بال‌لاکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بال‌لاکی
Bohemian Wax Wing.jpg
بال‌لاکی بوهمی
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
زیرراسته: مرغان آوازخوان
تیره: بال‌لاکیان (Bombycillidae)
سوائینسون، ۱۸۳۱
سرده: بال‌لاکی (Bombycilla)
ویلو، ۱۸۰۸
گونه‌ها

بال‌لاکی (نام علمی: Bombycilla) سردهٔ گنجشک‌سانانی به همین نام بوده و از نوشته‌های بیشتر پرنده‌شناسان چنین برمی‌آید که تنها سردهٔ خانوادهٔ بال‌لاکیان (Bombycillidae) باشد.

گونه‌ها[ویرایش]

مشخصات ظاهری[ویرایش]

مشخصهٔ این پرنده، پرهای نرم و ابریشم مانند آن است و معنای نام علمی آن نیز دم ابریشمی می‌باشد. نوک برخی از شاهپرهای بال‌لاکی قرمز است و در بال‌لاکی‌های بوهمی و سدری به رنگ قرمز لاکی می‌باشد. بال لاکی بوهمی، پرنده ای آواز خوان با جثه متوسط و سر كاكل دار متفاوت و ماسک های سياه هست. سراسر بدنشان خاكستری مايل به قهوه ای هست و بال ها، لبه های سفيد و زرد دارند. از جمله پرندگان گنجشكی محسوب می شود. پاهای پرنده کوتاه و قوی بوده و بال‌ها و کاکلشان نوک‌تیز می‌باشد. پاها، چشم‌ها و نوک پرنده تیره رنگ است و خطی سیاه از میان چشمها عبور می‌کند. پرهای پایین نوک نیز سیاهرنگ می‌باشد. دم بال لاکی کوتاه است و انتهای مربع مانند آن زرد یا قرمز می‌باشد.

زیستگاه و تغذیه[ویرایش]

بال‌لاکی‌ها پرندگانی شاخه‌نشین هستند و در جنگل‌های شمالی زندگی می‌کنند. غذای اصلی آنها را از آغاز فصل تابستان تا شروع بهار، میوه‌های فصلی همچون توت فرنگی، توت، تمشک، گیلاس، انگور و زغال اخته تشکیل می‌دهد. در فصل بهار نیز از شیرهُ جوانه و خود گل‌ها تغذیه می‌کنند. این پرندگان در زمان‌های گرمتر از سال به شکار حشرات نیز می‌پردازند و معمولاً لانه‌هایشان را یا در مناطقی که میوهٔ فراوان دارد بنا می‌کنند یا آنها را در نزدیکی آب می‌سازند تا بتوانند حشرات در حال پرواز در آنجا را شکار کنند.

بال‌لاکی بوهمی (B. garrulus) در ایران نیز یافت می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]