گاو مشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گاو مشک
Ovibos moschatus qtl3.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سمان
تیره: گاوان
زیرخانواده: بزیان
سرده: مشک‌گاوان[۲]
بلن‌ویل، ۱۸۱۶
Species: O. moschatus
نام علمی
Ovibos moschatus
(زیمرمان، ۱۷۸۰)
Muskox.png
پراکنش: رنگ قرمز نشانگر زیستگاه‌های اصلی گاو مشک است. رنگ آبی مناطقی هستند که این جانور در سده بیستم در آن‌ها سکونت داده شده‌است..

گاو مُشک یکی از قدیمی‌ترین پستانداران با ظاهری شبیه به جانوران بدوی، سری بزرگ و خزی پر پشت و خشن است. این جانور هر چند که شبیه گاو نر است؛ اما احتمالاً با گوسفند و بز نسبت نزدیک تری دارد. گاو مشک معمولاً در گله‌های کوچک در مناطق توندرای قطب شمال زیست می‌کند. این بخش‌ها جزو خشن‌ترین محیط‌های زیستی هستند. اما گاو مشک به خوبی قادر است در آنها زندگی کند. دشمن گاو مشک گرگ قطبی است. گاو مشک‌ها هنگامی که مورد تهدید قرار می‌گیرند به هم پشت می‌کنند و دایره‌ای کاملاً بسته به وجود می‌آورند و برای حفاظت از گوساله‌ها آنها را در میان حلقه خود قرار می‌دهند. تجمع بالغ‌ها و دایره زدنشان در حالی که رو به بیرون دارند به منظور محافظت از گوساله‌ها در برابر بوران و کولاک نیز انجام می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. Gunn, A. & Forchhammer, M. (۲۰۰۸). Ovibos moschatus. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 31 March 2009 Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.
  2. Ovibos
  • تد اندروز. تاثیر حیوانات بر سرنوشت ها. شابک ۹۶۴-۸۴۸۶-۰۸-۵.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Muskox». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ اوت ۲۰۱۲.