کاکایی (پرنده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مرغ نوروزی)
کاکایی‌ها در بستر رودخانه کور در تفلیس پایتخت گرجستان
کاکایی‌ها در بستر رودخانه کور در شهر تفلیس پایتخت گرجستان

کاکایی گروه بزرگی از تیرهٔ کاکاییان است که در سرتاسر جهان پراکنده هستند و تنوع گونه‌های آنها در نیمکرهٔ شمالی از دیگر نقاط جهان بیشتر است. کاکایی‌ها به‌طور کلی پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است. این پرندگان اغلب نشانه‌های سیاه‌رنگی بر روی بال یا سرشان دارند. پاهایشان پره‌دار و منقارشان ضخیم و دراز است. هر دو پرندهٔ نر و ماده به یکدیگر شبیه هستند و بر روی زمین یا درون آبگیرها آشیان می‌کنند. کاکایی از ماهیان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان، حشرات، لاشهٔ حیوانات و نیز میوه‌ها و مواد گیاهی تغذیه می‌کند. این پرنده در بندرانزلی بسیار یافت می‌شود و منظره زیبایی را به دریا می‌بخشد.

مرغ نوروزی[۴]، مرغ دریایی، مرغ ماهی‌خوار[۵] یا یاعو (نام علمی: Laridae) از تیرهٔ کاکاییان در راسته سلیم‌سانان شامل ۱۰۰ گونه در ۲۲ سرده است که گونه‌های مختلفی از جمله پرستوی دریایی و آب‌شکاف دارد.

گونه‌ها

کاکایی کوچک

«کاکایی کوچک» که نام علمی اش Larus minutus است، در اروپای شمالی و آسیا زندگی می‌کند. دسته‌های کوچکی از این پرنده نیز در بخش‌هایی از شمال کانادا وجود دارند. این پرنده مهاجر است، در زمستان به سواحل اروپای غربی، مدیترانه و -تعداد کمی- به شمال شرقی آمریکا کوچ می‌کنند.

کاکایی کوچک، کوچک‌ترین گونه خانواده خود است. طول این پرنده بین ۲۵ تا۲۷ سانتی‌متر و طول بال‌های آن ۷۵ تا ۸۰ سانتی‌متر و وزنش حدود ۶۸ تا ۱۳۳ گرم است. رنگ پرهای این پرنده خاکستری کم رنگ است. نوک آن باریک و سیاه و پاهایش قرمز تیره است. کاکایی کوچک پس از سه سال بالغ می‌شود.

این پرندگان غذایشان را از سطح آب – معمولاً با شیرجه زدن – پیدا می‌کنند و می‌خورند، حشرات کوچک را نیز در هوا شکار می‌کنند.

فهرست گونه‌ها

سرده کاکایی‌های راستین

سرده ماهی‌آله

سرده کاکایی‌های سفید براق

سرده مرغ‌های نوروزی رنگین‌سر Chroicocephalus

سرده کاکایی ساندرز Saundersilarus

سرده کاکایی کوچک Hydrocoloeus

سرده کاکایی راس Rhodostethia

سرده کاکایی صخره‌نشین

سرده کاکایی عاجی Pagophila

سرده کاکایی سابین Xema

سرده کاکایی دم‌پرستویی Creagrus

در ایران

این پرندگان در اهواز (پل سفید) شهر تنکابن و بندرانزلی و دهانه رودخانه چشمه کیله قابل دیدن هستند.

نگاره

پیوند به بیرون

پانویس

  1. Charadriiformes
  2. Lari
  3. Laridae
  4. جرویس رید، سایمون (۱۳۳۷). فهرست پیشنهادی اسامی پرندگان ایران. دانشگاه تهران، شماره ۴۶۵. ص. ۲۳.
  5. "ترجمه کلمه seagull به فارسی | دیکشنری انگلیسی بیاموز". دیکشنری بیاموز. Retrieved 2021-05-29.

منابع