سفره‌ماهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سفره ماهی
سن: کرتاسه پیشین - امروزه
Spotted eagle ray.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: ماهیان غضروفی
زیررده: ماهیان پره‌غضروفی
Superorder: غضروفی‌شکلان
تیره: رامک‌ماهیان

سفره‌ماهی نوعی ماهی تخت از خانواده رامَک‌ماهیان (Myliobatidae) و وابسته به کوسه‌ها است. به سفره‌ماهی، دال‌ماهی هم گفته شده‌است. سفره‌ماهیان نتیجهٔ چرخه تکاملی کوسه‌ها هستند.

سفره ماهی‌ها معمولاً در گروه‌های بزرگ و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند.

استخوان بندی سفره ماهی‌ها از غضروف که ماده‌ای سخت ولی نرم‌تر از استخوان است تشکیل شده‌است. زمانی كه يک سفره ماهی به يك سكونت گاه جديد می رسد، بدن آن نوری را كه از طريق شبكيه چشم دريافت می‌شود را برای ايجاد رنگ مورد نظر در سطح خود بكار می برد. سپس بدن رنگدانه های مختلفی را به سلول های هدف ارسال می كند تا به رنگ سكونت گاه جديد در آيد. سفره ماهی ها در عرض ۵ تا ۸ ثانيه با محيط خود همرنگ می شوند.

انواع سفره ماهی[ویرایش]

Raja erinacea[ویرایش]

مشهورترین و پر جمعیت‌ترین سفره ماهی دریای عمان است و دارای ظاهری کایت مانند و دمی طویل است.

به علت اینکه ظاهری مثلث مانند دارد به این اسم مشهور شده‌است.

Myliobatis[ویرایش]

نوعی سفره ماهی عظیم با باله‌های سینه‌ای بسیار قوی که دارای برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌های متعددی است. ضرباتی که توسط باله‌های این ماهی به سایر ماهی‌ها وارد می‌شود باعث زخمی شدن شدید طعمه شده و شکار آنها را راحت می‌کند. این نمونه به خون‌آشام دریا مشهور است.

Manta[ویرایش]

این ماهی که به خاطر شاخکهایش چرتنه هم خوانده می‌شود بزرگترین نوع سفره ماهی‌ها می‌باشد این گروه از ماهیها از گروه‌های خیلی نزدیک به کوسه‌ها می‌باشند علیرغم اندازه آن این ماهی یک شکارچی خطرناک نیست او به آرامی در مسیر دریای باز شنا می‌کند و باله‌های بزرگ خود را به آرامی به یگدیکر می‌زند و با استفاده از شاخکهای جلویی خود پلانگتونها و موجودات ریز دریایی را به درون دهان بزرگ خود هدایت می‌کند.

Rhinobatus[ویرایش]

پوزهٔ جانور طویل و عضوی منقار مانند را بوجود آورده و بالهٔ پشتی به چندین قسمت تقسیم و هر قسمت به یک خار مبدل شده‌است. با توجه به شکل ظاهری به گیتار ماهی هم مشهور است.

Torpedo[ویرایش]

این ماهی قادر است برق قوی تولید کند و توسط آن طعمه‌هایش را فلج می‌کند.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • دانشنامه رشد

پیوند به بیرون[ویرایش]