شیرماهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Aoi shouta

ماهی شیر
Sccom u0.gif
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: مازه‌داران
رده: پرتوبالگان
راسته: سوف‌ماهی‌سانان
تیره: تون‌ماهیان
سرده: Scomberomorus
گونه: S. commerson
نام علمی
Scomberomorus commerson
(Lacépède, 1800)

شیر ماهی یا ماهی شیر نام نوعی ماهی آب شور که دارای اسکلت استخوانی است.این ماهی از خانوادهٔ تون‌ماهیان و لذیذترین و مرغوب‌ترین آن‌ها می‌باشد.

این ماهی همچنین در خلیج فارس زیست و صید می‌شود. نوعی از ماهی فلس‌دار که گوشت بسیار لذیذی دارد. (از برهان)، (ناظم الاطباء)، (از انجمن آرا).

این ماهی در منطقهٔ وسیعی در جنوب‌شرقی آسیا و خاورمیانه، چین، ژاپن، استرالیا و سواحل شرقی آفریقا یافت می‌شود. این ماهی از ماهی قباد بزرگ‌تر می‌باشد ولی شکل آن به ماهی قباد شبیه است. ماهی شیر از ردهٔ تن‌ماهیان می‌باشد. دریازی می‌باشد و بالهٔ دمی دو شاخه از ویژگی‌های مهم این ماهی است. از نظر ظاهری بدن این ماهی دوکی شکل است و مقطع عرضی آن بیضی است. طول این ماهی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر می‌باشد. خوراک این ماهی از ماهی‌های کوچک‌تر و آبزیان پلانگتونی تشکیل می‌شود. ماهی شیر در آب‌های خلیج فارس نیز وجود دارد. این ماهی را می‌توان اغلب در آب‌های کم عمق و در طول شیب‌های ساحلی یافت.

این ماهی دارای استخوان‌های بلند سمی است که در صورت تماس با بسیاری از موجودات دریایی می‌تواند کشنده باشد. هر چند تاکنون گزارش‌هایی از مرگبار بودن آن برای انسان بدست نرسیده ولی ایجاد درد، سردرد و تهوع می‌کند. آن‌ها معمولاً به انسان حمله نمی‌کنند مگر آنکه تحریک شوند. در صورت گزیده‌شدن توسط یکی از این ماهی‌ها باید به‌سرعت عضو گزیده شده را در معرض آب گرم قرار داد و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

منابع[ویرایش]

  • لغتنامه دهخدا