سوسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوسری
محدوده زمانی: کربونیفر[۱] - امروزه
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان[۲]
رده: حشرات[۳]
زیررده: بالداران[۴]
فرورده: نوبالان[۵]
Superorder: تورینه‌بالان[۶]
راسته: سوسریان
Families

سوسک‌های بزرگ
Blattellidae
سوسک‌های بلاتیدائه
سوسک‌های قهوه‌ای‌پوش
سوسک‌های شنی
Nocticolidae

سوسک حمام یا سوسری جانداری است بندپا از ردهٔ حشرات، زیرردهٔ بالداران (Pterygota) فرو-ردهٔ نوبالان (Neoptera)، راستهٔ سوسریان (Blattodea). سوسک نامی کلّی است برای خانوادهٔ سوسری‌ها.بسیاری از مردم به اشتباه سوسری ها (سوسک حمام یا cockroachs) را با سوسک ها(Beetles) اشتباه می گیرند. سوسک دارای یک لایه یا قاب محکم و محافظ روی بالاهای خود هستند و قبل از پرواز باید ابتدا آن را کنار بزنند ولی سوسری ها روی بالشان قاب ندارند.

شاخ‌گوزنی لوکانوس کروس
در تصویر سوسک سمت راست ماده و سوسک سمت چپ نر است.

سوسک‌ها بزرگ‌ترین گروه حشره‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و در محیط زیست‌های مختلفی دیده می‌شوند. از زمین‌های سنگلاخی تا جنگل‌های استوایی تحت قلمرو خیاطی‌ها به حساب می‌آید. بیشتر سوسک‌ها قدرت پرواز دارند. آنها دارای بال‌هایی هستند که وقتی در حال پرواز نیستند آنهارا در محفظه محکمی روی پشت خود جمع می‌کنند و در زیر این محفظه نگهداری می‌کنند. سوسکها از انواع مختلف گیاهان، گونه‌های حیوانات و لاشه‌های مرده آنها تغذیه می‌کنند.

تمام سوسک‌ها دارای بخش‌هایی برای نیش زدن و جویدن در ناحیهٔ دهان خود هستند. بعضی از سوسک‌ها دارای آرواره‌های بزرگی هستندکه آنها را قادر می‌سازد که به طعمه خود حمله کرده و او را قطعه قطعه کنند. سوسک‌های دیگر مثل شپشه گندم دارای آرواره‌های کوچکی در انتهای پوزه درازشان می‌باشند. شپشه گندم پوزه بلند خود را برای سوراخ کردن اجسام سخت و رسیدن به غذا، به کار می‌برد.او دارای شاخک‌های زانویی بوده که می‌تواند آنها را خم کرده و در شیار پوزه اش پنهان کند. کوچک‌ترین حشره‌های جهان سوسک‌های دارای بال‌های پردار می‌باشند. بدن بعضی از آنها دارای طول کمتر از ۵ میلیمتر می‌باشد. نوع نر خیاطی گرد آمریکایی جنوبی درازترین سوسک در جهان است. این سوسک دارای دو شاخ بزرگ است و می‌تواند تا ۱۵ سانتیمتر (۶ اینچ) رشد کند و قد بکشد. بیشتر سوسک‌ها هرگز آب نمی‌نوشند. بچه برخی از سوسک‌ها می‌توانند بدون غذا تا ۵ سال زنده بمانند.

در حدود ۳۷۰٫۰۰۰ گونه مختلف سوسک شناخته شده‌است. آنها در تمام نقاط جهان، روی زمین، رودخانه‌های آب شیرین و دریاچه‌ها پراکنده هستند.

طبق شواهد بسیار سوسری ها از موریانه‌ها تکامل یافته اند، اما آنها را جزو گروه موریانه‌ها دسته بندی نمی‌کنند.

چند نمونه[ویرایش]


سوسک هیسینگ ماداگاسکار (Gromphadorhina portentosa)، این حشره هشت سانتیمتر طول دارد

بعضی گونه‌های حیاطی:

پانویس[ویرایش]

  1. Carboniferous
  2. Arthropoda
  3. Insecta
  4. Pterygota
  5. Neoptera
  6. Dictyoptera

منابع[ویرایش]