فاخته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاخته
Cuculus canorus vogelartinfo chris romeiks CHR0791 cropped.jpg
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: کوکوسانان
تیره: کوکویان
سرده: کوکوها
گونه: C. canorus
نام علمی
Cuculus canorus
لینه، ۱۷۵۸
در آشیانهٔ یک سسک نیزار
در حال پرواز
Cuculus canorus canorus + Acrocephalus arundinaceus
Cuculus canorus bangsi + Phoenicurus moussieri

فاخته (نام علمی: Cuculus canorus[نیازمند منبع] که کوکوی معمولی یا کوکوی اروپایی نیز نامیده می‌شود[نیازمند منبع]، پرنده‌ای از خانوادۀ کوکویان و راستۀ کوکوسانان است که در اروپا، آسیا، و آفریقا زندگی و مهاجرت می‌کند.[۲] کوکوی معمولی رنگ شبیه کبوتر و کمی کوچک‌تر از آن که دور گردنش طوقی سیاه دارد.[۳]

آوای کوکوی معمولی نرم و حزن‌انگیز و شبیه کلمه «کو کو» است. این آوا اغلب در آغاز فصل بهار شنیده می‌شود. بیشتر مردم تصور می‌کنند که پرندهٔ ماده آواز می‌خواند ولی اینطور نیست، زیرا برعکس، کوکوی معمولی ماده نمی‌تواند آواز بخواند و پرندهٔ نر آواز می‌خواند. کوکوی معمولی نر و ماده شبیه هم نیستند. رنگ کوکوی معمولی نر مایل به خاکستری سیاه است، درحالی که پرندهٔ ماده پرهای خاکستری فاتح رنگ با لکه‌های سفید دارد. کوکوی معمولی از نظر اندازه جزو پرندگان متوسط و جزو حیوانات کوچک طبقه‌بندی می‌شوند.

کوکوی معمولی تخم خود را در آشیانهٔ پرندگان دیگر می‌گذارد تا پرندهٔ صاحب لانه، جوجه را بزرگ کند. کاری که جوجه‌گذاری انگلی نامیده می‌شود. غذای این پرنده را حشرات و از جمله کرم ابریشم پشمالو، که برای پرندگان دیگر طعمه دل‌انگیزی نیست، تشکیل می‌دهد. او همچنین گاه اقدام به خوردن تخم پرندگان و جوجه‌هایشان می‌کند.

فاخته و فرهنگ عامه

برخی کبوتران مانند کبوتر جنگلی و کبوتر کوهپایه نیز در برخی منابع فاخته نامیده شده‌اند.

ادبیات فارسی

آن قصر که بر چرخ همی زد پهلو| بر درگه آن شهان نهادندی رو دیدیم که بر کُنگُره اش فاخته‌ای| بنشسته همی گفت که کوکو کوکو؟ رباعی فوق از خیام می باشد.

در تاریخ پیش از ورود آریاییها در دوره تمدن هلتمتی (اییلامیان) در خوزستان، فاخته در میان این تمدن ارزش بالایی داشته و می‌توان در تصاویر مربوط به آن دوره سازه‌های دست‌ساز را دید.

منابع

  1. "Cuculus canorus", BirdLife International 2012, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1, 2012, retrieved 16 February 2013
  2. Cuckoo Cuculus canorus, BTO BirdFacts, retrieved 16 February 2013
  3. لغت‌نامه دهخدا

پیوند به بیرون