رودک (جانور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودک
سن: میانه پلیستوسن–زمان حاضر
Badger-badger.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: راسویان
سرده: رودک
گونه: مِلِس
نام علمی
Meles meles
(لینه، 1758)
محدوده پراکندگی

رودک (به انگلیسی: European Badger) نوعی گورکن‌های بومی آسیا و اروپا است. گورکن رودک حیوانی اجتماعی است که از طیف گسترده‌ای از مواد غذایی گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کند.

نام این حیوان در زبان های مختلف متفاوت است، به طوری که این جانور در ترکمنی؛ سَقار تُورسَق، در ترکی؛ پورسُوخ، در کردی؛ بَرخِه کَیفیَلِه، در لری؛ کَجل و در مازندرانی؛ سیاتَشی نام‌گذاری شده است.

مشخصات[ویرایش]

جثه‌ی این حیوان به اندازه یک سگِ متوسط است، دست و پای آن کوتاه، ناخن‌هایش بسیار بلند، دمی کوتاه و کلفت، رنگ پشت خاکستری و زیر شکم و پاها تیره‌تر است. بر روی سر نوارهای پهن سیاه و سفید دارد. نوار سیاه که از پوزه شروع می‌شود تا گوش‌ها ادامه داشته و چشم‌ها را می‌پوشاند، نوار سفید چسبیده به نوار سیاه است. در رودک استخوان فک پایین از جمجمه جدا نمی‌شود.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 56 تا 90 سانتی‌متر، دم 11 تا 20 سانتی‌متر، ارتفاع 30 سانتی‌متر، وزن 10 تا 16 کیلوگرم، در فصل پاییز 30 تا 34 کیلوگرم.

زیستگاه[ویرایش]

زیستگاه این جانور دارای پراکندگی فراوانی است و در سطح جهانی، قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا را دربرمی‌گیرد. مناطق جنگلی و استپی با خاک‌های نرم بهترین محیط برای زندگی رودک است.

محیط زیست این حیوان در ایران از مناطق شمال غربی خراسان تا مازندران، سمنان، تهران، آذربایجان، کردستان، لرستان و فارس پراکنده است. همچنین یکی از حیوانات منطقه محافظت شده‌ی هفتاد قله نیز رودک است.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Kranz, A., Tikhonov, A., Conroy, J., Cavallini, P., Herrero, J., Stubbe, M., Maran, T., Fernades, M., Abramov, A. & Wozencraft, C. (2008). Meles meles. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 21 March 2009 Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern