سفره‌ماهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سفره ماهی
محدودهٔ زمانی: کرتاسه پیشین - امروزه
Spotted eagle ray.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: ماهیان غضروفی
زیررده: ماهیان پره‌غضروفی
بالاراسته: غضروفی‌شکلان
تیره: رامک‌ماهیان

سفره‌ماهی (به انگلیسی: Eagle ray) نوعی ماهی تخت از خانواده رامَک‌ماهیان (Myliobatidae) و وابسته به کوسه‌ها است. سفره‌ماهیان نتیجهٔ چرخه تکاملی کوسه‌ها هستند.

سفره ماهی‌ها معمولاً در گروه‌های بزرگ و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند.

استخوان بندی سفره ماهی‌ها از غضروف که ماده‌ای سخت ولی نرم‌تر از استخوان است تشکیل شده‌است. زمانی که یک سفره ماهی به یک سکونت گاه جدید می‌رسد، بدن آن نوری را که از طریق شبکیه چشم دریافت می‌شود را برای ایجاد رنگ مورد نظر در سطح خود بکار می‌برد . سپس بدن رنگدانه‌های مختلفی را به سلول‌های هدف ارسال می‌کند تا به رنگ سکونت گاه جدید در آید. سفره ماهی‌ها در عرض ۵ تا ۸ ثانیه با محیط خود همرنگ می‌شوند. سفره ماهی‌ها برای دفاع از خود از دمشان استفاده می‌کنند به این صورت که نیش نیزه مانندی در دمهایشان وجود دارد، این نیش‌ها زهری بوده و اگر اقدامات پزشکی صورت نگیرد ممکن است زخم ناشی از نیش سفره ماهی عفونت کرده و منجر به مرگ فرد شود.

انواع سفره ماهی[ویرایش]

Raja erinacea[ویرایش]

مشهورترین و پرجمعیت‌ترین سفره ماهی دریای عمان است و دارای ظاهری کایت مانند و دمی طویل است.

به علت اینکه ظاهری مثلث مانند دارد به این اسم مشهور شده‌است.

Myliobatis[ویرایش]

نوعی سفره ماهی عظیم با باله‌های سینه‌ای بسیار قوی که دارای برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌های متعددی است. ضرباتی که توسط باله‌های این ماهی به سایر ماهی‌ها وارد می‌شود باعث زخمی شدن شدید طعمه شده و شکار آن‌ها را راحت می‌کند. این نمونه به خون‌آشام دریا مشهور است.

Manta[ویرایش]

این ماهی که به خاطر شاخکهایش چرتنه هم خوانده می‌شود بزرگترین نوع سفره ماهی‌ها می‌باشد این گروه از ماهیها از گروه‌های خیلی نزدیک به کوسه‌ها می‌باشند علی‌رغم اندازه آن این ماهی یک شکارچی خطرناک نیست او به آرامی در مسیر دریای باز شنا می‌کند و باله‌های بزرگ خود را به آرامی به یکدیگر می‌زند و با استفاده از شاخک‌های جلویی خود پلانگتونها و موجودات ریز دریایی را به درون دهان بزرگ خود هدایت می‌کند.

Rhinobatos[ویرایش]

پوزهٔ جانور طویل و عضوی منقار مانند را به وجود آورده و بالهٔ پشتی به چندین قسمت تقسیم و هر قسمت به یک خار مبدل شده‌است. با توجه به شکل ظاهری به گیتار ماهی هم مشهور است.

Torpedo[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • دانشنامه رشد

پیوند به بیرون[ویرایش]