کوکو (پرنده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کوکو
کوکوی گویرا (Guira guira)
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: کوکوسانان
تیره: Cuculidae
نیکولاس ایلوارد ویگورس, ۱۸۲۵
سرده

حدود ۲۶, متن را ببینید.


کوکو (به انگلیسی: Cuckoo) یک گروه از پرندگان و کوکویان (Cuculiade) یک تیره از پرندگان از راستهٔ کوکوسانان است.

کوکو از نظر اندازه جزء پرندگان متوسط و جزء حیوانات کوچک طبقه‌بندی می‌شود.

بسیاری از گونه‌های کوکو تخم خود را در آشیانهٔ پرندگان دیگر می‌گذارند تا پرندهٔ صاحب لانه، جوجه را بزرگ کند. کاری که جوجه‌گذاری انگلی نامیده می‌شود.

جوجه‌های کوکو به‌طور نارس از تخم درمی‌آیند و به محض بیرون آمدن از تخم، تخم‌های میزبان را بیرون می‌اندازند، بدین ترتیب پرندۀ میزبان از او مانند جوجۀ خود مراقبت می‌کند.

در واقع عملی که جوجۀ کوکو انجام می‌دهد، کاملاً غریزی است و آن را از افراد دیگر گونه خود یاد نگرفته است. این مطلب، پرندۀ کوکو را به یکی از کلاسیک‌ترین و رایج‌ترین نمونه‌های رفتارشناسی تبدیل می‌کند و از این نظر بسیار مهم است.

کوکو دو جفت انگشت دارد که یک جفت آن به سمت جلو و جفت دیگر به سمت عقب قرار گرفته است. کوکوها تنها در دو فصل بهار و تابستان در ایران هستند. به هنگام زادآوری٬ روی شاخه‌های درختان نشسته و کلمهٔ کوکو را تکرار می‌کنند. در برخی از متونی که از زبان‌های دیگر به فارسی برگردانده شده‌اند، کلمهٔ کوکو به نادرستی فاخته ترجمه شده‌ است. علت این اشتباه احتمالاً صدای مشابه این دو پرنده است که هر دو به صورت کوکو هستند. فاخته از خانوادهٔ کبوتریان و کوکو از خانوادهٔ کوکویان است. این دو پرنده با هم خویشاوندی ندارند.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

زیست دوره پیش دانشگاهی

  1. فرهنگ‌نامهٔ حیات وحش ایران. نشر طلایی. ۱۳۹۵. صص. ۱۷۴-۱۷۵. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۹۶۴۰۷-۶-۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]