آسکاریس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آسکاریس
Ascaris lumbricoides.jpeg
یک کرم ماده بالغ آسکاریس لومبرکوئیدس
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: کرم‌های لوله‌ای
رده: سسرننتیا
راسته: آسکاریدیدا
تیره: آسکاریدیده
سرده: آسکاریس
Linnaeus, 1758
گونه‌ها

آسکاریس لومبریکوئیدس
آسکاریس سووم

آسکاریس نام یک سردهٔ انگلی از کرم‌های لوله‌ای (کرم‌های گرد یا نخ‌سانان) است که گاهی با نام «کرم گرد غول‌پیکر روده» شناخته می‌شود. آسکاریس لومبرکوئیدس، بزرگترین کرم لوله‌ای (کرم گرد) در انسان است. آسکاریس سووم (به لاتین: Ascaris suum) در خوک بیماریزا است.

آسکاریس لومبرکوئیدس موجب بیماری آسکاریازیس (به انگلیسی: ascariasis) در انسان می‌شود. آسکاریس، یکی از مهمترین کرم‌های انگلی روده‌ای است. از مهمترین عوارض ابتلا به آسکاریازیس می‌توان به سوء تغذیه مزمن اشاره کرد. زیرا این کرم به تغذیه از مواد غذایی موجود در روده می‌پردازد.[۱] در واکنش به کرم، ممکن است گرانولوما در روده تشکیل شود که آن نیز در نتیجه می‌تواند منجر به انسداد روده شود.

طول آسکاریس ماده ممکن است به ۳۰ سانتیمتر برسد. آسکاریس نر کوتاه تر و نازک تر از کرم ماده است.[۲]

چرخه زندگی[ویرایش]

میزبان واسط و همچنین نهایی کرم، انسان است. تخم کرم پس از خورده شدن توسط انسان در روده باریک باز می‌شود. لاروهای رابدیتی فرم پس از بیرون آمدن از تخم با عبور از دیواره روده، وارد جریان خون شده و بالاخره خود را به ریه می‌رسانند (مرحله ریوی). در ریه موجب خون‌ریزی و التهاب می‌شوند. آن‌ها در ریه، پوست اندازی کرده و تکامل می‌یابند. پس از خارج شدن از ریه، وارد حلق شده و با عبور از مری دوباره وارد روده باریک می‌شوند (فاز روده‌ای). آن‌ها باردیگر در این مرحله، پوست اندازی می‌کنند. در این فاز موجب سوء تغذیه و انسداد روده‌ای می‌شوند.این کرم ممکن است در پاسخ به درمان یا تب، وارد مناطق دیگری از بدن شود. تخم‌های کرم آسکاریس به مواد ضد عفونی‌کننده مقاوم هستند و در کود یا فاضلاب برای ماه‌ها زنده باقی خواهند ماند.

منابع[ویرایش]

  1. Hall, A., G. Hewitt, V. Tuffrey and N. de Silva (2008). A review and meta-analysis of the impact of intestinal worms on child growth and nutrition. Maternal and Child Nutrition, 4 (Suppl 1): 118-236
  2. «آسکاریس چیست؟ | You Can»(fa-IR)‎. به کوشش You Can. 2018-05-01. بازبینی‌شده در 2018-04-30.