درنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درنا
Sarus Crane (Grus antigone) at Sultanpur I Picture 151.jpg
درنای هندی
Gruzs antigone antigone
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: درناسانان
تیره: درنایان
ویگورس، ۱۸۲۵
سرده‌ها

دُرنا یا کُلَنگ[۱] پرنده‌ای است از خانواده درنایان (Gruidae).

درناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتاً کوتاه، بالهای دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک‌لک، شاهپرهای ثانوی داخلی بالهای آن‌ها خیلی بلند شده، روی دم را می‌پوشاند. در پرواز گردن و پاهای خودرا کشیده نگه می‌دارد. گله‌های آن‌ها هنگام مهاجرت دریک خط به شکل هفت پرواز می‌کنند. نر و ماده آن‌ها همشکل هستند. روی زمین آشیانه می‌سازند. این پرنده را در هنگام پرواز می‌توان از مرغ ماهیخوار، حواصیل تشخیص داد. بزرگ‌ترین درنا در آمریکای شمالی به‌سر می‌برد. این پرنده حدود ۱/۵ طول دارد و بلندی قامتش از ۱/۵ تا ۲/۱ می‌باشد. بالهای گسترده‌اش از ۱/۸ تا ۲ متر است. بالهایش سفید باخط سیاه می‌باشد. درناها، زمستانها را در جاهای گرم و تابستان‌ها را در نواحی سرد می‌گذرانند.

تغذیه[ویرایش]

درناها، گیاهان کوچک، حشره، قورباغه‌ها، کرم‌ها، خزندگان و ماهیان کوچک، و تخم جانوران آبی را می‌خورند.

جفت‌گیری[ویرایش]

گروه‌های درناها هنگام فصل جفت گیری، گرد می‌آیند و به رقص می‌پردازند. درناها هنگام رقص با هیجان می‌رقصند. در اوقات دیگر درناها روی یک پا می‌ایستند. این پرنده دربوته زارها یا مردابها به‌سر می‌برند. هر درنای ماده در فصل یک تخم می‌گذارد.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • العلوی، هادی، «(عالم الطیور والحیوانات) »، دارالعودة، بیروت، لبنان، چاپ پنجم سال ۱۹۹۸ میلادی به (عربی).
  • عطاءالله، سمیر، (موسوعة المعلومات العامة) . دار عطاءالله للنشر والتوزیع، بیروت، لبنان، چاپ هشتم، سال انتشار ۱۹۸۴ میلادی به (عربی).