رودک (جانور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودک
سن: میانه پلیستوسن–زمان حاضر
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: راسویان
سرده: رودک
گونه: مِلِس
نام علمی
Meles meles
(لینه، 1758)
محدوده پراکندگی

رودک (به انگلیسی: European Badger) نوعی گورکن‌های بومی آسیا و اروپا است. گورکن رودک حیوانی اجتماعی است که از طیف گسترده‌ای از مواد غذایی گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کند.

نام این حیوان در گویش‌های مختلف متفاوت است، به طوری که این جانور در تركمني؛ سَقار تُورسَق، در تركي؛ پورسُوخ، در كردي؛ بَرخِه كَيفيَلِه، در لري؛ كَجل و در مازندراني؛ سياتَشي نام‌گذاری شده است.

مشخصات[ویرایش]

جثه‌ی این حیوان به اندازه يك سگِ متوسط است، دست و پای آن كوتاه، ناخن‌هایش بسيار بلند، دمی كوتاه و كلفت، رنگ پشت خاكستري و زير شكم و پاها تيره‌تر است. بر روي سر نوارهاي پهن سياه و سفيد دارد. نوار سياه كه از پوزه شروع می‌شود تا گوش‌ها ادامه داشته و چشم‌ها را می‌پوشاند، نوار سفيد چسبيده به نوار سياه است. در رودك استخوان فك پايين از جمجمه جدا نمی‌شود.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 56 تا 90 سانتی‌متر، دم 11 تا 20 سانتی‌متر، ارتفاع 30 سانتی‌متر، وزن 10 تا 16 كيلوگرم، در فصل پایيز 30 تا 34 كيلوگرم.

زيستگاه[ویرایش]

زیستگاه این جانور دارای پراکندگی فراوانی است و در سطح جهانی، قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا را دربرمی‌گیرد. مناطق جنگلي و استپي با خاك‌های نرم بهترین محیط برای زندگی رودک است.

محیط زیست این حیوان در ایران از مناطق شمال غربي خراسان تا مازندران، سمنان، تهران، آذربايجان، كردستان، لرستان و فارس پراکنده است. همچنین یکی از حیوانات منطقه محافظت شده‌ی هفتاد قله نیز رودک است.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Kranz, A., Tikhonov, A., Conroy, J., Cavallini, P., Herrero, J., Stubbe, M., Maran, T., Fernades, M., Abramov, A. & Wozencraft, C. (2008). Meles meles. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 21 March 2009 Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern