رودک (جانور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رودک
محدودهٔ زمانی: میانه پلیستوسن–زمان حاضر
Badger-badger.jpg
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: راسویان
سرده: رودک
گونه: مِلِس
نام دوبخشی
Meles meles
European Badger area.png
محدوده پراکندگی

رودک (نام علمی: Meles meles)[۲] نوعی گورکنهای بومی آسیا و اروپا است. گورکن رودک حیوانی اجتماعی است که از طیف گسترده‌ای از مواد غذایی گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کند.

نام این حیوان در زبان‌های مختلف متفاوت است، به‌طوری‌که این جانور در ترکمنی؛ سَقار تُورسَق، در ترکی؛ پورسُوخ،در بلوچی گورکوچ، در کردی؛ بَرخِه کَیفیَلِه، در لری؛ کَجل و در مازندرانی؛ سیاتَشی نام‌گذاری شده‌است.

مشخصات[ویرایش]

جثهٔ این حیوان به اندازه یک سگِ متوسط است، دست و پای آن کوتاه، ناخن‌هایش بسیار بلند، به گونه ای که با پنجه‌ها و آرواره‌های بسیار قدرتمندی دارد که هر دشمن طبیعی را از رویارویی با خود دچار تردید جدی می‌کند، دمی کوتاه و کلفت، رنگ پشت خاکستری و زیر شکم و پاها تیره‌تر است. بر روی سر نوارهای پهن سیاه و سفید دارد. نوار سیاه که از پوزه شروع می‌شود تا گوش‌ها ادامه داشته و چشم‌ها را می‌پوشاند، نوار سفید چسبیده به نوار سیاه است.[۳] در رودک استخوان فک پایین از جمجمه جدا نمی‌شود.

اندازه‌ها: طول سر و تنه ۵۶ تا ۹۰ سانتی‌متر، دم ۱۱ تا ۲۰ سانتی‌متر، ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر، وزن ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم، در فصل پاییز ۳۰ تا ۳۴ کیلوگرم

نحوه زندگی[ویرایش]

گورکن‌ها عموماً حیوانات خجالتی و شبگرد بوده و روز را در لانه‌های زیرزمینی می‌گذرانند و شب‌ها برای شکار و تغذیه بیرون می‌روند. گورکن‌ها هم انفرادی و هم گروهی زندگی می‌کنند. رودک ها مانند سایر انواع گورکن‌ها مهارت زیادی در حفر کردن زمین دارند و با استفاده از چنگال‌های دراز پاهای جلوی خود، زمین را می‌کنند تا غذا به دست آورند یا نقب بزنند. گورکن‌ها بطور کلی موجوداتی بی‌آزارند و با وجود دندان‌های قوی بیشتر از طعمه‌های کوچک و گیاهان تغذیه می‌کنند. بینایی آن‌ها ضعیف است، ولی حس بویایی و شنوایی بسیار بالایی دارند.[۳]

زیستگاه[ویرایش]

زیستگاه این جانور دارای پراکندگی فراوانی است و در سطح جهانی، قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا را دربرمی‌گیرد. مناطق جنگلی و استپی با خاک‌های نرم بهترین محیط برای زندگی رودک است.

محیط زیست این حیوان در ایران از مناطق شمال غربی خراسان تا مازندران، سمنان، تهران، آذربایجان، کردستان، لرستان و فارس پراکنده است. همچنین یکی از حیوانات منطقه محافظت شدهٔ هفتاد قله نیز رودک است.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Kranz, A., Tikhonov, A., Conroy, J., Cavallini, P., Herrero, J., Stubbe, M., Maran, T., Fernades, M., Abramov, A. & Wozencraft, C. (2008). Meles meles. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 21 March 2009 Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern
  2. The European badger was formerly classified as Meles taxus (EB 1911).
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ www.yjc.ir https://www.yjc.ir/fa/news/6636925/نجات-یک-قلاده-رودک-در-آستانه-اشرفیه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۲۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)