سفره‌ماهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفره ماهی
Temporal range: کرتاسه پیشین - امروزه
Spotted eagle ray.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: ماهیان غضروفی
زیررده: ماهیان پره‌غضروفی
بالاراسته: غضروفی‌شکلان
تیره: رامک‌ماهیان

سفره‌ماهی نوعی ماهی تخت از خانواده رامَک‌ماهیان (Myliobatidae) و وابسته به کوسه‌ها است. به سفره‌ماهی، دال‌ماهی هم گفته شده‌است. سفره‌ماهیان نتیجهٔ چرخه تکاملی کوسه‌ها هستند.

سفره ماهی‌ها معمولاً در گروه‌های بزرگ و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند.

استخوان بندی سفره ماهی‌ها از غضروف که ماده‌ای سخت ولی نرم‌تر از استخوان است تشکیل شده‌است. زمانی كه يک سفره ماهی به يك سكونت گاه جديد می‌رسد، بدن آن نوری را كه از طريق شبكيه چشم دريافت می‌شود را برای ايجاد رنگ مورد نظر در سطح خود بكار می‌برد. سپس بدن رنگدانه‌های مختلفی را به سلول‌های هدف ارسال می‌كند تا به رنگ سكونت گاه جديد در آيد. سفره ماهی‌ها در عرض ۵ تا ۸ ثانيه با محيط خود همرنگ می‌شوند. سفره ماهی‌ها برای دفاع از خود از دمشان استفاده میکنند به این صورت که نیش نیزه مانندی در دمهایشان وجود دارد این نیش‌ها زهری بوده واکنش اگر اقدامات پزشکی صورت نگیرد ممکن است زخم ناشی از نیش سفره ماهی عفونت کرده و منجر به مرگ فرد شود. اگر سفره ماهی شما را نیش زد فورا کمی عقب تر از محل زخم را محکم ببندید سپس با فشار دادن اطراف محل نیش خون‌های سمی را خارج کنید و محل نیش را با مواد بی حس‌کننده مانند بی حس‌کننده دندان مرطوب نگهدارید اینها اقدامات اولیه بعد از نیش سفره ماهی هستند برای جلوگیری از اینکه شما سرگیجه و احساس ضعف نداشته باشید... نکته:حتما به دکتر مراجعه کنید

انواع سفره ماهی[ویرایش]

Raja erinacea[ویرایش]

مشهورترین و پرجمعیت‌ترین سفره ماهی دریای عمان است و دارای ظاهری کایت مانند و دمی طویل است.

به علت اینکه ظاهری مثلث مانند دارد به این اسم مشهور شده‌است.

Myliobatis[ویرایش]

نوعی سفره ماهی عظیم با باله‌های سینه‌ای بسیار قوی که دارای برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌های متعددی است. ضرباتی که توسط باله‌های این ماهی به سایر ماهی‌ها وارد می‌شود باعث زخمی شدن شدید طعمه شده و شکار آن‌ها را راحت می‌کند. این نمونه به خون‌آشام دریا مشهور است.

Manta[ویرایش]

این ماهی که به خاطر شاخکهایش چرتنه هم خوانده می‌شود بزرگترین نوع سفره ماهی‌ها می‌باشد این گروه از ماهیها از گروه‌های خیلی نزدیک به کوسه‌ها می‌باشند علیرغم اندازه آن این ماهی یک شکارچی خطرناک نیست او به آرامی در مسیر دریای باز شنا می‌کند و باله‌های بزرگ خود را به آرامی به یگدیکر می‌زند و با استفاده از شاخکهای جلویی خود پلانگتونها و موجودات ریز دریایی را به درون دهان بزرگ خود هدایت می‌کند.

Rhinobatus[ویرایش]

پوزهٔ جانور طویل و عضوی منقار مانند را بوجود آورده و بالهٔ پشتی به چندین قسمت تقسیم و هر قسمت به یک خار مبدل شده‌است. با توجه به شکل ظاهری به گیتار ماهی هم مشهور است.

Torpedo[ویرایش]

این ماهی قادر است برق قوی تولید کند و توسط آن طعمه‌هایش را فلج می‌کند.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • دانشنامه رشد

پیوند به بیرون[ویرایش]