گوسفند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوسفند
Flock of sheep.jpg
یک گله پژوهشی گوسفندان در پایگاه آزمایش گوسفندان، در نزدیکی ایالت آیداهو
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوسانان
زیرخانواده: بزسانان
سرده: گوسفندسانان
گونه: O. aries
نام علمی
Ovis aries
صدای گوسفند

Problems playing this file? See ویکی‌پدیا:راهنمای رسانه.

گوسفند یا گوسپند[۱] پستانداری است از راسته ی جفت‌سم‌سانان، از گروه نشخوارکنندگان و از خانواده گاوسانان (تهی‌شاخان). این حیوان را جهت استفاده از پشم، پوست، شیر ،گوشت و روغنش اهلی کرده و به صورت گله‌های بزرگ نگهداری می‌کنند. برخی نژادهای گوسفند نر دارای شاخ مورب و حلقوی و پیچ دار می‌باشند. گوسفند نر قوچ یا راک نامیده می‌شود؛ و گوسفند ماده متعلق به هر نژادی که باشد، به‌طور عام به نام میش خوانده می‌شود.

استفاده[ویرایش]

انسان‌ها از شیر و گوشت و پشم گوسفند استفاده می‌کنند و از این نظر گوسفند جانوری مفید برای انسان است. در مناطق بادیه‌نشین شیر گوسفند نوشیده می‌شود. پوستش برای کفش‌دوزی کاربرد دارد و پشمش برای ریسندگی و پارچه بافی کاربرد گسترده‌ای دارد. همچنین از فضولات گوسفند که پشکل نام دارد به‌عنوان کود کشاورزی استفاده می‌شود. جمعیت کل گوسفند و بز جهان در حدود دو میلیارد راس است که حدود دو سوم این مقدار (بیشتر از ۱٬۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) گوسفند و بقیه (در حدود ۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) بز است. بیشترین تعداد گوسفندان جهان به تعداد صد و پنجاه میلیون راس در استرالیا پرورش داده می‌شود، پس از آن چین با حدود صد و چهل میلیون راس، هند با حدود هشتاد میلیون راس و ایران با حدود شصت میلیون راس قرار دارند؛ کشورهای سودان، نیجریه، نیوزلند، انگلیس، پاکستان و اتیوپی در رده‌های بعدی قرار دارند.

شیر گوسفند[ویرایش]

طبیعت آن گرم و تر بوده و از شیر گاو غلیظتر میباشد،البته شیر گوسفند سیاه مرغوبتر میباشد.شیر گوسفند مقوی سیستم حسی و عصبی است و نیروی جنسی را افزایش می دهد همچنین برای زخم روده و خلط خونی مفید است.ترکیب شیر گوسفند و روغن بادام شیرین و صمغ عربی جهت سرفه توصیه میشود.[۲]

بزرگترین پرورش دهندگان گوسفند[ویرایش]

فهرست کشورهای دارای بیشترین تعداد گوسفند زنده بر اساس گزارش فائو در سال ۲۰۱۸ [۳]

کشور تعداد گوسفند
۱  چین ۱۶۴،۰۰۰،۰۰۰
۲  هند ۶۱،۶۶۰،۰۰۰
۳  نیجریه ۴۲،۹۷۰،۰۰۰
۴  سودان ۴۰،۸۴۰،۰۰۰
۵  ایران ۳۹،۶۷۰،۰۰۰
۶  بریتانیای کبیر ۳۳،۷۸۰،۰۰۰
۷  ترکیه ۳۳،۶۷۰،۰۰۰
۸  چاد ۳۳،۲۰۰،۰۰۰
۹  اتیوپی ۳۱،۶۰۰،۰۰۰
۱۰  مغولستان ۳۰،۵۵۰،۰۰۰
۱۱  پاکستان ۳۰،۴۹۰،۰۰۰
۱۲  الجزایر ۲۸،۶۹۰،۰۰۰
۱۳  نیوزیلند ۲۷،۲۹۰،۰۰۰
۱۴  آفریقای جنوبی ۲۲،۵۰۰،۰۰۰
۱۵  روسیه ۲۲،۳۴۰،۰۰۰
جهان ۱،۲۰۹،۰۰۰،۰۰۰

بیماری‌ها[ویرایش]

در سر اکثر گوسفندان (دقیقاً در سینوس مجرای بینی) دو یا چند کرم بزرگ زندگی می‌کنند که لارو مگس انگلی گوسفند یا Oestrus ovis هستند که پس از کشتن گوسفند قصاب سر گوسفند را به زمین می‌کوبد تا خارج شوند البته نوعی انگل دیگر کرم مغز نیز وجود دارد که به مغز حیواناتی چون گوسفند، بز، گوزن و برخی حیوانات دیگر نیز حمله می‌کند.[۴] همچنین انگل‌های گوارشی متنوعی ممکن است از طریق گوشت گوسفند منتقل شوند که نیاز به پختن کامل گوشت دارد. در مورد مبتلا شدن به انگل تفاوتی بین گوسفند و دیگر حیوانات وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. لغت‌نامه دهخدا.
  2. دکتر سعید میرزا آقایی. مفاهیم تغذیه در طب ایرانی. نسل نیکان چاپ اول 1389.
  3. «FAOSTAT». www.fao.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۸.
  4. «Brain worm».

منابع[ویرایش]

  • بایری یار مهدی، ۱۳۸۶، اثر هم‌زمان سازی فحلی بر پارامترهای ژنتیکی و فنوتیپی بر صفات تولیدی و تولیدمثلی گوسفندان مغانی. پایان‌نامه کارشناسی ارشد، گروه علوم دامی، دانشگاه تبریز.
  • معرفی مصور ۲۷ نژاد شاخص گوسفندان بومی در ایران، آی تی پی نیوز.
  • "منبع جعبه‌زیست". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 21 November 2008.

پیوند به بیرون[ویرایش]