بوقلمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بوقلمون
محدودهٔ زمانی: پلیوسن پیشین تا کنون
Meleagris gallopavo Wild Turkey.jpg
بوقلمون وحشی، Meleagris gallopavo
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان[۱]
تیره: Meleagrididae
Gray, 1840
سرده: Meleagris
Linnaeus, 1758
Species

M. gallopavo
M. ocellata

بوقَلَمون (از یونانی: hupokálamon, ὑποκάλαμον)[۲] (در فارسی افغانستان: فیل‌مُرغ) (در فارسی تاجیکستان: مَرجان‌مُرغ) گونهٔ بزرگی از پرندگان است که از سردهٔ (Meleagris) و بومی آمریکای شمالی می‌باشد. بوقلمون‌ها در راسته ماکیان‌سانان قرار دارند.

بوقلمون‌ها دارای یک آویزۀ گوشتی هستند که در روی گلو آویزان است و یک برآمدگی گوشتی به نام نوک‌آویز (snood) دارد که از روی نوک آویزان است. با طول بالی از ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر، بوقلمون‌ها بزرگ‌ترین پرندگان جنگل‌های محل زندگی خود هستند. همچون بسیاری از دیگر گونه‌های راستهٔ ماکیان‌سانان، بوقلمون نر بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر از بوقلمون ماده است.

علت نام‌گذاری[ویرایش]

Male north american turkey supersaturated.jpg

هنگامی که این پرنده مضطرب یا هیجان‌زده می‌شود پوست برهنه در ناحیه گلو و سر می‌توانند از خاکستری به رنگ‌های قرمز، سفید و آبی تغییر رنگ دهند. به همین علت در زبان فارسی به آن بوقلمون می‌گویند. بوقلمون نوعی از پارچه دیبا است که با تغییر جهت تابش نور به آن از رنگی به رنگی دیگر درمی‌آید.

Meleagris gallopavo

اروپاییان در نخستین برخورد با بوقلمون در شمال آمریکا آن را به اشتباه گونه‌ای از پرنده گینی دانستند که از راه ترکیه وارد مرکز اروپا شده بود. با این حال نام کشور ترکیه بر روی این پرنده در زبان انگلیسی باقی‌ماند و نیز این اشتباه موجب شد که نام علمی آن Meleagris (نام پرنده گینی در یونان است) شود. همچنین نام‌های زیادی در زبان‌های دیگر برای بوقلمون‌ها وجود دارد، که خاستگاه غیر بومی دارند، دیدگاه‌هایی از زمان قدیم دربارهٔ این پرنده دیده شده‌است و باید افزود که معلوم نیست بوقلمون‌ها واقعاً از کجا آمده‌اند.

پرواز[ویرایش]

بوقلمون‌های بزرگ محلی (صنعتی) توانایی پرواز (پریدن) ندارند اما بوقلمون‌های کوچک وحشی (در جنگل‌ها و در روستاها) توانایی پرواز تا چند صد متر را دارند. آن‌ها می‌توانند با این پرش‌ها به بالای درختان پرواز کنند و خود را از دست شکارچیان نجات دهند. بوقلمون‌ها تا دو هفته بعد از بیرون آمدن از تخم نمی‌توانند پرواز کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Turkey (bird)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Turkey_(bird)&oldid=190913487 (accessed February ۱۲، ۲۰۰۸).
  • "منبع جعبه‌زیست" (به انگلیسی). ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 18 November 2008.
  • The American Turkey, KidZone.
  • سرواژه بوقلمون در لغت‌نامه دهخدا