لاچین (پرنده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لاچین
Lanner Falcon 800.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: شاهین‌سانان
تیره: شاهین‌سانان
سرده: شاهین
گونه: F. biarmicus
نام علمی
Falco biarmicus
تمینک، ۱۸۲۵
مترادف

Falco feldeggii (شلگل، ۱۸۴۳)
Falco feldeggi استریکلند، ۱۸۵۵

لاچین یا چرغ، پرنده‌ای شکاری از سردهٔ شاهین در گروه سیاه‌چشمان است که در آفریقا، غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا زندگی می‌کند.

لاچین همانند بحری و کمی کوچکتر از آن که از تارک نخودی رنگ و نوار شاربی باریک و کشیده که از سطح پشتی کم‌رنگتر از بحری و سطح شکمی سفید کم‌لکه و نه مانند بحری دارای خطوط عرضی، برخوردار است. لاچین نابالغ در سطح پشتی پررنگ‌تر از پرنده بالغ و در سطح شکمی پرلکه‌تر از آن است.

این پرنده زمستان‌ها در ایران نیز در مناطقی که بحریها گذران می‌کنند یافت می‌شود و نیز در برخی از مناطق ایران گویا بومی است. لاچین به تعداد کم در جزایر کوچک سنگی دریاچه ارومیه زاد ولد می‌نماید و ظاهرآ بومی این ناحیه است. هم‌اکنون این پرنده به تعداد خیلی کم شاید کمتر از ده بهله در ایران یافت می‌شود البته دفتر آسیایی IUCN این پرنده را از لیست پرنده‌های ایران حذف کرده و آن را منقرض شده اعلام کرده‌است.

این پرنده بیشتر از پرندگان دریایی کوچک در جنوب ایران، از تیهوها، کبوترها و برخی از جوندگان و خزندگان نیز تغذیه می‌کند.

لاچین از سرعت کمتری نسبت به بحری و شاهین بهره‌مند است و نیز در یادگیری کندتر و ترسوتر از آن‌ها می‌باشد ولی رفتاری شبیه به حد فاصل شاهین و بحری از خود نشان می‌دهد.

پانویس

نگارخانه

منابع

  • <BirdLife International 2009. Falco biarmicus. In: IUCN 2010. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.2. Downloaded on 19 August 2010.
  • Wikipedia contributors، «Lanner Falcon،» Wikipedia, The Free Encyclopedia،
  • منصوری، جمشید، کتاب پرندگان ایران، تهران: ۱۳۷۹.

دیده بان محیط زیست ایران iew.ir