mission". iucn.org. IUCN. Retrieved 27 November 2015. 

Wikipedia contributors، «World Conservation Union،» Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=World_Conservation_Union&oldid=195035826