موریانه‌خوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خوک خاکی)
پرش به: ناوبری، جستجو
موریانه‌خوار
Porc formiguer.JPG
یک موریانه‌خوار در پارک ملی دیترویت
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: لوله‌دندان‌سانان
تیره: کاونده‌پایان
سرده: کاونده‌پاها
گونه: O. afer
نام علمی
Orycteropus afer
بالارس، ۱۷۶۶

موریانه‌خوار[۲] یا خوک خاکی (به انگلیسی: Aardvark)، جانوری میان‌جثه، شب‌زی و بومی آفریقا است.[۳] قلمرو این حیوان سراسر آفریقای مرکزی جنوبی را در بر می‌گیرد.

موریانه‌خوار پستانداری شب‌فعال و یگانه‌گونه از راستهٔ لوله‌دندان‌سانان است. در آفریقای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند. جانوری ترسو و بی‌دفاع است و تقریباً به اندازهٔ خوک سری کشیده و پوزه‌ای شبیه به آن دارد. گوشهایی بزرگ با موهای پراکنده، دمی کلفت وپاهایی کوتاه دارد. این جانور با پاهای جلویی و پنچه‌دار خود به سرعت زمین را حفر می‌کند. روزها را در حفره می‌گذراند و شب‌ها به لانهٔ موریانهها و مورچهها حمله می‌کند. این جانور با زبان بلند و چسبناک خود این حشرات را با لیس زدن شکار می‌کند. دندان‌های بدون مینای این جانور انحصاری و علت اصلی قرار دادن این جانور در راسته‌ای جداگانه است. پس از رشد کامل، طولش به ۱/۵ متر می‌رسد و زبانش ۳۰ سانتی‌متر طول دارد.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. Lindsey, P. ; Cilliers, S. ; Griffin, M. ; Taylor, A. ; Lehmann, T. ; & Rathbun, G. (2008). "Orycteropus afer". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 29 December 2008. 
  2. از ترجمه فارسی فرهنگ پارکر
  3.  Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Aard-vark". Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press. 
  4. دانشنامه دانش‌گستر، مؤسسه علمی- فرهنگی دانش‌گستر، ۱۳۸۹. ص ۱۷۴.