زاغی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زاغی‌ها پرندگانی از خانواده کلاغان هستند که یکی از باهوش‌ترین جانوران به حساب می‌آیند. از جمله زاغی اوراسیایی که نه فقط تنها پرنده، بلکه یکی از چند جانور غیر پستانداری است که می‌تواند تصویر خود را در آینه تشخیص دهد.[۱] اعضایی از تیره کلاغان که زاغی شناخته می‌شوند، گونه‌های سرده‌های کشکرک، زاغی‌های روشن، زاغی‌های دم‌کوتاه و کبودکشکرک می باشد. هرچند گه‌گاه برخی پرنده‌های دیگر از تیره‌های دیگر با نام زاغی شناخته می شوند.(مانند زاغی استرالیایی)

سیستماتیک و گونه

این گروه، با اینکه در گذشته تک‌تباری شناخته می‌شد، یک گروه تک‌تبار نمی‌باشد.

زاغی‌های هام‌شمالگانی (سیاه و سفید)

زاغی‌های خاوری (آبی/سبز)

زاغی‌های بال‌لاجوردی

زاغی‌های دیگر

  • زاغی سیاه، Platysmurus leucopterus، نه کشکرک است نه آنطور که مدتی طولانی باور شده بود، جیجاق است؛ بلکه نوعی زاغی درختی(Treepie) است. زاغی های درختی گروهی از تیره کلاغان هستند که شباهت بسیاری با زاغی‌ها دارند.
  • زاغی استرالیایی، Cracticus tibicen
  • سینه سرخ پیسه، Copysychus، اعضای این سرده نیز، ظاهری شبیه زاغی دارند، ولی آنها به خانواده مگس‌گیران تعلق دارند و ربطی به کلاغ‌ها ندارند.

زاغی در ایران

زاغی اوراسیایی بومی ایران نیست و از سرزمین‌های شمالی به ایران کوچ کرده. چند سالی است که به خاطر گستردگی رژیم خوراکی خود ( غلات، دانه ها، میوه ها، سبزی و صیفی و گوشت پرندگان و جانوران دیگر ) و نداشتن شکارچی در طبیعت ایران، شمارشان هر روز بیشتر می‌شود.

این پرنده به خاطر خوردن جوجه پرندگان دیگر از جمله مرغ‌های خانگی، آسیب زدن به فرآورده های باغی و دسترنج کشاورزان و خرابکاری های ریز و درشت مشکلات بسیاری در ایران پدید آورده اند.

از سوی دیگر خوردن تخم و جوجه پرندگان بومی ایران مانند کبک و تیهو، این پرنده را در کنار شکارچیان دیگر به دشمنی برای جمعیت این پرندگان تبدیل کرده است.

منابع

  1. Prior H.; et al. (2008). De Waal, Frans, ed. "Mirror-Induced Behavior in the Magpie (Pica pica): Evidence of Self-Recognition" (PDF). PLoS Biology. Public Library of Science. 6 (8): e202. doi:10.1371/journal.pbio.0060202. PMC 2517622. PMID 18715117. Archived from the original (PDF) on 19 November 2008. Retrieved 2008-08-21.

2.مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Magpie». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۱. 3.https://birdlife.org.au/bird-profile/australian-magpie(به نام تیره Artamidae توجه کنید)