گربه جنگلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گربهٔ جنگلی
Rohrkatze-6218.jpg
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: گربه‌سانان
سرده: گربه‌ها
گونه: F. chaus
نام دوبخشی
Felis chaus
فون شربر، ۱۷۷۷
Jungle Cat area.png
گستره پراکندگی گربه جنگلی

گربهٔ جنگلی (نام علمی: Felis chaus) (در عربی/فارسی ثُفا[۲]، در فارسی، بخصوص در گیلان، مازندران و طارم، گربه باطلاقی[۳]) گربه‌ای با جثهٔ متوسط بومی آسیا از جنوب‌شرقی چین در شرق و جنوب‌شرق قاره و آسیای مرکزی تا درهٔ نیل در غرب است. به دلیل فراوانی جمعیت گربهٔ جنگلی به ویژه در هند، سازمان IUCN وضعیت انقراض این گونه را در حالت کمترین نگرانی طبقه‌بندی کرده‌است؛ این گربه همچنین در افغانستان زیر پشتیبانی حفاظتی است و شکار آن غیرقانونی میباشد.[۱]

توصیف ظاهری[ویرایش]

گربه جنگلی در مقایسه با گربه وحشی دارای بدنی بزرگ‌تر، پاهایی بلندتر، دم کوتاه‌تر و گوش‌هایی به نسبت بزرگ‌تر است. در انتهای گوش‌ها همچنین موهای سیاه و بلندی دارد که در پشتِ گوش به قهوه‌ای یا سیاه می‌گرایند. رنگِ بدن این گربه در پشتِ بدن، قهوه‌ای یا خاکستریِ متمایل به زرد است و زیر بدنش سفیدِ متمایل به زرد است. اغلب بر روی دست‌ها، پاها و دُم، چندین نوار یا خالِ قهوه‌ایِ متمایل به سیاه دارند.

طول سر و تنه گربه جنگلی میان ۶۰ تا ۹۶ سانتی‌متر است و دم او به تنهایی ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر طول دارد. ارتفاع شانه ۴۰ تا ۴۸ سانتی‌متر است و وزن بدن در هر دو جنس، میانِ ۴ تا ۱۶ کیلوگرم است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Duckworth, J.W. , Steinmetz, R. , Sanderson, J. & Mukherjee, S. (2008), Felis chaus (به انگلیسی), IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1, retrieved 9 March 2013{{citation}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
  2. «ثُفا». واژه یاب.
  3. «گربه باطلاقی». واژه یاب.
  • «گربه جنگلی». وبگاه کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۱۷ اسفند ۱۳۹۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]