تنجه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تنجه
Common Shelduck (Tadorna tadorna) at Sylvan Heights.jpg
نژاد نر
Tadorna tadorna (aka).jpg
ماده بالغ
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: غازسانان
تیره: اردکیان
زیرخانواده: تنجه‌ایان
سرده: اردک‌های پیسه
گونه: T. tadorna
نام علمی
Tadorna tadorna
(کارل لینه، ۱۷۵۸)
Tadorna tadorna distribution.png
پراکندگی بومی
(زرد: تابستان، آبی: زمستان، سبز: تمام سال)
مترادف

See text

تنجه یا عروس‌مرغابی (نام علمی: Tadorna tadorna) (در کتاب تالاب‌ها و پرندگان مهاجر ایران تالیف اسکندر فیروز سال 1347 این پرنده با نام بادکوبه ای معرفی شده‌است )

پرنده‌ای است از خانواده اردکیان، سرده اردک‌های پیسه. اردکی با جثه بزرگ و غاز مانند که از دور سیاه و سفید بنظر می‌آید. به وسیله سر و گردن سیاه مایل به سبز، بدن سفید، نوار سینه‌ای پهن بلوطی رنگ، و یک نوار طولی تیره در وسط سطح شکمی تشخیص داده می‌شود.

در فصل بهار که هنگام جفت‌گیری اردک هاست، اردک نر بسیار زیبا می‌گردد. یک نوار قهوه‌ای خوش رنگ از ناحیه پشت سر تا دم ادامه دارد. سر آن‌ها سیاه و دارای جلای سبز رنگ است. یک نوار قهوه‌ای رنگ دیگر دور سینه حلقه زده و بقیه بدن سفید رنگ است. نوک دارای یک برجستگی انتهایی بوده و رنگ آن سرخ پر رنگ می‌باشد.

قسمت جلوی نوک برجسته و به سوی بالا برگشته است. البته پس از آمیزش و جفت‌گیری یعنی اوایل تابستان جلای رنگ بدن اردک نر از بین رفته و کدر می‌شود طوری‌که سر به رنگ خاکستری درآمده و اردک‌های نر و ماده تقریباً شبیه به هم می‌گردند. گردن تنجه بلند و باریک است. این نژاد در نواحی مختلف، در سواحل شنی آب‌های شور، مرداب‌ها و در سواحل رودخانه‌ها زندگی می‌نماید. در هر بار تخم‌گذاری تنجه حداکثر ۱۶ تخم می‌گذارد که رنگ آن‌ها سفید متمایل به نخودی است. این اردک خوب راه می‌رود و به راحتی شنا می‌نماید و از گیاهان آبزی، کرم‌ها و نرم‌تنان تغذیه می‌کند. عروس مرغابی را در زمستان‌ها می‌توان در مرداب انزلی و سواحل دریاچه ارومیه دید. خاستگاه اصلی آن‌ها اروپای غربی است، ولی در شمال غربی چین و تبت نیز در حال حاضر، زندگی می‌نمایند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پرندگان ایران

پانویس[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012). "Tadorna tadorna". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012.