پرش به محتوا

اوراسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اورآسیا)
اوراسیا
Globe centered on Asia, with Asia highlighted. The continent is shaped like a right-angle triangle, with Europe to the west, oceans to the south and east, and Australia visible to the south-east.
مساحت۵۴٬۷۵۹٬۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت۴٬۶۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰ (۲۰۱۰) نفر
کشورها۹۳ کشور
متعلقات۹
دولت‌های به‌رسمیت ناشناخته۸
منطقه‌های زمانیگرینویچ تا گرینویچ+۱۲

در علم جغرافیا و علوم سیاسی، به سرزمین ادامه‌داری که دو قاره اروپا و آسیا را دربر می‌گیرد، به اصطلاح اوراسیا گفته می‌شود.[۱][۲][۳] از آنجا که دو قاره آسیا و اروپا مرز طبیعی ویژه‌ای ندارند و مرزبندی کنونی میان این دو قاره بیشتر تاریخی و فرهنگی است این اصطلاح نیز به‌کار رفته‌است. در دروس برخی کشورها، اوراسیا به عنوان بزرگترین قاره در بین ۵ یا ۶ قاره جهان شناخته می‌شود.[۳] بخش اعظم اوراسیا در نیم‌کره‌های شمالی و شرقی قرار دارد.

مرزهای اوراسیا عبارتند از: اقیانوس آرام در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا، مدیترانه و اقیانوس هند در جنوب.[۴]

مساحت اوراسیا نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومتر مربع است که ۳۶٫۲ درصد از خشکی‌های کرهٔ زمین را شامل می‌شود. نزدیک به ۵ میلیارد تن در این قاره زندگی می‌کند که برابر با ۷۰ درصد از جمعیت جهان است. انسان‌ها نخستین بار میان ۶۰ هزار تا ۱۲۵ هزار سال پیش بر این منطقه پا نهادند. جزایر بزرگی همچون اندونزی، ژاپن، جزیره بریتانیا، ایسلند، جزیره ایرلند و فیلیپین با اینکه جدا از قاره قرار دارند اما معمولاً در مجموعهٔ اوراسیا قرار می‌گیرند.

جغرافیای طبیعی اوراسیا به شکل یک قاره است[۳] مفهوم اروپا و آسیا به عنوان قاره‌های جدا از هم به اروپای دوران قدیم بازمی‌گردد. در دوران قدیم دریای سیاه و دریای مرمره به همراه تنگه‌هایشان به عنوان یک جدا کنندهٔ قاره در نظر گرفته می‌شد اما امروزه رشته‌کوه اورال و رشته‌کوه قفقاز بیشتر به عنوان جداکننده‌های اصلی دو قاره در نظر گرفته می‌شوند. اوراسیا در کانال سوئز به آفریقا وصل می‌شود. گاهی هم آفریقا را به اوراسیا متصل می‌کنند و آن را آفرو–اوراسیا می‌نامند.[۵] به دلیل گسترهٔ پهناور این قاره، در سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن اوراسیا اقلیم‌های گوناگونی دارد و از گرمترین تا سردترین را در خود جای داده‌است.اوراسیا از قاره های اروپا و آسیا تشکیل شده است.برای مثال از کشور های که در اوراسیا، در قاره آسیا قراردارند می توان ایران، پاکستان، عربستان سعودی، چین، اندونزی، میانمار و... ؛ و آنهایی که در قاره اروپا هستند انگلستان، اسپانیا، بوسنی و هرزگوین و ... را نام برد.

گروه دیگر، کشورهایی هستند که بخشی از آنها در آسیا و بخش دیگر در اروپا واقع شده است؛ مانند ترکیه و روسیه.


پیشینه[ویرایش]

اوراسیا در ۳۷۵ تا ۳۲۵ میلیون سال پیش تشکیل شده‌است و از یکی شدن سیبری با بلوک قزاقستان و بالتیکا که قبلاً به لورنتیا متصل بود و حالا به آمریکای شمالی وصل است، به‌دست آمده‌است.

از جمله تمدن‌های اوراسیا می‌توان به تمدن‌های تشکیل شده در بین‌النهرین، درهٔ رود سند و جمهوری خلق چین اشاره کرد. در هزاره اول (پیش از میلاد) یک کمربند پیوسته از تمدن در اوراسیا قرار داشت که از اقیانوس آرام تا اطلس کشیده می‌شد این کمربند تمدن برای دو هزاره بخش تاریخ ساز بشریت بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Lewis, Martin W.; Wigen, Kären (1997), The myth of continents: a critique of metageography, University of California Press, pp. 31–32, ISBN 0-520-20743-2 "While a few professionals may regard Europe as a mere peninsula of Asia (or Eurasia), most geographers—and almost all nongeographers—continue to treat it not only as a full-fledged continent, but as the archetypal continent."
  2. Nield, Ted. "Continental Divide". Geological Society. Retrieved 2012-08-08.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ "How many continents are there?". National Geographic Society. Retrieved 2010-09-26. By convention there are seven continents: Asia, Africa, North America, South America, Europe, Australia, and Antarctica. Some geographers list only six continents, combining Europe and Asia into Eurasia. In parts of the world, students learn that there are just five continents: Eurasia, Australia, Africa, Antarctica, and the Americas.
  4. "What is Eurasia?". geography.about.com. Archived from the original on 18 November 2012. Retrieved 17 December 2012.
  5. R. W. McColl, ed. (2005). 'continents' - Encyclopedia of World Geography, Volume 1. Golson Books Ltd. p. 215. ISBN 978-0-8160-7229-3. Retrieved 26 June 2012. And since Africa and Asia are connected at the Suez Peninsula, Europe, Africa, and Asia are sometimes combined as Afro-Eurasia or Eurafrasia.