لک‌لک نیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لک‌لک نیل
Schuhschnabel (Frontal) - Weltvogelpark Walsrode 2010.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: پلیکان‌سانان
تیره: Balaenicipitidae
بناپارت، ۱۸۵۳
سرده: Balaeniceps
گولد، ۱۸۵۰
گونه: B. rex
نام علمی
Balaeniceps rex
گولد، ۱۸۵۰

لک‌لک نیل یا نوک‌کفشی[۲] (نام علمی: Balaeniceps rex) یک نوع پرنده لک‌لک مانند است که در شرق استوایی آفریقا از سودان تا زامبیا سکونت دارد.ظاهرا از این نژاد از پرندگان ما قبل تاریخ فقط یه جفت مانده است و در پارکی درون سنگاپور تحت مراقبت ویژه برای تولید مثل هستند تا از انقراض این گونه جلو گیری شود

لک‌لک نیل پرنده بسیار بزرگی است، به‌طوری‌که ارتفاع پرنده بالغ از ۱۱۵ تا ۱۵۰ سانتیمتر، طول آن از ۱۰۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر، عرض بال‌ها از ۲۳۰ تا ۲۶۰ سانتیمتر و وزن آن از ۴ تا ۷ کیلوگرم می‌باشد.[۳]

ویدئوی یک لک‌لک نیل در باغ وحشی در ژاپن

این پرنده که اساساً در سودان تا زامبیا یافت می‌شود، نماینده دوران ماقبل تاریخ است. منقار بزرگ، خود به تنهایی آن را پرنده‌ای عجیب نشان می‌دهد. این منقارهای حجیم، طولی بین ۱۹ تا ۲۴ سانتیمتر و لبه‌های تیز و همچنین نقطه‌های متمایل به خاکستری دارند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2008). Balaeniceps rex. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 3 February 2009 Database entry includes a range map and justification for why this species is vulnerable.
  2. ابراهیم‌نژاد، محمد (ترجمه)؛ نوشته روبرت توماس اُر (۱۳۷۸). زیست‌شناسی مهره‌داران. مرکز نشر دانشگاهی، تهران. ص. ۸۲۳. شابک ۹۶۴-۰۱-۰۹۴۳-۶.
  3. BioLib - Balaeniceps rex (Shoebill)