کل یالدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کل‌های یالدار
کل یالدار آبی‌رنگ، منطقه حفاظت‌شده انگورونگورو، تانزانیا
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوسان
زیرخانواده: Alcelaphinae
سرده: Connochaetes
لیخنشتاین، ۱۸۱۲
گونه‌ها
  • Connochaetes gnu - کل یالدار سیاه
  • Connochaetes taurinus - کل یالدار آبی‌رنگ

کَل‌های یالدار یا گوزن‌های یالدار یا گاو‌های یالدار (نام علمی: Connochaetes)، یک سرده از پستانداران گاوسان از گروه سم‌داران است. تیره گاوان شامل گاوهای اهلی، بزها، و دیگر زوج‌سمان دارای شاخ است.

رده‌بندی[ویرایش]

کل یالدار دارای دو گونه است که بومی آفریقا هستند:

بقایای سنگواره‌ای نشان می‌دهند که دو گونه در حدود ۱ میلیون سال پیش از یکدیگر جدا شدند و گونه‌های شمالی و جنوبی را به وجود آوردند. کل یالدار آبی‌رنگ تفاوت اندکی با نیای پیشین خود پیدا کرد ولی کل یالدار آبی‌رنگ تفاوت‌های ریختی زیادی را به منظور تطبیق بهتر با محیط علفزاری جنوب آفریقا تجربه کرد. امروزه ۵ زیرگونه از کل یالداری آبی‌رنگ شناخته شده‌اند در حالی که کل یالدار سیاه‌رنگ هیچ زیرگونه شناخته شده‌ای ندارد. در شرق آفریقا، کل‌های یالدار به فراوانی یافت می‌شوند و از جمله شکارهای اصلی جانوران گوشتخواری چون شیر هستند.[۱]

رفتار[ویرایش]

کل‌های یالدار به صورت گروهی زندگی می‌کنند و به خاطر شاخ‌های تیزشان شکارچیان از پشت یا کمر به آنها حمله می‌کنند. اجتماعی بودن آن‌ها باعث شده است که حتی گله‌های شیر هم نتوانند کل‌های یالدار را درون گروهشان شکار کنند. شکارچیان با ترساندن کل‌های یالدار یکی از آنها را از گله دور کرده و بعد از جهات مختلف به گاو حمله می‌کنند. در طبیعت بارها دیده شده که کل‌های یالدار دیگر به کمک گاو محاصره شده توسط شکارچیان آمده‌اند و او را رهایی داده‌اند. این نشان از آن دارد که این گاوها کاملاً اجتماعی و همنوع‌دوست هستند.

منابع[ویرایش]

  1. Ackermann، Rebecca؛ James، S. Brink؛ Vrahimis، Savvas (۲۰۱۰). «Hybrid Wildebeest (Artiodactyla: Bovidae) Provide Further Evidence For Shared Signatures of Admixture in Mammalian Crania». South African Journal of Science. ۱۰۶ (۱۱/۱۲): ۹۰-۹۴. doi:10.4102/sajs.v106i11/12.423. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)