بوقلمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بوقلمون
محدودهٔ زمانی: پلیوسن پیشین تا امروزه
Meleagris gallopavo Wild Turkey.jpg
بوقلمون وحشی، Meleagris gallopavo
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان[۱]
تیره: Meleagrididae
Gray, 1840
سرده: Meleagris
Linnaeus, 1758
Species

M. gallopavo
M. ocellata

بوقَلَمون (از یونانی: hupokálamon, ὑποκάλαμον)[۲] (در فارسی افغانستان: فیل‌مُرغ) (در فارسی تاجیکستان: مَرجان‌مُرغ) گونهٔ بزرگی از پرندگان است که از سردهٔ (جنس) ملیگریس (Meleagris) و بومی آمریکای شمالی می‌باشد. بوقلمون‌ها در راسته ماکیان‌سانان (Galliformes) قرار دارند.

بوقلمون‌ها با یک ریش گوشتی که از زیر نوک آویزان است و با یک برآمدگی گوشتی که از بالای نوک آویزان است و اسنود (snood) نامیده می‌شود، متمایز می‌گردند. با طول بالی از ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر، بوقلمون‌ها بزرگ‌ترین پرندگان جنگل‌های محل زندگی خود هستند. همچون بسیاری از دیگر گونه‌های راستهٔ ماکیان‌سانان، بوقلمون نر بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر از بوقلمون ماده است.

علت نام گذاری

Male north american turkey supersaturated.jpg

هنگامی که این پرنده مضطرب یا هیجان‌زده می‌شود پوست برهنه در ناحیه گلو و سر می‌توانند از خاکستری به رنگهای قرمز، سفید و آبی تغییر رنگ دهند. به همین علت در زبان فارسی به آن بوقلمون می‌گویند. بوقلمون نوعی از پارچه دیبا است که با تغییر جهت تابش نور به آن از رنگی به رنگی دیگر درمی‌آید.

Meleagris gallopavo

اروپاییان در نخستین برخورد با بوقلمون در شمال آمریکا آن را به اشتباه گونه‌ای از پرنده گینی دانستند که از راه ترکیه وارد مرکز اروپا شده بود. با این حال نام کشور ترکیه بر روی این پرنده در زبان انگلیسی باقی‌ماند و نیز این اشتباه موجب شد که نام علمی آن «ملیگریس» (نام پرنده گینی در یونان است) شود. همچنین نام‌های زیادی در زبان‌های دیگر برای بوقلمون‌ها وجود دارد، که خاستگاه غیر بومی دارند، دیدگاه‌هایی از زمان قدیم دربارهٔ این پرنده دیده شده‌است و باید اضافه کرد که معلوم نیست که بوقلمون‌ها واقعاً از کجا آمده‌اند.

پرواز

بوقلمون‌های بزرگ محلی (صنعتی) قادر به پرواز (پریدن) نیستند اما بوقلمون‌هایی کوچک وحشی (در جنگل‌ها و در روستاها) توانایی پرواز تا چند صد متر را دارند. آن‌ها می‌توانند با این پرش‌ها به بالای درختان پرواز کنند و خود را از دست شکارچیان نجات دهند. بوقلمون‌ها تا دو هفته بعد از بیرون آمدن از تخم نمی‌توانند پرواز کنند.

جستارهای وابسته

پی‌نوشت‌ها

منابع

  • Wikipedia contributors, "Turkey (bird)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Turkey_(bird)&oldid=190913487 (accessed February ۱۲، ۲۰۰۸).
  • "منبع جعبه‌زیست". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 18 November 2008.
  • The American Turkey, KidZone.
  • سرواژه بوقلمون در لغت‌نامه دهخدا